Freedom House: demokraatia loovutab positsioone (3)

USA valitsuse rahastatud organisatsioon Freedom House avalikustas järjekordse aruande “Vabadus maailmas aastal 2018”. Dokumendi autorid on seisukohal, et paljudes riikides, sealhulgas ka Ameerika Ühendriikides, on olukord vabaduse ja inimõiguste osas viimase 13 aastaga halvenenud.

Eelmainitust tuleneb üsna hirmuäratav järeldus, et demokraatia on kõikjal taganemas. Erilist tähelepanu pööratakse ameeriklaste koostatud aruandes aga Venemaale, mida iseloomustatakse kui “vabaduseta ja autoritaarse režiimiga riiki”.

Freedom House on seisukohal, et 24 riigis, nende seas on ka Venemaa, Hiina, Türgi, Iraan ja Saudi Araabia, on valitsus möödunud aastal võidelnud poliitiliste dissidentidega, kasutades sealjuures selliseid meetodeid, nagu jälitustegevus, ekstraditsioon (teisest riigist väljanõudmine – toim), inimröövid ja isegi tapmised.

Halvimatest halvimad

Aruandes on toonitatud, et läinud aastal valiti Venemaa president Vladimir Putin uueks ametiajaks tagasi. Valimiste läbiviimisel olevat aga kasutatud sellist lubamatut taktikat, nagu repressioonid sõltumatu ajakirjanduse ja kodanikuühiskonna vastu, riiklike vahendite kuritarvitamine, poliitiliste vastaste jälitamine ning poliitiline pettus ja kelmus.

Freedom House’i aruandes on öeldud, et Venemaa ajakirjanikud ja ühiskondlikult aktiivsed inimesed tegutsevad jätkuvalt surve all ja kartuses, et neid võidakse 2018. aastal ilmunud sõltumatute reportaažide eest iga hetk arreteerida või et nad võivad langeda vägivalla või isegi atentaadi ohvriks. Mõned Venemaa ajakirjanikud hukkusid möödunud aastal aga üpriski kahtlastel asjaoludel.

VABADUS TULERIIDAL: Sellel veebilehel actmedia.eu sel nädalal ilmunud pilapildil on Donald Trumpi kujutatud koos Saudi Araabia, Venemaa, Türgi, Hiina, Venezuela, Iraani ja Ungari esindajatega.
Actmedia.eu

Freedom House’i koostatud riikide vabaduse taseme pingereas kogus Venemaa 100 maksimaalsest punktist kõigest 20. Säärase tulemusega asub meie idanaaber pingerea lõpus, mittevabade (ingl k not free) riikide nimistus.

Tõsi, suurriikidest asub Venemaast veelgi rohkem tagapool Hiina. Sealset vabaduse taset on Freedom House hinnanud kõigest 11 punktiga. Pingerea päris lõpus on aga Süüria (0 punkti), Türkmenistan, Eritrea ja Lõuna-Sudaan (kõik 2 punkti) ning Põhja-Korea (3 punkti).

Tagasikäik Ameerikas

Nagu teada, on Ameerika Ühendriigid end alati pidanud demokraatia lipulaevaks ja demokraatlike väärtuste peamiseks kaitsjaks kogu maailmas. Freedom House hindas aga vabaduse taset USA-s seekord 86 punktiga.

See tähendab, et riik kuulub küll endiselt vabade riikide nimistusse, ent probleem on selles, et viimastel aastatel on vabaduse tase USA-s pidevalt langenud. Näiteks 2017. aastal oli see väärt 89 punkti.

Freedom House’i eksperdid kritiseerivad teravalt president Donald Trumpi tegevust. Nende sõnul olevat ta sisuliselt loobunud demokraatlike väärtuste kaitsmisest maailma mitmetes paikades. Lisaks on president üpriski sageli kiitnud oma sõnavõttudes nende poliitiliste jõudude tegevust, kes seisavad demokraatiale otsesõnu vastu. USA riigipea on poolehoidu avaldanud isegi mitme diktaatori ettevõtmistele.

Eriti kahtlasevõitu oli Freedom House’i asjatundjate arvates aga Donald Trumpi käitumine möödunud suvel Helsingis, kus ta kohtus Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Ühes sõnavõtus puudutas Trump Venemaa sekkumise teemat USA 2016. aasta presidendivalimistesse. Paljudele jäi toona mulje, et Valge Maja peremees uskus pigem Putinit, mitte aga USA eriteenistuste hangitud informatsiooni.

EL-i valge vares

Kõige vabamad riigid maailmas on praegu Norra, Rootsi ja Soome. Nende riikide vabaduse taset hindas Freedom House maksimaalse 100 punktiga. Eesti vabaduse taset on hinnatud 94 punktiga. Samapalju punkte said näiteks ka Saksamaa, Island ja Hispaania. Meie lõunanaabrid Leedu ja Läti kogusid vastavalt 91 ja 87 punkti.

Vabade riikide nimistusse kuuluvad pea kõik Euroopa Liidu riigid. Erand on tänavu vaid Ungari, mille vabaduse taset on Freedom House hinnanud vaid 70 punktiga. Säärase punkti-
skooriga langes Ungari osaliselt vabade (ingl k partly free) riikide nimistusse.

Freedom House’i aruandes on öeldud, et demokraatia kadumine Ungaris peaminister Viktor Orbáni võimu ajal on olnud vaat et “kõige dramaatilisem langus, mida Euroopa Liidus on eales nähtud”.

Ungari valitsus kuulutas nädala alguses tehtud ametlikus avalduses Freedom House’i järeldused vääraks. Budapestis võimul olevate poliitikute arvates kuulub Freedom House Ameerika Ühendriikides elava Ungari päritolu miljardäri George Sorose impeeriumile ja suurem osa selle organisatsiooni eelarvest pärineb USA valitsuselt.


MIS SEE ON

Freedom House on Ameerika Ühendriikides asuv ja Ühendriikide valitsuse rahastatud valitsusväline organisatsioon, kes propageerib demokraatiat, poliitilist vabadust ja inimõigusi ning teeb vastavasisulist teavitustööd.

Freedom House asutati juba 1941. aasta oktoobris. Selle esimesed aueesistujad olid ameerika jurist Wendell Willkie ja president Franklin D. Roosevelti abikaasa Eleanor Roosevelt. Organisatsioon ise peab end demokraatia ja vabaduse hääleks kogu maailmas.

Igal aastal avaldab organisatsioon aruande “Freedom in the World”, mis hindab iga riigi poliitiliste ja kodanikuvabaduste määra. Samuti on Freedom House’il teisi olulisi aruandeid, näiteks pressivabadust ja internetivabadust puudutavad aruanded, mis jälgivad tsensuuri, ajakirjanike hirmutamist, nendevastast vägivalda ja avalikkuse ligipääsu informatsioonile.

Allikas: Wikipedia

Print Friendly, PDF & Email