Teeme Ära talguralli läks taas lahti (2)

Teeme Ära talgupäeva meeskond kuulutas eile alanuks tänavuse talgukevade, mis kulmineerub mai esimesel laupäeval, 4. mail peetava üle-eestilise talgupäevaga.

Koostöös Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutusega on sel kevadel tehtud ka üleskutse korrastada oma kodukandis laulu- ja tantsupeo tuleteekonnale jäävaid kultuuriväärtuslikke paiku. Töid ja tegemisi mahub aga talgupäeva taas väga erinevaid.

Esimesed usinad panid oma talgud Saaremaal eile kiiruga juba kirja. Talgute Saaremaa koordinaator Reet Viira nentis, et saartel elavad inimesed on alati olnud tibake keskkonnahoidlikumad, rohkem koostegijad ja ühtsemad. “Me teame, et meiega ei lõpe maailm,” tähendas ta. “Loodus ja selle hoidmine on meie verre sisse kodeeritud.”

Talgud on meile tema hinnangul igakevadine koostegemise harjumus. “Koos saab tegusamalt, koos saab kiiremalt, koos tehtud töö liidab kogukonnad!” lausus Viira. “Meie talgud on rõõmsad ja lõpevad alati koos ühise talgulaua taga.”

Saarte inimestena väärtustame me tema sõnul oma elukeskkonda ja hoiame seda. “Tänavu kutsume märkama oma kodukohas alates suurtest laulu- ja tantsupeo kultuuripärandite kohtadest kuni väikeste nurmenukkudeni.”

Seda kinnitas ka Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür, kes ütles, et tänavuse talgukevade raames saame kõik kaasa aidata lisaks laulu- ja tantsupeo juubeliaasta õnnestumisele ka oma elukeskkonna – omaenda elu ja keskkonna – hoidmisele.

“Soovides väärtustada ühist kultuuripärandit, võiksime suviseks juubelilaulu- ja tantsupeoks valmistudes käised üles käärida ning oma kodukandi kultuuriväärtuslikud paigad koos korda teha,” lausus Tüür.

Muu hulgas kutsutakse rahvast kaasa lööma õueraamatukogude meisterdamise algatuses ning osalema nurmenukutalgutel, mille eesmärgiks on aidata Tartu ülikooli teadlastel hinnata meie looduse liigirikkust ja seisukorda. Kõiki talguid saab eilsest kirja panna talguveebis.

Talgute registreerimine talguveebis on juba alanud, stardipakettide laialisaatmine ja talguliste kirjapanek saavad hoo sisse aprillist. 2018. aastal korraldati üle Eesti kokku 2177 talgut, millest võttis osa 53 128 inimest ehk 4 protsenti eestimaalastest.

Print Friendly, PDF & Email