KUIDAS KÕLJALA OMA KÜLAMAJA SAI

Eelmisel aastal valmis saanud veranda uksel seisab kultuuriseltsi Kevade juhatuse liige Silje Vaik.

Tänavuse Saare maakonna aasta küla tiitliga tunnustati Kõljala kandi külade (Kõljala, Reeküla, Kaali-Liiva, Masa, Eiste) tublide inimeste töökust ja indu oma kandi elushoidmisel.

2000. aasta jaanuaris alustas tegevust kultuuriselts Kevade. Aasta pärast juba kahekümneseks saav organisatsioon on korraldanud lugematul hulgal üritusi, talguid, kontserte. Vaieldamatult suurim saavutus on aga just Kevade initsiatiivil vana lasteaia varemetest ülesehitatud külamaja.

“Meile küll soovitati: lammutage maha,” meenutab seltsi üks eestvedajaid Veeve Kaasik. “Aga mis me siis oleks saanud? Killustikuga paari kilomeetri jagu teeauke lappida? Aga nüüd on meil maja!”

Ilma selle majata oleks selts siiani pidanud oma jõulu- ja muid pidusid külaplatsi servas olevas grillimajas.

2013. aastal

Seltsi juhatuse liige ja aastaid siinsamas lasteaias töötanud Maili Tamm näitab uhkusega endist rühmaruumi, kus nüüd seisavad tööootel kangasteljed. Need seisid siin juba siis, kui lasteaed oma tegevuse selles majas lõpetas ja tühjaks jäänud koolimajja kolis. Lapsi jäi väheks ja kahte maja ülal pidada polnud vallal mõttekas. Lasteaia päevi meenutavad uhked maalingud nii selle toa kui ka kõrval asuva saali seintel. Kunstiteoste autori nime ei õnnestu enam kellelgi meenutada, aga vahvad on need pildid küll. Üldiselt kehvas seisus maja need seinad hoidsid õnneks niipalju krohvi kinni, et kunst kestma jäi. Hilisem soojustus sai ka väljapoole.

“Me püüame säilitada kõike, mis lasteaia aegadest veel alles on,” räägib Maili. “Tänu sellele, et meie kanged naised siin kangast kudumas käisid, on see maja alles. Seda võin ma kohe kindlalt öelda. Maja teine ots läks ikka täitsa käest ära. Seal olid lasteaia aegu köök ja katlamaja, suuremate laste rühma vetsud ja duširuumid. Aga kui katus pealt ära läks… siis on ju teada, mis majaga juhtub.” Tänaseks on Maili sõnul kõik ruumid “remondiga üle käidud”. Bullerjani ahi teeb toa soojaks, nii et iga nädala teisipäeval saab kümmekond käsitööringi naist siin rõõmsasti toimetada.

Kevade kultuuriseltsi juhatuse liige Silje Vaik näitab maja kollast saali ja üht uuemat ehitist – sauna. Arens OÜ ehitusmeeste kätetöö näeb välja hea ja oleks nagu alles eile valmis saanud.

“Kui külamaja omal ajal avati, polnud meil veel ei sauna ega kööki. Nende ehitamise jaoks saime seda palju kirutud nn katuseraha. Mõned seda kiruvad, aga me oleme küll väga õnnelikud,” nendib Vaik. Nüüd on kohalikul rahval hea saunas käia ja seda võimalust kasutatakse päris usinasti. Saun töötab n-ö tellimisel – kui punt tahab tulla, siis ta ka saab tulla. “Oma inimesed saavad natuke odavamalt ja võõrad 3 euroga. Meie tahame, et inimesed seda kasutaksid, aga kui paned hinnaks 5 või 10 eurot, siis ehk enam ei tulda. Jõulude ajal saab omakandi rahvas ihu puhtaks puhta muidu. Sünnipäevade või muude suuremate olengute puhul on kokkuleppehind.” Koristamine ja hooldamine on kõik seltsi naiste õlul, palgalist kohta siin pole, kõik tehakse omast ajast ja heast tahtest.

2019. aastal

Maili Tamm on kindel, et just tänu tublidele kangakudujatele endisest lasteaiast külamaja saigi.

Hiljaaegu sai valmis ka veranda maja taga, mille kaudu saab nüüd suurest saalist otse saunapoolele, ilma et peaks õuest läbi lippama. Selle ehituse jaoks leidis raha Pihtla vald, kes ka muus osas seltsi tublisti aidanud on. Vaik kiidab ka Kõljala Põllumajanduslikku OÜ-d, kelle abi ja tuge on külamajale mitmelgi puhul jagunud.

Silje näitab meile maja “kontoriraamatut”, kus kõik üritused ja osalejad kenasti kirja pandud. “Pensionärid käivad koos iga nädal, muid üritusi mahub igasse kuusse.”

Tundmatu autori Saaremaa-teemaline seinamaal pärineb veel lasteaia aegadest.

Külamaja saun on väga populaarne nii omainimeste kui ka külaliste seas.

Maja eelarve jääb Vaigu sõnul umbes 10 000 piiresse. “Seni on meil hästi läinud, teenime koolituste korraldamiselt ja maja üürime välja ka, omatulu moodustab umbes ühe kolmandiku. Vallalt saame ka tegevustoetust. Eelmisel aastal toetas põllumajandusühistu meie ahju soetamist. Ainus suurem mure on praegu saada tervesse majja küte sisse, toad ei ole päris soojad. Plaanime kirjutada projekti LEADER-isse. Äkki saame siis maakütte panna.”

Maja köök ootab veel pisut lihvi, siis saab sellest ka tunnustatud kogukonnaköök.

Maja kõige suuremas ruumis – rohelises saalis – käib Oma Kodu visiidi ajal vilgas tegevus, räägitakse vaarikate-mustikate kasvatamisest. Sel põhjusel on laual ka isuäratav kook. Kõljala külamaja on ilmekas näide sellest, et kõigele ja kõigile vaatamata ON elu maal võimalik. Vaja on vaid ettevõtlikke, teotahtelisi ja särasilmseid inimesi, kel kevad südames. Nagu seda on kultuuriseltsi Kevade tublidel naistel.

Tekst TÕNIS KIPPER
Pildid MAANUS MASING, ERAKOGU


KULTUURISELTS KEVADE

on mittetulunduslik organisatsioon, mis on asutatud jaanuaris 2000.

Külamaja renoveeris Arens OÜ. Rekonstrueerimistöid toetasid LEADER, Pihtla vald ja KÜSK. Avamine oli 20. detsembril 2014.

Print Friendly, PDF & Email