Meeli Targem 70: 51 tööaastat kooliköögis pole tüdimust tekitanud (1)

LÕUNALE NÜÜD! 51-aastase kokastaažiga ja täna 70-aastaseks saav juubilar Meeli Targem on Muhu põhikooli sööklas valmis lastele lõunat pakkuma.
AARE LAINE

Aprillikuu esimesel päeval 51 aastat tagasi oli Saaremaalt Kakuna külast pärit Meeli Targemal esimene tööpäev kokana Muhus Piiri kooli sööklas.

Kokaametile on täna 70-aastaseks saav viie lapse ema, kuue lapse vanaema ja ühe lapse vanavanaema truuks jäänud siiamaani. Kui Piiri kool likvideeriti, kutsuti Piiri kooli kokk Meeli Targem õpilastele lõunat vaaritama Liivale, köök asus toona endises pastoraadihoones. Nüüdne tööpaik on juubilarile seega kolmas.

Enam kui pool sajandit pottide ja pannidega askeldanud Meeli ütleb, et praegust töökeskkonda ei anna vanade köökidega võrreldagi. Muhu põhikooli söökla oma nüüdisaegse sisseseadega, armsad õpilased, mõistvad kolleegid ja kliendid – kõik nimetatu ja võib-olla veel midagi on see, mille pärast Soonda küla külavanem igal tööpäeva hommikul sammud armsaks saanud koolimaja poole seab.

Elamiseks parim koht

Miks aga Kõrkvere kandi piiga Tallinna kaubandustehnikumi just kokandust õppima läks? “Juba lapsena mõtlesin, et inimene peab süüa teha oskama. See on amet, mida elus alati vaja läheb. Nii ma Tallinna läksingi. Linnaelu mulle aga ei istu. Arvan, et Muhu on elamiseks parim koht,” mõtiskleb juubilar.

Rääkides õpilaste söömisharjumustest, nendib Meeli, et need on aastatega palju muutunud. Kui aastakümneid tagasi söödi koolisööklaski kartulit ja kala hea isuga, siis nüüd pole kalast tehtud roogasid eriti mõtet lauale panna. “Kalaburgereid nad söövad, aga teisi kalast tehtud toite eriti mitte. Kooli­söökla menüü on palju muutunud,” märgib eluaegne koolikokk Meeli.

Veel toonitab ta, et kohalikust toorainest valmistatud road on palju maitsvamad. “Muhu kartul on ikka Muhu kartul. See on kohe parem,” kinnitab Meeli Targem, lisades, et köögivilja ja kartuliga varustavad sööklat lapsevanemad.

Laste lemmiktoiduks on tema sõnul ikka olnud ja on praegugi kartulipuder hakklihakastmega. Suppidest eelistatakse seljankat. “Salatit pakume palju,” räägib Meeli. “Roheline sibul, tomatid, banaanid ja muu värske kraam on iga päev menüüs.”

Lapsed, kes eile söögivahetunni ajal lauda istusid, sõid prae kenasti ära ja magustoidu samuti. Kokatädisid kiitsid nad lausa kooris, öeldes, et koolisöökla toit on alati väga maitsev.

Kooli raudvara

Väga maitsvaks kiidab koolisöökla roogasid ka õpetaja Anne Auväärt. “Vahel mõtlen, et jätan ühe söögikorra vahele, aga kui juba söögisaali uksest sisse astun, ei saa einestamata tagasi minna,” räägib ta.

Koolidirektor Andres Anton ütleb, et Meeli Targemast saab rääkida vaid ülivõrdes: “Ta on meie kooli raudvara, lausa ikoon. Kooli kokkutulekutel tahavad vilistlased ikka ja alati Meeli tehtud toitusid maitsta.”

Mitmes pulmas Meeli peakokk on olnud, seda ta ei oskagi öelda. “Neid pulmi on ikka väga palju olnud. Käisime abikaasaga koos. Tema sõidutas noorpaari oma Volgaga. Mina valmistasin köögis pulmaroogasid. Nädalavahetused läksid töö tähe all. Suvisel koolivaheajal tegin laagrilastele süüa. Vahel olin päris väsinud, aga tüdimust pole tundnud,” räägib Meeli.

Aastaid on Meeli Targem olnud ka Soonda külavanem ja talgujuht.

Juubilarile soovivad jätkuvat südikust ja erku meelt ka Saarte Hääl ja Kadi raadio.

Print Friendly, PDF & Email