Saarlane Madis Ligi teeb saateid mõtlevale inimesele

PEIPSI PEAL: Orissaare koolipoisi Madis Ligi jääretked kulgesid mööda Väikese väina jääd. Tartust sõidab ta talvekuudel nautima Peipsi järve ilu.

Kuku raadio vanemtoimetaja, üleeile 65-aastaseks saanud Madis Ligi oli vabariigi sünnipäevaeelsel nädalal nii rakkes, et kodusaare kolleegile intervjuu andmiseks tuli tal neljapäeval paar korda oma päevaplaani korrigeerida. Läks õnneks. Pärastlõunal sai intervjuu teoks.

Tänavu jättis Madis Tartu maratonil seljataha 31-kilomeetrise distantsi. On´s mitmekülgsel spordimehel maraton veel jalgades? “Ei enam. Osalesin juba 27-ndat korda. Olude sunnil sõitsin lühemat distantsi. Rada oli seekord väga kiire. Oli mõnus sõita,” jääb ainsa Eesti ajakirjanikuna ka 90-kilomeetrise Vasaloppeti maratoni aastaid tagasi läbinud Ligi tulemusega rahule.

Madis toonitab, et hobuse aastal sündinud mehena peab tal vedu taga olema. Spordipisiku sai Suur-Rahula küla poiss külge Orissaare keskkoolis. Mullu suvel tõmbas ta Kukus käima saate “Liigu ja liiguta”. Hingelt maapoisiks jäänud Madis on aga ilmselt kõige rohkem kuulajaid raadiote juurde meelitanud saatega “Maatund”.

“Maaelu on ju väga mitmekülgne. Teemasid on palju. Püüan saate tarvis kirevaid kante leida. Professor Mihkel Zilmeriga oleme seitse aastat koostööd teinud. Kuulajaid on üle Eesti. Meie raadio on mõtlevale inimesele. Teenäitajana püüame terad sõkaldest eraldada. Edastame teaduspõhist informatsiooni. Nii läheb juba viieteistkümnes aasta,” võtab Ligi populaarse saate eetriaastad kokku.

Kuna vabariigi aastapäeval tunnustatakse tublimaid, ei saa ju Madiselt küsimata jätta, mitu “lumeräitsakat” tema rinda ehib. Selle küsimuse peale hakkab kolleeg mõnusalt naerma, öeldes, et üks aumärk tal ikkagi on. “Rukkilille medali sain ma Lions-liikumises kaasalöömise eest. Selle nimel ei ole ma kunagi tööd teinud, et mul peaks raha rinnas olema. Kõige tähtsam on, et jääd nii enda kui ka kuulajate suhtes ausaks. Ning tähtis on, et töö pakub pinget. Kui saad kuulajatelt tagasisidet, siis võid järeldada, et su töö läheb korda,” arutleb 40-aastase raadiomehe staažiga Madis.

Ta on ka tähele pannud, et alati ei olegi kuulaja jaoks määrav saate või uudislõigu sisu, vaid reporteri või saatejuhi hääl.

“Loodus on mulle selle hääle andnud ja mõned inimesed ütlevad, et teil on nii huvitav hääl. Aastate jooksul on mu hääl tekitanud inimestes mitmesuguseid reaktsioone nii poes, piirivalves kui ka pulmas ning hiljuti ka Saaremaal matustel. Kunagi tuli Võrumaal üks natuke pidune proua “katsuma”, kuis nii kõvva hääl välla tulleb,” pajatab meeldiva madala häälega Madis.

RAADIOMEES: Madis Ligi on aga ilmselt kõige rohkem kuulajaid raadiote juurde meelitanud saatega “Maatund”.
2x Erakogu

Kunagi on Madisele pakutud ka teletööd, kuid sellele ütles ta ei. Tõsi, ühte saatesarja “Paragrahv sirgeks” on ta omal ajal teles küll teinud, aga raadios meeldib talle rohkem.

