Meelis Kupits joonistab kaugsõidulaevad raamatuks

LÕPUSIRGEL: Raamatuga läheb Kupitsa sõnul veel mõni kuu aega, praegu tegeleb ta piltide värvimisega arvutis.
ERAKOGU

Nõukaaegsete kaugsõidumeremeeste elu kajastavad raamatud saavad peagi lisa koomiksikunstnik Meelis Kupitsa teosega “Täiesti tavaline merereis”.

Läinud sügisel ilmus kapten Lembit Uustulndi sulest menukas raamat “Avameri. Kapten”, mis käsitleb kaugsõidumeremeeste tegemisi 1980. aastatel. Sama valdkonda on aastaid uurinud ja materjali kogunud ka Kuressaarest pärit Meelis Kupits. Nüüd on pikk töö vormumas vahvaks piltides jutustatud looks.

“See on selline kiirülevaade ookeanipüügist 1970-ndatel aastatel. Isa heietustest kasvas see idee välja,” selgitas Kupits. Tema isa Paul Kupits töötas aastate eest ise kaugsõidulaeval elektrikuna.

Kui raamatu pealkiri on “Täiesti tavaline merereis”, siis tähendab see enamasti spiooni- või õnnetuslugu ja peadpööritavaid süžeepöördeid. Kupits kinnitab aga, et tema raamatu sisu vastabki pealkirjale.

“Ongi tavaline reis, nagu nad olid, kalapüügi ja remontimisega ja muu sellisega. Üritasin teha tutvustavat lugu ajaperioodist kui sellisest. Peategelaseks on rohkem laev ise kui mõni meeskonnaliige. Ongi Lembitu lugudest pisut erinev siis,” rääkis ta.

Kupits ütles, et hakkas oma teost kokku panema mõttega, et kõnealusest perioodist pole keegi miskit kirja pannud. “Kui joonistamise osa valmis sai, tuli Lembitu raamat välja. Nii et midagi nüüd juba liigub,” lausus ta. Raamatuga läheb Kupitsa sõnul veel mõni kuu aega, praegu tegeleb ta piltide värvimisega arvutis. Kirjastustele pole autor materjali veel pakkumas käinud. “Praegu on ta veel eraprojekt, ilmselt annan välja koomiksiseltsi kaudu,” arvas ta. Seni on Kupits kaante vahele saanud kaks teost. 1998 ilmus kirjastuse Valgus väljaandena “Maast lahti”, mis muhedas vormis räägib lendamise ajaloost. 2013 nägi aga trükivalgust “Rahutud ajad” (kirjastaja Eesti Koomiksiselts), mis koondab aastatel 1990–1996 ajakirjas Põhjanael ja ajalehes Meie Meel ilmunud lood.

Print Friendly, PDF & Email