
PETTUMUSTE PUHUR: Ain Rand on suurte ootustega ostetud lumepuhuri pettumusest müüki pannud.
Maanus Masing
Lumerohketest talvedest ajendatuna lumelükkamise tehnika soetanud ettevõtjad kurdavad, et lumevaesed talved ei võimalda investeeringut vähemalgi määral tagasi teenida.
“Esimesel aastal oli lund päris palju, aga tehnikat eriti ei olnud. Nüüd on tehnika olemas, aga pole lund,” ütles Leedri küla ettevõtja Ain Rand. Aastaid tagasi tundus lumelükkamine Rannale paljulubav ettevõtmine, paraku need lootused ei täitunud. 60 000 euro eest kaks traktorit, sahad ja lumepuhuri ostnud Rand müüs ühe traktori koos sahaga maha juba kaks aastat tagasi, nüüd ootab ostjat ka ülejäänud tehnika.
Lumepuhur seisab, et mitte öelda roostetab Rannal kodutalu kõrval tee ääres puude all, aastane käive lumelükkamise eest jääb 1000 euro piirimaile. “Kui arvestada, mis raha on pandud tehnika sisse, siis selliste talvedega seda tagasi ei teeni,” tõdes bussifirma Ranna Reisid OÜ omanik.
Soovivad valvetasu
Ettevõtja leiab, et vald võiks lumelükkajatele maksta tasu valmisoleku eest. Sama meelt on samuti Lümanda kandis lumetõrjet tegev ettevõtja Kristjan Lüüding. “Sa oleksid nagu päästeametis tööl, kogu aeg pead valves olema,” lausus lumelükkaja, kelle hinnangul võiks vald maksta teatavat tasu igas kuus. “Siis, kui lähed lund lükkama, tehakse tasaarveldus. Kui aga üldse lund ei saja, siis võiks see kuumakse jääda miinimumpalgaks.”
Saaremaa valla majandus- ja haldusosakonna juhataja Mikk Tuisu sõnul vald sahameestele valvetasu üldiselt ei maksa, sest tunnihinne on korralik – keskeltläbi 50 eurot. Detsembrikuu eest tuleb vallal välja käia tuhandeid eurosid – kõik valla poolsada sahameest esitavad nii umbes 500-euroseid arveid.
Tõsiasi on Tuisu sõnu see, et lumelükkajate leidmine läheb lumevaeste talvede tõttu järjest raskemaks. Lepinguid üles öeldud ei ole, aga näiteks üks Mustjala kandi lumelükkaja loobus lepingut uuendamast ja tema töö teeb nüüd ära naaberpiirkonna lumelükkaja. Saarte Hääl selgitas välja, et lumelükkamisest loobunud Ninase ja Tagaranna mees Valdur Paaskivi loobus siiski kõrge vanuse tõttu. “Olen juba 80-aastane ja aeg on pensionile minna,” lausus Paaskivi. “Uus seadus nõuab ka FIE-ks hakkamist, kaheksakümneselt enam nagu ei hakka.”
Kuigi viimastel aastatel on lumega lood üldiselt kehvad, siis arvestades, et talv käib 7-aastaste tsüklitena, võivad lumised talved ees olla. “Kui tuleks üle päeva ikka 20 cm lund, saaksid need mehed väga palju raha,” tõdes Mikk Tuisk.
Tuisu sõnul on lumelükkamispiirkonnad parasjagu nii suured, et üks mees ühe traktoriga oma piirkonnas hakkama saaks. Niimoodi saab omavalitsus talunikele lisateenistust anda ja tagada teede puhastamisel operatiivsuse. “Näiteks linnast ju Kihelkonnale lund lükkame ei lähe. Ka ei lükka kitsaid vallateid maanteeameti suure sahaga, kiviaedade vahel on vaja väikest traktorit ja väikest sahka,” põhjendas osakonnajuhataja, miks vald eelistab võimalusel kohalikke mehi.
Teevad head tööd
Seni võib vald kohalike meeste kohusetundliku tööga rahule jääda. Võrreldes riigiteedega saavad vallateed varem puhtaks lükatud. Kui riigimaanteid lükatakse tähtsuse järjekorras, siis taluniku prioriteet on kogu tema väike piirkond. “Kui õhtul hakkab kaheksa paiku lund sadama, siis läheb ta öösel kolme-nelja paiku välja ja teeb oma piirkonna ära,” rääkis Tuisk. Üldiselt tuleb sahk tööle panna alates 10 cm paksusest lumekihist, märja ja raske lume korral võiks seda teha vastavalt oludele.
