Vald vabanes tolmu kogunud IT-romudest (12)

VANAKRAAM: Kärlal aitas varem kohalikku lasteaeda teeninud elektroonikat koormasse tõsta Ormar Kuusk Kuressaare Linnamajandusest.
MAANUS MASING

Saaremaa valla IT-teenistuse ja Kuressaare Linnamajanduse koostööprojektiga koguti valla asutustest kolm autokoormat arvuti- ja elektroonikaromusid, mis viidi prügilasse hävitamisele.

“Eks nad seal tolmusid,” rääkis valla IT-juht Anu Tanila. “Ilmselt ruumipuudust pole olnud, aga inventuuride käigus tuli kappidest sellist kola hästi palju välja ja oli põhjust see aktsioon ette võtta. Me pole veel prügila akti saanud ja seepärast täpseid andmeid täna pole, kuid kokku korjasime ikka mitusada ühikut.”

Projekti käigus koguti kokku seismajäänud vanad kuvarid, printerid ja televiisorid ehk siis elektroonikal töötavad vahendid, millest mõni oli lausa kümmekond aastat vana. Inimesed ise ütlesid, mis neil on utiliseerimiseks, valla töötajad viisid tolmu kogunud asjad prügilasse.

Anu Tanila sõnul oli kõige rohkem arvutite vanu kineskoopkuvareid, mida hoiti lihtsalt selle pärast, et äkki läheb kunagi vaja. “Ilmselt peeti nende asjade utiliseerimist ebamugavaks ja keeruliseks ning paljudele oli nende viimine Maasi või Kudjapele liiga kauge ja selle pärast ekstra pikka sõitu ette ei võetud,” lausus Tanila, lisades, et Saaremaale on nüüd tiir peale tehtud.

Anu Tanila ei osanud öelda, kas kogumistööde käigus tuli välja ka midagi väga rariteetset, kuid endises linnavalitsuses peaks alles olema kunagise linnapea Jaanus Tamkivi esimene sülearvuti 1998. aastast, mis kindlasti jääb alles ja prügimäele ei satu. “Paneme selle arvuti tulevikus äkki klaasi taha,” märkis IT-juht.

Samas on Anu Tanila hinnangul toimetatud allasutustes arvutitehnikaga siiski päris mõistlikult ja säästlikult. “Elektroonika vananeb üldiselt viie aasta jooksul,” rääkis ta. “Aga meil oli seal 10 või isegi 15 aastat vanu asju ja pigem kasutatakse tehnika ikka lõpuni ära. Sellist priiskamist või ülekuhjumist küll ei ole. See on ikka pikkade aastatega kogunenud vanavara, mis praegu prügimäele läks.”

Muidugi tuli ette, et näiteks vallavalitsustes oli igal ametnikul oma printer, aga Anu Tanila sõnul oli see ajamärk. Nii mõneski kohas kasutati kümme aastat tagasi hangitud printerit siiamaani, kuigi tänapäeval on olemas oluliselt ökonoomsemad riistad.

Tanila lisas, et praegu ei ole allasutustes veel kogu arvutitehnika kaasaegsel tasemel ja selle uuendamisega tegeletakse samm-sammult. “Kineskooparvutid ja -kuvarid on tagumine aeg välja vahetada, sest need rikuvad silmi ja ei ole tervisele kasulikud. Võib-olla saame selle aasta lõpus juba kõik korda, aga asutusi on palju,” lausus Tanila, tõdedes, et inimestel on oskused järjest paremad.

Kogu kokkukogutud tehnika viidi prügimäele, arvutite kõvakettad lõhuti ning soovijatele jagamiseks pole alles jäänud midagi.

Print Friendly, PDF & Email