Riigikokku püüdleb Saaremaalt ka üksikkandidaat (51)

Eilseks esitasid erakonnad valimiskomisjonile riigikogu kandidaatide nimekirjad, ainsa üksikkandidaadina asub suurtega rinda pistma Mustjala osavallakogu esimees Harry Raudvere.

Saare-, Hiiu- ja Läänemaad hõlmavast valimisringkonnast nr 5 hakkavad riigikogu kohta püüdma Saarte Hääle andmetel üheksa erakonnanimekirja ja üksikkandidaat. Jagamisele läheb kuus mandaati.

Sotside esinumber on teadaolevalt Saaremaa vallavanem Madis Kallas. Saarlastest on nimekirjas veel Kairit Lindmäe, Silvi Teesalu ja Heiki Hanso.

EKRE nimekirjas on saarlastest Jaen Teär ja Daniel Mereäär.

Reformierakonna esinumber on Kalle Laanet ning talle sekundeerivad saarlastest Urve Tiidus, Maire  Forsel, Tiiu Aro ja Jaanus Müür.

Keskerakonna esinumber on küll Saaremaa vallavolikogu liige Enn Eesmaa, kuid reaalselt Saaremaal tegutsevatest kandidaatidest leiab nimekirjast Mihkel Undresti,  Aivar Aru ja vallaametnik Maire Kääridi nime.

Ohtrasti saarlasi on Isamaa nimekirjas. Ringkonnas on eestvedaja Raivo Aeg, teisena tuleb Mart Maastik. Veel on nimekirjas Kaido Kaasik, Anti Toplaan ja Tõnu Munk.

Vabaerakond pole oma nimekirja ringkondade kaupa avalikustanud, kuid üldnimekirjast leiab saarlastest Anne Kiideri. Ringkonna esinumber on hoopiski Tiina Kangro. Seni Vabaerakonna ridades Saaremaal korralikke häältesaake saanud Enn Meri sedakorda ei kandideeri.

Eesti 200 nimekirja esinumber meie ringkonnas on Koit Kelder, teisena tuleb taas kord poliitikasse pürgiv kunagine Saare maavanem Toomas Kasemaa. Rohkem saarlasi ringkonna nimekirjas ei paista, kuid Saaremaal tegutsev teatrimees ja kunagine Elva linnapea Väino Uibo kandideerib näiteks Tartu- ja Jõgevamaal.

Elurikkuse erakonnast on teada, et nende esinumber on sõrulane Kaupo Vipp, kuid ringkondlikku nimekirja ei olnud eile lehe trükki mineku ajaks avalikustatud. Vipi sõnul oli nimekiri lahtine viimase hetkeni, kuna see sõltus sellest, kes saab kokku valimistele registreerumiseks nõutava 500-eurose kautsjoni. Teada on, et Elurikkuse erakonnas kandideerib ka Saaremaaga seotud Enn Kaljo.

Roheliste nimekirjast leiab siinses ringkonnas keskmistelt kohtadelt Loore Härmati ja Kristen Kanniku. Esinumbriks on mandrimees Rasmus Lahtvee.

Kummaline lugu on sisetülides vaevleva Eestimaa Ühendatud Vasakparteiga, kes esitas komisjonile kaks nimekirja. Ühes neist on väidetavalt kaetud ka ringkond number 5.

Pea kõik saarlastest kandidaadid paiknevad erakondade üldnimekirjades üsna madalatel kohtadel, mis välistab nende riigikogusse pääsemise ka pärast isiku- ja ringkonnamandaatide jagamist selguvate kompensatsioonimandaatide kaudu.

Potentsiaalse kindla riigikogukoha jaoks on piisavalt kõrgel positsioonil oma nimekirjas Kalle Laanet ja Urve Tiidus. Samuti Enn Eesmaa. Samas näiteks Madis Kallas on lükatud nimekirjas viimaste sekka, mis tavaliselt näitab seda, et erakond on esinumbrile ringkonnamandaadi või isikumandaadi saamise osas üsna kindel. Riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil.

 

Print Friendly, PDF & Email