Suur elektrikatkestus õnneks eile vaid ehmatas Saaremaad (46)

KURJA JUUR? Elektrilevi teatel põhjustas 35 kV õhuliini tabanud rike omakorda Sikassaare ja Nasva alajaama väljalülitumise.
Foto: MAANUS MASING

PAPP KÜLMLETILE: Kuressaare Rae kaupluses katsid Kaja Saks ja Katrin Munk jäätiseleti papiga, et maiused päris ära ei sulaks.
Foto: MAANUS MASING

KUI KOOLIS POLE ELEKTRIT: Juuksurid olid sunnitud koolitusel juustest värvi välja pesema pealambi valgel. Goldwelli koolitaja Ketlin Kaljuste ja Kuressaare ametikooli juuksuriõpilane Ann Särel.
Foto: KLAARIKA MUUL

SIKASSAARE ALAJAAMAS tegelesid rikke lahendamisega nii Elektrilevi kui ka Eleringi eksperdid.
Foto: MAANUS MASING

NÕUTUD KAUP: Et tööd Laurentiuse kiriku katusel seisma ei jääks, käisid ehitajad elektrigeneraatorit laenutamas.
Foto: RAUL VINNI

Elektrikatkestus peatas kolmeks tunniks töö tootmisettevõtetes, häiritud oli pankade töö. Sularahaautomaadid ei töötanud, tanklates polnud võimalik kütust tankida. Kuna poed ei saanud elektrooniliste maksekanalite kaudu toiminguid teha, oli probleeme ka kauplustes.

Kolmapäeva ennelõunal oli Kuressaare kui väljasurnud linn, sest suur osa kesklinna ettevõtetest oli suletud. Inimesed liikusid keskväljakul erinevate signalisatsiooniseadmete piiksumise saatel ringi, aeti juttu ja arutleti toimuva üle.

Uksed olid sunnitud sulgema mitmed toitlustuskohad. Seevastu läks üsna hästi nendel kohvikutel, kel päevapraed-supid ja saiad. Inimesed, kes tööd teha ei saanud ja jahe hakkas ka, läksid hoopis sööma. Näiteks Vanalinna kohvikus oli maja täis ja järjekordki leti taga. Arveldamine käis küll vaid sulas, kuid müüja Tiina Himanen ütles naerdes, et tuttavad kliendid saavad ikka “vihiku” peale ka.

Elektrikatkestusele reageerisid kohe ka koolid ja lasteaiad, kes otsustasid lapsed koju lubada. Vanalinna kooli lapsed saadeti ennelõunal koju, Kuressaare gümnaasiumi õpilaste jaoks lõppes kool  kella 12-st.

Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro ütles pärast õpetajatele antud juhtnööre, et söökla ei ole toitu valmis saanud ning seega ei saa kool pakkuda ka toitlustamist. Valmis oli vaid magustoit ning pärast söögivahetundi said lapsed koju.

SÜG-is toimus ka õnneliku lõpuga vahejuhtum, kus kaks 12. klassi noormeest jäid elektrikatkestuse tõttu lifti kinni. Paanikat direktori sõnul ei tekkinud ja noormehed tegid liftis aega parajaks, kuni tehnikud kohale jõudsid ja poisid ära päästsid. Liftis tuli noortel veeta 20 minutit.

Saare Leivas ahjud voolukatkestuse ajal ei töötanud, kuid päevased pagaritooted olid kerkimas. Firma tegevjuhi Janar Vaima sõnul tuleb see partii kindlasti maha kanda, seejärel saab ka kahjud selgeks. Pöide Pruuli Koja juht Koit Kelder ütles, et neil vedas. 15 minutit hiljem oleks villimine juba pihta hakanud ning liini seiskumine toonuks kaasa kahju.

Olerexi tanklas jäi hätta Sander Laht, kes soovis sõita mandrile, kuid autol oli paak tühi ja tankida ei saanud. “Eks ma ootan siin veidi veel, aga kui kohe kütust ei saa, siis tuleb sõit õhtu poole edasi lükata,” tõdes ta.

