Kampaania korraldajad tegid vähiühingule üllatuse

Sotsiaalmeediasse postitatud üleskutsest innustust saanud inimesed annetasid Saaremaa vähiühingule üle 600 euro.

Naistepäeva eel postitati Facebooki üleskutse tekstiga: “Solidaarsusest kõikide vaprate naiste vastu kutsun teid üles ulatama abikäsi neile, kes seda rasketel hetkedel kõige enam vajavad. Et MTÜ Saaremaa Vähiühing saaks ka edaspidi abivajajatele tasuta parukaid, rinnaproteese ja proteesirinnahoidjaid jagada, saame kõik abiks olla. Nad on seda väärt. Mina toetasin, toeta Sinagi. Koos suudame rohkem.”

Siiri Rannamaa

MTÜ Saaremaa Vähiühing juhatuse liige Siiri Rannama kinnitas, et ei tea, kes selle vähiühingust sõltumatult algatatud kampaania Naistepäeva Häätegu algatas, ent saarlannade heaks kogunes eraisikutelt lausa 606 eurot.

“Tundub, et see on super armas kodanikualgatus,” lausus Rannama. “Meie ainult vaatasime oma arvelduskontot ega uskunud oma silmi. MTÜ Saaremaa Vähiühing on südamest tänulik. Patsiendid, kes abi saavad, on liigutatud ja kirjutavad, et suur rõõm on neid ridu lugeda, et nad saavad vajalikud abivahendid.”

Rannama sõnul on see summa piisav, et soetada viiele väga raskes olukorras olevale naisele kehavälised rinnaproteesid ja proteesirinnahoidjad. Ta lisas, et kogunenud raha on proteeside müüjale üle kantud ja esimesed proteesid on abivajajatele kätte jagatud.

Rannama hinnangul ei ole asjad rinnaproteeside ja proteesirinnahoidjate soetamisega Eestis sugugi hästi: rinnaproteese on patsiendil võimalik soetada 70% soodustusega kaks korda nelja aasta jooksul, proteesirinnahoidjatele ei laiene aga mingit soodustust.

“Ometi on selge, et ühte teiseta hästi kasutada ei saa,” tõdes ta. “Juba hügieenilistel kaalutlustel vajab naine vähemalt kahte rinnahoidjat, ühe hind algab aga 40 eurost.” Rinnaproteese, mida saab abivahendikaardi ja retsepti või tõendi olemasolul soetada kaks korda nelja aasta jooksul, peaks olema võimalik soodushinnaga soetada palju tihedamini, leidis Rannama.

“Päris sellist olukorda, kus meil mitte kedagi rinnaproteesi järjekorras ei ole, me ei teagi,” tõdes Rannama, kelle sõnul saab mõnikord jagada kasutatud või näidisproteese, enamasti tuleb aga ühingul endal inimese abistamiseks raha leida.

“Raha leiame ainult annetusi küsides, projekte kirjutades, läbirääkimisi pidades,” ütles Rannama. “Niisugused kampaaniad nagu Naistepäeva Häätegu on seega hädavajalikud, et tagada meie raskesse olukorda sattunud saarlannadele tervis ja eneseväärikus.”

Print Friendly, PDF & Email