Vähemalt 20 aastat lund lükanud Valjala kandi Nuudi talu peremees Kaido Kirst ütles, et kindlasti pole lumelükkamine praeguste talvedega mingi kõva teenimisvõimalus, aga keegi peab ju teed lumest puhtad hoidma. Kes suudaks seda teha operatiivsemalt kui kohalikud mehed, kes enamjaolt tunnevad peensusteni nii teid kui ka olusid. Erinevalt teistest piirkondadest saavad endise Valjala valla lumelükkajad vanast järjest talve kohta ka 500 eurot valvetasu.
Kirstu lumelükkaja karjääri sisse on mahtunud ka paar väga lumerohket talve, millega kaasnes küll korralik teenistus, aga ka mured. Kui lund saab liiga palju, ei jõua seda küllalt kiiresti lükata ja lõpuks ei mahu see ka enam kuhugi ära. Lisaks tõi lumeuputus sahamehele ka planeerimata väljaminekuid, lumesse peitunud kiviaed rikkus aga tehnikat.
Aga lükake lund vähemalt siis kui seda on. Paraku on senini nii olnud, et kui lund sajab või tuiskab, siis on pea kõik teed umbes. Tööle seltsimehed sahamehed!
Kuule,Ain, Su puhuril on ju haakeraud valel pool!Õigel lumetõrjemasinal on sahk ees ja puhur taga..
seda lumekest natuke nagu oli ka vahepeal aga keda polnud teps mitte oli 50 eurose tunnihindega sahamees. Tegelikult küsimus: kes kontrollib nende sahameeste esitatud andmete õigsust. Vabandan ausate ja korralikult oma tööd tegevate meeste ees aga olen kindel, et on ka selliseid kes esitavad arve ka tegemata töö eest.
Ei kujuta ettegi, mis saaks, kui lund rohkem oleks. Juba praegu ei suudeta seda mõnd cm ära koristada.
Valvetasu oleks küll veider maksta. Lumelükkajad on kõik fied ja ei elatu ju ainult lumest.
Iseasi on kui palju ja kiiresti nad seda natukest lundki lükata suudavad.
Ikka mitu päeva peab ootama,et tee puhtaks saaks.
Nad teavad mis lepingu sõlmivad ja millistel tingimustel.Kes kontrolliks neid?kilomeetrid ja tunde võib ju kirjutada aga kas teel ka lükati? Tee peaks olema lahti nii,et tuletõrje ja kiirabi pääseksid igasse tallu.Paraku vastus et kui kord nädalas poepäevaks saab lahti aetud on ok! Ega see valvetasu siin olukorda paremaks tee.Sõprade tee 2x päevas.Kontroll puudub täiestiTund maksab.
Steriilsus ennekõike.
Kas kusagil valla kodulehel on ka kaart koos lükkajate nimede ja kontaktidega, millel on nähtav kes kusagil külas lumetõrjega tegelema peaks?
Nimelt pole meie kkanti sellel talvel veel ükski sahk nägu näidanud, samas kõrvalkülas libistatakse teed üle ka olematu lörtsiga.
Aga küsi oma kõrvalkülast. Pealegi ei usu seda udujuttu.
oleks teenuseosutajal kohustus vähemalt 12 h jooksul tööde teostamisest oma hooldatavatele teelõikudele märkida tööde teostamise kuupäev ja väidetav kestvus.
Mõni lükkab siin tuiskudega päev läbi oma lautade ümbrusi puhtaks ja külarahvas saab heal juhul alles õhtul või järgmine päev liikuma.
Saage aru juba, et lumetõrjuja ei otsusta ise millal ta lükkama läheb, see käsk tuleb vallaametnikelt, kes aga kahjuks kuidagi ei luba õigel ajal startida.Oodatakse kui inimesed helistama hakkavad ja alles siis pika vinnaga antakse käsk.Ootetasu oleks igati mõistlik ja aitaks natukenegi lumelükkajatel olematud talved üle elada.
