Vald küsib valitsuselt raha Vilsandiga ühenduse taastamiseks (16)

RAHVAS TAHAB VEDAMIST: Kapten Harri Hiiuväina (vasakul) sõnul lähevad koormused laeval üha suuremaks, tööd on aina rohkem ja olemasolevad mootorid pole selleks mõeldud.
Foto: AARE LAINE /ARHIIV

Saaremaa vallavalitsus saatis eile vabariigi valitsusele taotluse valitsuse reservist 25 000 euro saamiseks, et soetada Vilsandi saarega ühendust pidavale laevale võimsam paadimootor.

Laeva “Vilsandi” 2016. aastal väikesaarte programmi toel soetatud mootor läks 4. jaanuaril järjekordselt rikki ja pärast seda on ühendus saarega sisuliselt katkenud. “Vilsandi” kapten Harri Hiiuväin ütles, et vesi on praegu Vilsandi ja Papissaare vahel veel vaba, kuigi tükati leidub ka jääd. Kuid jalgsi Käkisilmast läbi ei pääse, kuna vesi on kõrge. Kolmapäeval tegi saarele siiski ühe sõidu ilmajaama paat.

Hiiuväina sõnul tekkisid “Vilsandi” mootoril probleemid jahutusega ja praegu ootab alus Nasval remonti. Tegu on laeva teise mootoriga, esimene pidas vastu viis aastat. “Koormused lähevad kogu aeg suuremaks, tööd on aina rohkem ja need mootorid ei ole selleks mõeldud,” nentis kapten. Paadi kere ja konstruktsioon on tema sõnul Vilsandi oludesse samas väga sobivad ja ka hästi vastu pidanud.

Järjekordse rikke tõttu koostaski vald majandus- ja taristuminister Kadri Simsonile ja riigihalduse ministrile Janek Mäggile taotluse raha eraldamiseks uue mootori tarbeks.

Vallavanem Madis Kallase, Vilsandi saarevanema Neeme Ranna ja Kihelkonna osavallakogu esimehe Karl Teäri allkirjastatud taotluses märgitakse, et olemasoleva mootori andmeid ning paadi suurust arvestades on välja selgitatud, et praegune mootor on konkreetsetes tingimustes kasutamiseks liiga nõrk ja sõita tuleb täisvõimsusel, mis põhjustab sagedasi mootoririkkeid.

“Ühendus Vilsandiga on täielikult katkenud, mistõttu vajab ühenduse taastamine operatiivset lahendust. Uue võimsama mootori soetamisega kaasneb 25 000 euro suurune kulu, mida kohe ei ole võimalik vallal oma eelarvelistest vahenditest katta. Vana mootori remont võtab aega ja puudub kindlus, kas mootorit on võimalik parandada selliselt, et sellega saaks jätkata igapäevast Vilsandi liini opereerimist,” seisab taotluses.

“Oluline on sarnaste olukordade puhul kohe reageerida ning anda valitsusele selge sõnum, et olemasolevate tehniliste ressurssidega on ühenduse hoidmine Vilsandiga aastaringselt väga haavatav,” lisas Madis Kallas.

“Saaremaa vallavalitsus näeb, et tänane mootor võiks jääda varumootoriks, mida kasutada juhul, kui uus võimsam mootor peaks mingil põhjusel rivist väljas olema,” märkis vallavalitsuse majandus- ja haldusosakonna juhataja Mikk Tuisk.

Abivallavanem Jüri Linde sõnas, et kindlasti tuleb leida ka lahendus, kuidas tagada ühendus Vilsandiga ajal, mil paadiga enam sõita ei saa ja jää veel ei kanna. “Selleks oleks mõistlik teha koostööd päästeametiga, et meil oleks Saaremaal vähemalt üks vahend, mis võiks olla näiteks hüdrokopter, mida saaks mobiilselt transportida sinna, kuhu just vaja,” ütles Linde.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email