Samas olid käed tööd täis tööriistalaenutustel, kus oli mitmeid elektrigeneraatorite soovijaid. “Kord aastas ikka tuleb ette,” ütles Risto Riim Ramirendist. “Peamiselt pöörduvad meie poole ikka põllumehed, tööstused ja ehitajad. Oleme sellisteks olukordadeks valmis ja kui vaja, siis anname ka bensiini.”

Cramo Estonia osakonnajuhataja Jaak Tamm ütles, et elektrikatkestuse korral võtavad kiiresti ühendust talunikud, kellel lehmad lüpsmist vajavad. “Oleme sellisteks olukordadeks valmis ja vajadusel ka väljaspool tööaega elektrigeneraatoreid laenutanud,” rääkis Tamm, kelle sõnul elektrikatkestus nende tööd otseselt ei seganud.

Vool läks ära kell 9.51, kui Kuressaare külje all Sikassaare ja Nasva vahelist 35 kV õhuliini tabanud rike põhjustas omakorda Sikassaare ja Nasva alajaama väljalülitumise. Rike jättis kolmeks tunniks vooluta pea 13 000 klienti.

Rikke likvideerimisega tegeleti aktiivselt ning veidi enne kella 11 oli vool osaliselt juba taastunud ja poolel Nasva alevikul elekter tagasi. Ka Kärla kandis vilkus vool vaid korra, kuid jäi siiski alles. Kella 13.32-ks said peaaegu kõik piirkonna inimesed voolu tagasi. Vooluta jäi siiski veel kaheksa klienti Nasva piirkonnas, kellele Elektrilevi taastas ühenduse kahe tunni jooksul.

“Sikassaare alajaamas tegelesid rikke lahendamisega nii meie kui ka Eleringi eksperdid,” rääkis Elektrilevi juhtivspetsialist Sten Laurit.

“Tõsine rike oli alajaama 35 kV jaotlas ja sekundaarseadmetes, mille lahendamiseks pidi 35 kV jaotla lahti ühendama, et alajaam taaspingestada. Sellest tulenevalt võttis ka voolu taastamine aega oodatust kauem.”

Kärdlast saadeti spetsiaalselt politsei- ja piirivalveameti abiga tellitud seirelennukil appi ka kaks Elektrilevi automaatika­spetsialisti, kes parasjagu Hiiumaal plaanilisi töid tegid.

“Nad jõudsid kohale vahetult enne seda, kui olukord lahenes,” ütles Elektrilevi OÜ kommunikatsioonispetsialist Peeter Liik. “Kohapeal toimetanud Elektrilevi ekspertidel õnnestus 35 kV jaotla lahti ühendada ja alajaam pingestada. Saatsime täiendavad spetsialistid kohale igaks juhuks, kui 35 kV jaotla lahtiühendamine sellisel kujul poleks õnnestunud.”

Vallavanem Madis Kallas ütles, et kutsus kriisikomisjoni juhtgrupi kokku juhuks, kui vool kella üheks-kaheks päeval ikka veel tagasi ei ole, et hakata siis plaanima oma järgmisi samme, kuidas kõik hädavajalik toimima panna. Kui olukord oleks nõudnud, kaasanuks vallavanem jõustruktuuride esindajad.

“Meie esmane eesmärk oli vaadata, et koolides ja lasteaedades kõik vajalik toimiks, et toitlustus ja küte oleksid tagatud. Seejärel järgnenuks juba meie hooldekodud, Kuressaare haigla ja elektriga köetavad korrusmajad,” rääkis Madis Kallas.

“Õnneks ei olnud kõige külmem ilm, sest kui õues oleks olnud ikka miinus 10 või 15, nõudnuks see meilt kiiremat reageerimist. Loodame, et see paar tundi mitte kõige külmemal päeval ja valgel ajal suudeti edukalt üle elada.”

Alver Kivi, Raul Vinni

 

Print Friendly, PDF & Email