Vanim saarlane Armilde Haamer sai 102-aastaseks (1)

Eile istusid Suur-Pahila küla Härmanni talu lapsed, lapselapsed ja muu suguselts pika laua taha, et tähistada vanaperenaise, vanima kodusaarel elava saarlase Armilde Haameri 102. sünnipäeva.

102 VERSTA ELUTEEL LÄBITUD: Armilde Haamer sai eile 102-aastaseks. Emaga koos on poeg Ülo ning tütred Maimu ja Helgi.
AARE LAINE

Ratturite suguvõsa auväärne liige on elupõline saarlane, kelle abikaasa Konstantin langes 1941. aastal Teises maailmasõjas. Leseks jäänud Armilde kasvatas üksinda üles kolm last. Pereisa taevastele radadele lahkumisel oli Maimu kolmeaastane, Ülo aastane ja pesamuna Helgi vaid paarinädalane.

Sünnipäevalauas meenutasid tütred ja poeg ning külla tulnud sugulased sõjajärgseid aastaid, kui lapsed maatöid tegema õppisid.

“Olime emale abiks nii laudas kui ka põllul. Ta ei kurjustanud meiega kunagi. Saime aru, et talle on abikäsi vaja. Püüdsime anda endast parima,” ütles tütar Maimu. Helgi sõnul olid ema tööpäevad väga pikad. Ta käis karjalaudas lehmi lüpsmas, piima meiereisse vedamas ja oli ka postiljon.

Eile Armilde koos külalistega lauda ei istunud. Aastad on teinud oma töö. Küll aga oli ta nõus ühes tütarde ja pojaga lehemehe fotoaparaadi ette tulema. Vanaproua näitas ka temast kaks aastat tagasi tehtud fotot, öeldes, et näete, siin olen veel sajane, nüüd juba 102.

Tütar Maimu kinnitas, et ema vaim on virge.

“Paar nädalat tagasi ütles, et ilm on ilus, lähme õue. Tuletasime talle siis meelde, et ta jalad ei kuula enam sõna, parem on toas olla,” rääkis tütar ema ühest soovist.

Oma soove pole Armilde kunagi pretensioonikalt esitanud. “Ta pole nõudlik inimene. Oleme temaga kogu elu kenasti hakkama saanud,” ütles aastakümneid emaga koos elanud poeg Ülo.

Eakat omakandiinimest õnnitlema tulnud Saaremaa abivallavanem Marilii Niits vaimustus Armilde vitaalsusest. “Ta on meile kõigile eeskujuks. Kuigi maaelu ei ole mulle võõras, on ikkagi huvitav teada saada, kuidas siin maanurgas omal ajal elati. Tänane sünnipäevalaps on tõeline maa sool,” tunnustas Niits vanimat saarlast.

Sugulast õnnitlema tulnud Eevi Tiitma ja Aime Haamer kinnitasid nagu ühest suust, et on Härmanni talu perenaist, kes on nii palju jõudnud ning olnud kõigi vastu heatahtlik, alati imetlenud.

Meeldiva üllatuse tegi vanaemale Helgi poeg Alar Aas, kes lilli üle andes laulis Armildele päevakohase laulu.

Heade soovidega ühinevad ka Saarte Hääl ja Kadi raadio.

Print Friendly, PDF & Email