“Olin pärast ülikooli lõpetamist Orissaare keskkoolis esimest aastat õpetaja, kui Eesti Raadio infosaadete tollane peatoimetaja Sulev Mets mind raadiotööle kutsus. Läksin siis koolidirektor Heino Tiiduse juurde ja rääkisin talle selle loo ära. Ta ütles, et nojah, ega teist korda enam ei pakuta. Hoidsime saladust ja asi tuli välja alles siis, kui olin ministeeriumis ära käinud. Olin ju suunatud spetsialist, kes oleks pidanud koolis töötama kolm aastat. Mina läksin aga teisele tööle pärast esimest aastat. Raadiotööd olen siiani tegema jäänud. Mujale ei ole ma tahtnud,” nendib Madis, et on raadiole truuks jäänud.

Ringhäälingule andis ta sõrme ülikoolis ajalugu tudeerides. Madise sõnul oli tollal ülikoolis selline õppeaine, mida nüüdisajal võib retoorikaks nimetada. “Käisime nii raadio- kui ka telemajas ekskursioonil. Raadiomajas oli mul tuttavaid. Seal paluti mul mõned asjad linti lugeda ja veel üht-teist teha. Pärast öeldi, et nad tunnevad minu vastu huvi. Mind kutsuti noorte reporterite kooli. Esimese loo tegin 2. aprillil 1976 “Vikerkajale” Tartu ülikooli suvemalevast,” meenutab Madis.

Aastakümnetega on raadiotöö väga palju muutunud. Praegu teeb ja toimetab Madis Ligi Tartu Kukus “Maatundi”, “Linnatundi” ja saadet “Liigu ja liiguta”, lisaks teeb uudiseid ja juhib valimisdebatte.

Tundub uskumatu, et ta niipalju jõuab. Kogenud spordimehena väidab raadiomees Madis, et kui jaksab veel joosta, siis on ta rivis. Samas tõdeb, et kui tuleb aeg teatepulk noorematele üle anda, siis seda ta ka teeb.

Orissaarest ülikooli ja tagasi

Keskkoolis õppides ei osanud Madis ajakirjanikutööst, veel vähem raadioajakirjaniku tööst unistadagi. Tahtis hoopis ajaloolaseks saada. Kas sellepärast, et tema onu ajalooprofessor Herbert Ligi oli ülikoolis õppejõud?

“Ei-ei, sugulusliin ei olnud siin üldse määrav. Tundsin ajaloo vastu huvi.

Orissaare keskkool andis kõrgkooli astumiseks tugeva baasi. Meil oli väga üksmeelne klass. Klassikaaslaste vaheline hea emotsionaalne side on siiani säilinud. Kaks viimast klassikokkutulekut on olnud Vilsandi saarel. Klassivend Toomas Saadul, mereinstituudi direktoril, on seal elamine,” räägib Madis.

Tudengina käis Madis ka Eesti üliõpilaste ehitusmalevas. EÜE karjääri alustas ta Saaremaal Orinõmmes. “Ehitasime Orissaare kolhoosile karjalauta, mis siiani püsti,” sõnab ta.

Ülikooli lõpetamise järel 1977. aastal suunati diplomeeritud ajalooõpetaja tagasi kodukooli õpilastele teadmisi jagama. Madise sõnul oli Orissaares äge noorte õpetajate punt, aktiivne seltsielu käis. Õpetaja Ligi andis ajalugu ka õhtukoolis ja tegutses veel treenerina spordikoolis.

Nüüdseks on Madis aga Tartus elanud kokku 46 aastat – viis aastat ülikoolis ja 41 aastat raadiotööd tehes. Kodumaile tuleb ta perega taas sellel nädalavahetusel.

“Kui ema sai 28-aastaseks, siis mina 28. veebruaril sündisin. Nüüd on ta siis juba 93-aastane. Tal on vaim virge, koob lastelastele sokke ja kindaid,” räägib poeg emast.

