Peapäästja: siiber sulge, kui enam süsi pole (16)

Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu (fotol) sõnul oli eelmisel aastal väga palju tulekahjudes hukkunuid ning paljudel juhtudel aitaks ohvreid vältida vingugaasiandur.

“Murekoht on kodudes, kus köetakse tahke kütusega,” lausus ta eelmisel nädalal Kuressaares viibides Saarte Häälele.

Ta selgitas, et inimesed kipuvad liiga vara ahju siibrit sulgema. “Inimesed arvavad, et õige on siiber sulgeda, kui söed veel hõõguvad. Õige on aga siis, kui üldse enam süsi ei ole. Leitakse, et koos sütega kinni pannes on ahi soojem. Aga ei ole, seda on katsetatud ja testitud, kõik pottsepad võivad seda kinnitada. Probleem on lihtne, tekib vingugaas, mis tuleb tuppa ja tapab kindlasti.”

Tammearu sõnutsi hakkab inimene end vingugaasi toimel halvasti tundma, tekivad köha, peavalu ja oksendamine ning inimene mõtleb, et ta on viiruse saanud, kuigi tegelikult on tal vingugaasimürgitus. Hästi palju puutuvad sellega kokku vanemad inimesed.

“Kui kevad tuleb, siis ütlevad nad kohe, et tervis läheb paremaks. Muidugi aitab kaasa ka päike, aga tegelikult on põhjuseks see, et nad ei pea enam kodus ahjusid kütma ja vingu sisse hingama,” rääkis Kuno Tammearu.

Lahenduseks on vingugaasiandur, mille peaksid endale muretsema kõik gaasi ja tahkekütusega kütjad. “Tegime eelmisel aastal Saaremaal kodukülastusi ja seis ei olnud kõige rõõmustavam,” märkis päästeameti peadirektor. “Trahvide ja sanktsioonide kartmine on vale mõtteviis, sest tegelikult tehakse seda ikka inimese enda pärast, et tal oleks turvaline tööl olla ja kodus viibida. Mitte sellepärast, et inspektor käsib. Turvalisus on oluline ja hea peremees hoiab ise oma kodu korras.”

Kuno Tammearu lisas, et kui vaadata statistikat, siis on tulekahjude puhul peamine hukkuja mees, kes elab enamasti üksinda, armastab suitsetada ja alkoholi juua, tehes seda diivanil või voodis, ning üle 80-aastane üksi elav naisterahvas, kellel on liikumisraskused või puue ja kes ei saa välja, kuna ei liigu. “Siin on oluline lähedaste hooldus või kohaliku omavalitsuse järelevaatamine,” sõnas Tammearu.

Print Friendly, PDF & Email