
KURJA JUUR? Elektrilevi teatel põhjustas 35 kV õhuliini tabanud rike omakorda Sikassaare ja Nasva alajaama väljalülitumise.
Foto: MAANUS MASING

PAPP KÜLMLETILE: Kuressaare Rae kaupluses katsid Kaja Saks ja Katrin Munk jäätiseleti papiga, et maiused päris ära ei sulaks.
Foto: MAANUS MASING

KUI KOOLIS POLE ELEKTRIT: Juuksurid olid sunnitud koolitusel juustest värvi välja pesema pealambi valgel. Goldwelli koolitaja Ketlin Kaljuste ja Kuressaare ametikooli juuksuriõpilane Ann Särel.
Foto: KLAARIKA MUUL

SIKASSAARE ALAJAAMAS tegelesid rikke lahendamisega nii Elektrilevi kui ka Eleringi eksperdid.
Foto: MAANUS MASING

NÕUTUD KAUP: Et tööd Laurentiuse kiriku katusel seisma ei jääks, käisid ehitajad elektrigeneraatorit laenutamas.
Foto: RAUL VINNI
Elektrikatkestus peatas kolmeks tunniks töö tootmisettevõtetes, häiritud oli pankade töö. Sularahaautomaadid ei töötanud, tanklates polnud võimalik kütust tankida. Kuna poed ei saanud elektrooniliste maksekanalite kaudu toiminguid teha, oli probleeme ka kauplustes.
Kolmapäeva ennelõunal oli Kuressaare kui väljasurnud linn, sest suur osa kesklinna ettevõtetest oli suletud. Inimesed liikusid keskväljakul erinevate signalisatsiooniseadmete piiksumise saatel ringi, aeti juttu ja arutleti toimuva üle.
Uksed olid sunnitud sulgema mitmed toitlustuskohad. Seevastu läks üsna hästi nendel kohvikutel, kel päevapraed-supid ja saiad. Inimesed, kes tööd teha ei saanud ja jahe hakkas ka, läksid hoopis sööma. Näiteks Vanalinna kohvikus oli maja täis ja järjekordki leti taga. Arveldamine käis küll vaid sulas, kuid müüja Tiina Himanen ütles naerdes, et tuttavad kliendid saavad ikka “vihiku” peale ka.
Elektrikatkestusele reageerisid kohe ka koolid ja lasteaiad, kes otsustasid lapsed koju lubada. Vanalinna kooli lapsed saadeti ennelõunal koju, Kuressaare gümnaasiumi õpilaste jaoks lõppes kool kella 12-st.
Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro ütles pärast õpetajatele antud juhtnööre, et söökla ei ole toitu valmis saanud ning seega ei saa kool pakkuda ka toitlustamist. Valmis oli vaid magustoit ning pärast söögivahetundi said lapsed koju.
SÜG-is toimus ka õnneliku lõpuga vahejuhtum, kus kaks 12. klassi noormeest jäid elektrikatkestuse tõttu lifti kinni. Paanikat direktori sõnul ei tekkinud ja noormehed tegid liftis aega parajaks, kuni tehnikud kohale jõudsid ja poisid ära päästsid. Liftis tuli noortel veeta 20 minutit.
Saare Leivas ahjud voolukatkestuse ajal ei töötanud, kuid päevased pagaritooted olid kerkimas. Firma tegevjuhi Janar Vaima sõnul tuleb see partii kindlasti maha kanda, seejärel saab ka kahjud selgeks. Pöide Pruuli Koja juht Koit Kelder ütles, et neil vedas. 15 minutit hiljem oleks villimine juba pihta hakanud ning liini seiskumine toonuks kaasa kahju.
Olerexi tanklas jäi hätta Sander Laht, kes soovis sõita mandrile, kuid autol oli paak tühi ja tankida ei saanud. “Eks ma ootan siin veidi veel, aga kui kohe kütust ei saa, siis tuleb sõit õhtu poole edasi lükata,” tõdes ta.
