JUHTKIRI: 30 aastat ilmavõrku (1)

30 aastaga on internet muutunud meie elu igapäevaseks ja enesestmõistetavaks osaks. Loe lehti, tee rahaülekandeid, osta lennupileteid, broneeri hotellikohti, ostle, kuula muusikat, naudi filme, vaata reaalajas kasvõi teisel pool maakera toimuvat – see on vaid imetilluke osa võimalustest, mida internet meile pakub. Ning nende võimaluste kasutamine ei nõua sugugi tohutuid teadmisi-oskusi, mida suudavad omandada üksnes vähesed.

Kõik meist paraku ei oska ega söanda neti- ja nutimaailmaga lähemat tutvust sobitada, sinasõpruse sõlmimisest rääkimata. Mis sellest, et see võiks igapäevatoimetusi märksa hõlpsamaks muuta ja aega kokku hoida.

Paljud praegustest neti- ja nutikaugetest viie-kuuekümnestest olid tollal, kui internet sündis, noored inimesed. Noori peaks uued asjad aga huvitama. Miks siis internetti toonase põlvkonna seas kuigi suur menu ei saatnud? Küllap arvati, et tegu on mingi moeröögatusega. Moeasjadel aga on teatavasti tavaks unustusse vajuda. Pealegi – mäletate, millised olid interneti toonased võimalused praegustega võrreldes? Pea olematud.

See, et ilmavõrk aegade hämarusse vajuks, ei ole enam võimalik. Seega – targem on seda salapärast “looma” veidi lähemalt tundma õppida – ehk polegi nii hirmus.

Print Friendly, PDF & Email