Miks peab lümelükkajala mingit valvetasu maksma. Keegi pole teid sellele tööle sundinud, ikka ise tahate. Nii võiks iga turu kartulimüüja ka valvetasu küsima hakata — olen ju olemas ja ootan ostjaid.
Ametnik Kuressaarest ütleb, millal Laimjalas lund lükata?
Nutma hakkate siis alles kui lumelükkajad enam hankel ei osale, sest see äri ei tasu ennast ära, ootetasu on täiesti normaalne nähtus sellisel alal, sest lumelükkaja paneb terveks talveks ennast lukku ja ei saa näiteks soome ehitama minna.
Debiilsemat näidet kui see kartulimüüja näide ei oskakski kohe välja mõelda.
Kahjuks see just nii ongi, et Kuressaarest ametnik ütleb millal Laimjalas vaja lükkama hakata
Tallinnas ringi käies on sahkadel paigaldatud andurid, mis saha niiöelda asendit kontrollib. Lisaks on veel masinatel GPS. Kui klient kahtlustab, saab väljavõtted teha. Kuresaares olles aetakse pükse jalga käiste poolt- lund ei hakata lükkama ennem, kui sadu pole lõppenud. Ja kui traktor mööda tänavat patseerib, siis vaatab onkel lihtsalt tänavat ja ei viitsigi midagi teha. Pärast laiutab käsi ja ütleb, et käis.
Ja kui ametnik ei ütlegi millal lükata,istud rahulikult kodus teleka ees ja soovid ikkagi valveloleku tasu?
Uskumatu kadedus vaevab siin ikka mõnda inimest…lihtsalt uskumatu
Põllumehed on pahad sest saavad toetust,lumelükkajad on pahad sest tahavad ootetasu,arendajad on väga pahad sest no need ju ratsarikkad…krt mis teid vaevab mina aru ei saa, võtke oma pekid köhu alt välja ja hakake ise midagi tegema siis jääb vähem aega mõttetuteks kommideks.
3 aastat tagasi see sama mees kurtis seda sama asja
https://arhiiv.saartehaal.ee/2016/02/06/mustad-talved-jatavad-lumelukkajad-leivata/
No kui nii halb on, siis miks sa siiamaani Soome ehitama siis pole läinud? Vastan ise, igaüks pole mineja. Pealegi on need lumelükkajad kõik kohalikud talumehed, kel talud pidada ja pole nad Soome küll minemas.
Ei ole kõik talumehed, see kes siin pildil on ju bussijuht
kui miski asi end ära ei tasu, siis ära sellega tegele. Küll on aga kurb see, et lund oli küll 20cm jagu, aga oma masinaga piisavalt kiiresti külateel liikuda ei saanud ja praamist maas ja arstile minemiseks pidin lennukit kasutama (jumalale tänu, et sel päeval lend toimus). Traktor tuli, peale lõunat, kui ma Tallinnast juba bussiga tagasi olin. Koju sain küll linnast sõita. Aitäh sellegi eest, eks? Nõme, et raha tahetakse, aga tööd tehakse siis, kui ise tahavad, mitte siis kui vaja on.
sõidan päris palju ja ma ei mäleta, millal kusagil teed päriselt umbes oleks olnud. On juhtunud 5cm lund või külateedel ka 10cm, aga see ei tähenda, et tee umbes on :)
Pane, palun prillid pähe! See puhur käibki ju traktori tahahaakesse.
21 detsember 2018 oli järjekordne ehe näide lumekoristuse suutmatusest Kuressaare linnas.
Mis ootetasust vms te jahute- tehke kõigepealt olemasolev reaalne töö korralikult ära.
Olin aastavahetusl mandril ja seal sadas iga päev lund- ei märganud, et sellise pudruni oleks mõnedes linnades jõutud, nagu meil siin-sahad töötasid seal ka lume sadades.
On, mida õppida.
See Ain pole kunagi millegagi rahul. Küll süüdistab ta teisi bussifirmasid, et need sõidavad liiga odavalt ja muud brobleemid, see lumelükkamine samuti tal aastaid hambus
tegelikult võiks kõik soome ära minna
mis raketiteadus see ka on
aga kuhu siis tagasi tulla ???
