Laulu- ja tantsupeo sõel hakkas tööle

ÜKS-KORD PRAH-VA-TAB VIMM: Maido Saar näitab Öieti II tantsijatele (juhendaja Eena Mark) viimaseid muudatusi tantsujoonises.
MAANUS MASING

Läinud nädalal jõudis suvise laulu- ja tantsupeo “Minu arm” valikusõel ka Saaremaale ning üle vaadati esimesed tantsurühmad ja laulukoorid.

Neljapäeval käis 6.–8. klasside ja C-kategooria ehk keskkooli rühmasid kaemas ja läbi katsumas liigijuht Maido Saar. “SÜG-ist kolm rühma, KG-st kaks rühma – tekib küsimus, kas üldse on veel õpilasi, kes rahvatantsuga ei tegele?” küsis ta pärast C-rühmade ülevaatust.

Liigijuhi sõnul on nähtud rühmade tase väga hea ja tantsijad igati kiitust väärt. “Need noored on juba selles vanuses, kes mõistavad, mida see töö tähendab. Nendega on ääretult hea koos töötada,” lausus Saar, lisades, et tunneb praktiliselt kõiki tantsijaid, sest nad on temaga koos üles kasvanud.

“Aga need noored lähevad suures osas varsti saarelt minema. Minu enda kollektiivis on Saaremaa tantsijaid. Ehk siis olenemata, kus nad on, otsivad nad ikka koha, kus edasi tantsida,” kiitis liigijuht.

Saar nentis, et eelproovide käigus on ta üle vaadanud sadakond C-rühma, peoplatsile pääseb neist aga vaid kuuskümmend, mõni ehk peale. Konkurentsita pole ükski rühmaliik, kuid kõige pingelisem võistlus käib naisrühmade vahel, kus kuuekümnele kohale pretendeerib ligemale kakssada rühma.

Tantsupeo esimene eel-proov Saaremaal saab ühele poole 16. veebruaril, mil vaadatakse üle täiskasvanute ja pererühmad ning S1 segarühmad. Teine eelproov algab meil 30. märtsiga, mil hinnatakse võimlejaid, 4. aprillil vaadatakse uuesti üle 6.– 8. klassi ja C- rühmad ning 13. aprillil täiskasvanute ja pererühmad ning S1 segarühmad. Lisaks toimub erinevate liikide juhendajatele kolm mentorseminari (9. veebruaril, 16. veebruaril, 2.–3. märtsil).

Saare maakonna laulupeole pürgivate kooride kvaliteedikontroll hakkas Kuressaare kultuurikeskuses pihta pühapäeval, kui laulupeo dirigentide silme all lauldi üks laul. Sellele eelnes maakondlik eelproov, kus käidi läbi pea kogu sega- ja ühendkooride repertuaar. Sarnased eelproovid toimuvad lähinädalatel kõikidele kooriliikidele.

Segakoorides oli tehtud tööd näitamas 14 segakoori. Juhendama olid tulnud laulupeo segakooride liigijuht Triin Koch ja dirigent Heli Jürgenson. Proovide järgselt tõdesid dirigendid, et vajakajäämisi on ning nüüd tuleb aprillis toimuva II eelproovi eel proovida vead parandada.

Ettelaulmiseks tuli kooridel loosiga valida kas Hain Hõlpuse regilaululine “Kannel” või Tõnu Kõrvitsa ja Doris Kareva “Emakeelelaul”, mis mõlemad segakooride repertuaaris. Esinemist kuulanud dirigendid annavad kooridele tagasisidet lähinädalatel.

Aprillis tuleb kohustuslikus korras ettekandmisele Eino Tambergi “Isamaal” ning loosiga üks laul kogu laulupeo repertuaarist sega- ja ühendkooridele.

Mehis Tulk, Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email