Muide, teada-tuntud saarlasi on Madis samuti raadioeetri kaudu Eestimaa kuulajaile tutvustanud. Tõsi, alati pole see tal sajaprotsendiliselt korda läinud.

“Läksin ükskord Saaremaa viimase “igavese tule hoidja”, naaberkülas elanud õllemeistri Aadu Arnuse jutule, kes tegi aastas 52 telli kesvamärjukest. Ta ütles tasasel ja rahulikul häälel, et ma või sulle toobi õlut küll lasta, kuid selle kasti sisse ma rääkima ei hakka. Intervjuu tegin tema proua Liiniga,” tuletab ta aastakümnetetagust jutuajamist meelde.

Suvel puhkuse ajal saab Madis Saaremaal pikemalt olla. Raadiomehe maakodu on aga Elva lähistel. Seal teeb ta maatööd ja naudib saunamõnusid.

Staažika spordimehena paneb ta oma võimeid proovile suusa- ja jooksurajal ning jalgrattavõistlustel. Töötegemise ja spordivõistlustel osalemise vahel paralleele tõmmates võib julgelt väita, et tempo on mõlemal pool kõrge. Madis on sellega harjunud. Saarlaslik visadus viib sihile.

“Igal ajal on oma võimalused. Sa pead lihtsalt peavoolu ära tabama, et jõujooni pidi õigesti käitudes edasi minna,” on Madise üks juhtmõtteid. Lisaks raadiotööle on ta tuntud hinnatud õhtujuhi, jõuluvana ja pulmavanemana, praegu tegutseb ka Lions-klubi presidendina.

Lionite tegevust hinnates peab Madis tähtsaks, et klubi liikmena saab ta ühiskonna heaks midagi rohkemat teha, ta rõhutab, et lionite põhiliin on heategevus. “Minu kreedo on alati niisugune olnud, et elu ja toit olgu mitmekesine,” sõnab Madis.

Pulmavanemana on ta endale nime teinud ammuilma tagasi. “321 pulma on mul hingekirjas. Eks järgmine põlvkond on teatepulga üle võtnud. Nüüd tahetakse pulmavanemana näha minust siledama palgega poisse,” muigab Madis.

Juured on Muhumaal

“Samal aastal, kui avati Väikese väina tamm, tuli minu vanaisa, kelle nimi oli samuti Madis, Muhust Saaremaale, ostes Suur-Rahula külas talu. Suguvõsa kokkutulekuid ei ole me küll korraldanud, aga lävime tihedalt. Järgmised põlvkonnad tulevad peale. Mina olen neljakordne vanaisa, peatselt saan viiekordseks. Suguvõsa suureneb,” nendib Madis rahuloleval. Tema oma kolm last on nüüd omakorda lapsevanemaiks saanud.

Raadiomees Madis Ligil on ka kaks nimekaimu. Nendega ta kohtunud pole. Kuidas aga populaarne raadionu oma ümmargust sünnipäeva tähistab? “Kui 60 sain, siis tähistasime suuremalt. Nüüd tulevad sõbrad külla ja istume kodus. Kümne aasta pärast on põhjust natuke suuremalt pidada,” räägib Madis kaugemale ulatuvatest plaanidest.


Madis Ligi
Sündinud 28. veebruaril 1954 Saaremaal Uuemõisas

Haridus
• Orissaare Keskkool 1972
• Tartu Ülikool, ajalugu 1977
Töö
• Orissaare Keskkool, õpetaja 1977–1978
• Eesti Raadio, toimetaja 1978–1993
• Raadio Tartu, programmidirektor 1994–2003
• Raadio Kuku, vanemtoimetaja 2003–
Perekond
• Abielus, kaks tütart ja poeg.
• Abikaasa Tiina töötab Tartu linnavalitsuse rahandusosakonnas, tütar Liis linnavalitsuse ettevõtlusosakonnas, keemiadoktor Kadri on esimese lapsega kodus ja poeg Martin ametis Tõravere observatooriumis.

Print Friendly, PDF & Email