“eestielu” :)
Tuletan siinkohal siis veelkord meelde,et alusetu on lumelükkajaid süüdistada ja käsk tööga alustada tuleb valla ametnikult.Uskuge mind lumelükkajad teeksid väga hea meelega iga ilmaga ja vahetpidamata seda tööd, et natukenegi teenida ja inveteeringud tagasi teenida.Kui näed probleemi siis ole hea ja helista valda, mitte ära kiru lükkajaid.Mina olen ise lumelükkaja ja olen isiklikult helistanud valda ja uurinud et millal võiks pihta hakata…vastuseks olen saanud et ootame kui inimesed helistama hakkavad!
kergliiklusteedel on ikka väga jäine,väike poiss kukkus ,ja sai ikka koleda matsu,neid võiks rohkem liivatada,mõelgem sellele
Vallakeskusest tuleb Sörve säärele lumelükkamise luba? No ei usu ja kuidas on siis nii, et ühele külale see luba antakse, kõik teeotsad ja teed puhtad aga teisele külale luba ei anta, nemad kaevavad ise end hoovidest välja.
Aga uuri siis ka linna lepinguid -seal o nov -aprillini sahafirmadele valmisolekutasu -ja need peavad välja minema teatud tundide jooksul . Kui on tellimustööd , siis keegi ei istugi kogu aeg valves ja nii ongi et hakatakse lükkama alles pool päeva peale lumesaju lõppu -lijtsalt vald hoiab raha kokku
Miks seda “mõnd cm” peaks üldse ära lükkama? Vormeliga sõidad?
Kuradi vald – seega hakkame ametlikke kaebusi valla suhtes esitama,palka tahavad, aga oma taguotsi liigutada, et inimestele elementaarsed teenused tagatud oleks, seda ei saa. Millega need härrased siis ikkagi vallas tegelevad lisaks kohvi-, konjaki- ja muu parema joomisele, pidevate-mittemidagiütlevate-mittemidagisaavutatavate koosolekute pidamisele? Hiinas ja Ameerikas käiakse täiendamas, ilmselt seal ei teata lumelükkamisest midagi, seega jäävadki meie teed saastaseks. Enamus vallasaksasid linnas, neil pole maal elavatest vallakodanikest sooja ega külma kuni järgmiste KOVi valimisteni, kui maad ja ilmad kokku lubama hakatakse. Madis, kas saab teed lumest puhtaks? Ahjaa, sa põgened riigikokku, päristööd ei taha meil keegi teha, ikka priileiva pääle riigiaparaati! MUIDUSÖÖJAD!!!
Kuule, kui sul on terve suur piirkond lükata, siis ei saa nõuda, et sinu majaesine oleks koheselt lükatud…
Mehed lihtsalt ei jõua
No paari sentimeetrist kihti pole väga kulueffektiivne saata kedagi lükkama.
Alles siis on mõistlik kui teed suhteliselt läbimatuks hakkavad muutuma
Ahastada pole mõtet, sest ükskord tuleb ta niikuinii!
kergliiklustee Muratsi ,Praakli,Vaivere-pole ka siiani puhtaks pühitud,lapsevankriga liikuda pole võimalik,väga lapsesõbralik suhtumine .Uskumatu,aga tõsi.
Aga linna piires on kergliiklusteed puhtad,heh,maakad linna elama!
Ei ole meie teed ka linnas iial puhtad olnud. Lükatakse peale lumesadu ühe korra üle. Siis lastakse see osaliselt pehmeks sulada, pudruks sõtkuda ja uuesti ära külmuda. Edasi sõidab sellisel kuumaastikul ainult roomikutega.
Nonii. Ajakirjandusele vihje. Kas linna ja külade lumelükkamislepingute tingimused on erinevad?
Teed on pidevalt umbes.
Mul ka mitu probleemi: Aia ääres seisavad vana sapikas, puuratastega käru, 2 atra, sönnikuvanker ja hobuserangid.
No täna hommikuks ikka paks kiht lund tulnud – sahku ei kuskil – ahastavad, muudkui ahastavad….
Teevad lõbusõitu, sahad üleval!Kust läbi sõidetakse võiks ikka lund lükata, aga mitte seda kinni tampida!5 euri tunnis neile paras palk! Tiksuvad oma tunde täis ,et vallalt raha saada!
tahtsin sama öelda