LUGEJA KIRI: Meie haridustempli 123. sünnipäev

16. jaanuar oli Lümanda põhikooli perele tavapärasest pidulikum – tähistasime oma kooli 123. aastapäeva.

Hommikusel aktusel tsiteeris direktor Liia Raun 1895. aasta maikuu ajalehte Saarlane: “Kõigekõrgemalt kinnitatud Riiginõukogu arvamise järele on Saaremaal Lümmada vallas lubatud kaheklassiline ministeeriumikooli asutada.”

Aasta hiljem tõdeti ajalehes: “Koolimaja nähakse juba poolest saadik katuse all olevat ja nagu kuulda, tahetakse maja tuleva aasta 1. septembriks niikaugele valmis teha, et koolipidamine uues majas algada võib.”

Vaatamata raskustele, mis ehitusega kaasnesid, kaasa arvatud Austla pudrusõda, sai hoone valmis ja 1897. a septembri sai taas Saarlasest lugeda: “Vastu saavad võetud poiss- ja tütarlapsed 9 aasta vanadusest pääle hakates. Õpetus algab 16. oktoobril.”

Juba kuu aega hiljem tõdeb talurahvakomissar Babanov oma kõnes: “Pidage seda suurt ja kaunist asutust kalliks ja ärge unustage mitte ära, et ta saab tulevikus tublide põllumeeste, ausate ja ka hästi haritud vallaametnike väljalaotaja, nõnda sama ka seltskonna isikute väljalaotaja olema. Teie eeskujul on ka Saaremaa teiste kreiside vallavalitsused koolide rajamiseks samme astunud.”

“Oleme tänulikud neile, kelle tööd ja vaeva siiani nautida saame,” ütles koolijuht Liia Raun oma sõnavõttu lõpetades. “Meie võimalus on olla tublide eelkäijate vääriline ja et siinkandis oleks õppimine ja õpetamine püsivalt väärtustatud.”

Laulsime kooli laulu, mille on loonud meie oma õpetajad, ning kuulasime mudilaskoorilt muusikalist tervitust. Kool ja MTÜ Lümanda Muuseum tegid kokkuvõtte kevadel alanud EV100-le pühendatud projektist “Aja jälg” ning tunnustasid parimaid. Päev jätkus õpioskuste olümpiaadiga. Pidulik päev lõppes lõunalauas kõigi õpilaste poolt valmistatud kena ja imemaitsva tordi söömisega.

Urve Vakker

Print Friendly, PDF & Email