Aukartust äratava õpetaja-staažiga Malle Veske (7)

ALATI RÕÕMSAMEELNE: Malle Veske ei ole üksnes hea muusikaõpetaja, vaid õpetab lapsi mitme kandi pealt ka elu tundma, on neile vahel psühholoogi eest.
MAANUS MASING

Uskumatu, aga tõsi – Kuressaare Vanalinna kooli muusikaõpetaja ja Kärla muusikakooli õpetaja, mitme ansambli juhendaja, koorijuht ja organist Malle Veske astus esimest korda muusikaõpetajana mudilaste ette, olles ise 16-aastane keskkooliõpilane. See sündis tollases Kingissepa III lasteaias ja aasta oli siis 1977.

Nõnda siis on energiast pakataval ja alati heatujulisel Mallel õpetajastaaži 42 aastat. Tõsi küll, selle aja sisse mahub ka teadmiste omandamine Tallinna pedagoogilise kooli muusikaosakonnas. Pealinnas õppides juhendas ta pärast koolitunde autobussipargi rivitrummareid, Raasikul lasteringe ja oli Saku meeskoori abidirigent.

Kooli lõpetamise järel 1982. aastal sai temast Tallinna näidislasteaia, 125. lastepäevakodu muusikaline kasvataja. Malle töö ei piirdunud seal üksnes lastele laulu ja pillimängu õpetamisega, vaid ta andis lahtisi tunde nii Tallinna kui ka Harju rajooni õpetajatele, juhendas praktikal olevaid üliõpilasi ja ka välismaalastest pedagooge.

Vajadusel ka trummar

Tallinnas tegutses ta veel Eesti paberitööstuse kultuuriklubis Tselluloos (tuntud toona rohkem kui Sossi klubi) etlejate muusikalise juhendajana ning oli klubi bändis klahvpillimängija ja vajadusel ka trummar. Bänd mängis tihti tantsuks Viru hotelli restoranides ja Nõmme restoranis.

1984. aastal asus Malle Tallinna pedagoogilise instituudi kaugõppeosakonnas haridusteed jätkama. Samal aastal ta ka abiellus, kolis tagasi kodusaarele ja hakkas lapsi õpetama Kingissepa 1. keskkoolis.

Peagi sai temast 5. lastepäevakodu muusikaala kasvataja. “Seal andsin maakonna muusikaõpetajatele lahtisi tunde, lavastasin enda kirjutatud stsenaariumide järgi nukunäidendeid, kasutades neis omaloomingulisi laule. Kolm korda nädalas andsin lastepäevakodu töötajaile aeroobika- ja liikumistunde,” meenutab Malle Veske.

Kuna noorel perel oli tollal raske linnas omaette elamispinda saada, laskis Malle end 1988. aastal üle viia Mustjala 9-klassilise kooli muusikaõpetajaks. Seal sai pere end sisse seada kolmetoalises korteris.

Kõrgkooli kuueaastase programmi läbis andekas tudeng nelja aastaga. Nii et 1988. aastal võttis ta kõrgkooli lõpetamisel vastu õpetajadiplomi. Mustjala koolis pidas ta õpetajaametit kuus aastat, oli ka klassijuhataja. Pärast koolitööd juhendas kultuurimajas ansambleid. Tema juhendatavad ansamblid ja solistid tulid maakondlikel ülevaatustel sageli esimeste hulka. Kultuurimaja ansamblis Collection mängis ta klahvpille ja oli Anna kirikus organist.

1993. aastal võttis Malle vastu Lümanda põhikooli pakkumise, töötades seal muusikaõpetaja ja koolivälise töö organisaatorina. Lümandas juhendas ta ka mudilaskoori, tütarlaste ansamblit ja soliste. Sealne meesansambel võitis Malle juhendamisel Vooremaal üleriigilise konkursi.

Kuressaarlane sai Mallest taas 1994. aastal. Sellest aastast siiani töötab ta Vanalinna koolis. 1994. aasta oli tema jaoks märgilise tähendusega sellegi poolest, et siis sai temast ka Kärla muusikakooli õpetaja ja Nasva klubi naisansambli Sireenid juhendaja.

Tänavusel laulupeoaastal läheb Malle oma kooriga suurele peole. Kui Mallega Vanalinna kooli lauluklassis (muide, loo autor õppis selles klassitoas terve õppeaasta tollase Kingissepa 8-klassilise kooli V klassis) kohtume, ütleb ta, et tunneb heameelt oma õpilaste üle, kes on teinud endale nime nii maakonnas kui ka terve Eestimaa ulatuses.

“Vanalinna koolis on meil kogu aeg suur koor olnud. Kes ikka laulda tahab, see peab seda ka saama. Laulupeole pääseb aga 30-liikmeline koor. Koolikooris on lapsi üle saja. Teeme ettelaulmise ära ja selle põhjal selguvad need, kes peole saavad. Pärast pidu jätkame vanaviisi,” selgitab õpetaja ja dirigent Malle Veske.

Superstaari õpetaja

Laulupidudel on Malle olnud mitu korda mudilaskooride üldjuht ja kuraator. Tema juhendamisel on laulud selgeks saanud mitmekümne ansambli lauljad. Eesti pimedate liit tunnistas Malle kaks aastat tagasi tunnustuse “Aasta tegu 2017” vääriliseks, hinnates lauluõpetaja tegevust nägemispuudega inimeste elukvaliteedi tõstmisel.

Muusikaklassi seinal on pilkupüüdvad fotod eesti heliloojatest. Õpetaja võtab lauasahtlist õpilaste kirjutatud tänukirjad. Neid lugedes taipad, kuidas lapsed oma õpetajast lugu peavad. Laste hinnangul on Malle Veske maailma parim õpetaja.

Malle käe all on õppinud superstaari tiitliga tunnustatud Uudo Sepp, tema vend Karret Sepp, Kusti Lemba, Risto Paiste, Kristel Aaslaid ja paljud teised endale nime teinud muusikud.

Kogenud õpetajana pole ta aga rahul üha süveneva bürokraatiaga koolitöös. Samuti ei kutsu ringi- ja koorijuhtide väike töötasu vastava haridusega inimesi seda tööd tegema. Kõigest sellest on ta ka teada andnud kultuuriminister Indrek Saarele. Kahjuks ei ole valitsus olukorra parandamiseks midagi ette võtnud.

“Elame veel! Laulupidu on tulekul. Eestlastele meeldib laulda. Meil on tublid lapsed, kellele meeldib muusika ja kes ise musitseerivad. Meie ülesanne on neid õpetada ja suunata,” toonitab Malle Veske.

Print Friendly, PDF & Email