Samas olid käed tööd täis tööriistalaenutustel, kus oli mitmeid elektrigeneraatorite soovijaid. “Kord aastas ikka tuleb ette,” ütles Risto Riim Ramirendist. “Peamiselt pöörduvad meie poole ikka põllumehed, tööstused ja ehitajad. Oleme sellisteks olukordadeks valmis ja kui vaja, siis anname ka bensiini.”
Cramo Estonia osakonnajuhataja Jaak Tamm ütles, et elektrikatkestuse korral võtavad kiiresti ühendust talunikud, kellel lehmad lüpsmist vajavad. “Oleme sellisteks olukordadeks valmis ja vajadusel ka väljaspool tööaega elektrigeneraatoreid laenutanud,” rääkis Tamm, kelle sõnul elektrikatkestus nende tööd otseselt ei seganud.
Vool läks ära kell 9.51, kui Kuressaare külje all Sikassaare ja Nasva vahelist 35 kV õhuliini tabanud rike põhjustas omakorda Sikassaare ja Nasva alajaama väljalülitumise. Rike jättis kolmeks tunniks vooluta pea 13 000 klienti.
Rikke likvideerimisega tegeleti aktiivselt ning veidi enne kella 11 oli vool osaliselt juba taastunud ja poolel Nasva alevikul elekter tagasi. Ka Kärla kandis vilkus vool vaid korra, kuid jäi siiski alles. Kella 13.32-ks said peaaegu kõik piirkonna inimesed voolu tagasi. Vooluta jäi siiski veel kaheksa klienti Nasva piirkonnas, kellele Elektrilevi taastas ühenduse kahe tunni jooksul.
“Sikassaare alajaamas tegelesid rikke lahendamisega nii meie kui ka Eleringi eksperdid,” rääkis Elektrilevi juhtivspetsialist Sten Laurit.
“Tõsine rike oli alajaama 35 kV jaotlas ja sekundaarseadmetes, mille lahendamiseks pidi 35 kV jaotla lahti ühendama, et alajaam taaspingestada. Sellest tulenevalt võttis ka voolu taastamine aega oodatust kauem.”
Kärdlast saadeti spetsiaalselt politsei- ja piirivalveameti abiga tellitud seirelennukil appi ka kaks Elektrilevi automaatikaspetsialisti, kes parasjagu Hiiumaal plaanilisi töid tegid.
“Nad jõudsid kohale vahetult enne seda, kui olukord lahenes,” ütles Elektrilevi OÜ kommunikatsioonispetsialist Peeter Liik. “Kohapeal toimetanud Elektrilevi ekspertidel õnnestus 35 kV jaotla lahti ühendada ja alajaam pingestada. Saatsime täiendavad spetsialistid kohale igaks juhuks, kui 35 kV jaotla lahtiühendamine sellisel kujul poleks õnnestunud.”
Vallavanem Madis Kallas ütles, et kutsus kriisikomisjoni juhtgrupi kokku juhuks, kui vool kella üheks-kaheks päeval ikka veel tagasi ei ole, et hakata siis plaanima oma järgmisi samme, kuidas kõik hädavajalik toimima panna. Kui olukord oleks nõudnud, kaasanuks vallavanem jõustruktuuride esindajad.
“Meie esmane eesmärk oli vaadata, et koolides ja lasteaedades kõik vajalik toimiks, et toitlustus ja küte oleksid tagatud. Seejärel järgnenuks juba meie hooldekodud, Kuressaare haigla ja elektriga köetavad korrusmajad,” rääkis Madis Kallas.
“Õnneks ei olnud kõige külmem ilm, sest kui õues oleks olnud ikka miinus 10 või 15, nõudnuks see meilt kiiremat reageerimist. Loodame, et see paar tundi mitte kõige külmemal päeval ja valgel ajal suudeti edukalt üle elada.”
Alver Kivi, Raul Vinni
Ei reageeritud ju muud moodi,kui lapsed saadeti koju külmetama ja toiduta olema,neil vanemad samal ajal tööl.Keegi ei küsinud,kas neil kodus süüa on,lihtsalt sokutati vastutus endalt ära.Kriisikomisjon ka tegelikult midagi ei otsustanud ega teinud…
Palju see vesi ja paar kotti jahu siis Vaimal maksab?
Küpsetusahjdes tooteid polnud ja paari tunni pärast sai saiad ahju panna.Mis seal maha kanda oli?
Ainus ehmatus ajakirjanikel,et pidid äkki sellest toast välja minema,aga kirjutada saab telefonis ka.Väga lõbus kõigile.Kõik pääsesid kohe oma kohustustest.
Kohe näha,et kui midagi väga tõsist peaks juhtuma,ei suuda need inimesed olukorraga toime tulla.Nutitelefonid,mida kõikjal koolides keelati,olid ainsad asjad,millega need väikesed lapsed emadele helistada said,et nad niimoodi järelvalveta ja toiduta linna peale saadeti. Elisa mast muidugi ei töödanud.
Probleem number üks: vallavanema reklaam ei tööta auriga ees elektriplangu peal.
Äkki igaüks ei saa lugeda?
Eks selline asi näitas nüüd elektrivarustuse kitsaskohad kätte. Et kõik need kiidulaulud, milliseid Elektrilevi meile enne järjekordset hinnatõusu saadab on tegelikult suur bluff. Et investeeringute raskuspunkt on tegelikult jälgimis- ja kauglugemissüsteemid, mitte aga voolu tarbijateni toimetamise seadmete stabiilsus. Jama küll, kui Nasva ja Sikassaare vahelise liinitraadi katkemine jätab vooluta pea terve Saaremaa. Midagi on ikka täiesti valesti. Või pole?
Kuule VALED PRIORITEEDID.
Kui nüüd uuesti loed viimaseid teemasi Elektrilevi teemal siis nemad õnneks hoopis langetavad veidi ülekande tasusi. Energia ise on see mille hind ronib koguaeg. Aga hoopis hull on see, et kuivõrd haavatavad me oleme kui elektrit pole. Piisab vaid väinatammil liinide purustamisest ja elu on kohe halvatud. ilma elektrita pole valgust, sooja, toidupoode ega ka kraanivett. Ju me peaks ikka ise vaatama ning mõtlema selles suunas, et kui sama jama peaks juhtuma -20 kraadiga ja selline asi ei lahene siis paari tunniga. Kui suured on siis kahjud või kuidas oleks võimalik neid ärahoida. Mingi “kriisikomisjon” ei tule sulle voolu ämbri või kotiga tooma seega pole ka sellest rääkimine ajakirjanduses mitte mingit kasu. Sellised asjad peavad olema enne juba selgekstehtud ja tegevuskava väljatöötatud. Nõukaajal tegeleti tsiviilkaitsega iga kvartal korra. Ega siis inimesed pole kuhugi kadunud. Lihtsalt aeg on edasiläinud ja me oleme unustanud suured ohud ja katastroofid.
Töötasin kunagi pikki aastaid elektrivõrkudes ja meelde on jäänud ütlus, mille järgi (võimaluse korral) ka toimiti: Ei ole mõtet vahetada vanu liine, seda teeb torm. Vahetame välja need, mille materjali saab veel kasutada (enda tarbeks)! See ütlus puudutab vägagi ka Sikassaare Nasva 35kv liini, mis on ehitatud kauges vene ajas… Kokkuvõttes võib öelda, mida kallimaks läheb elektri hind tarbijale, seda rohkem langeb puid liinidele, kukub liine ümber, riknevad vanad kaablid jne. Ikkagi riigifirma ega nemad kuba kasumist ei loobu!
Mida te hädaldate, kolige maale elama,ei ole mingit muret! Ära hellitatud helbekesed!
Mis sa arvad, et maal saab vooluta hakkama?
Nädalakese peab ilusti vastu.
nii pikka ja suure mahuga elektrikatkestust pole terve nõuka aal saaremaal olnud.Kala hakkab ikka mädanema peast, ei aita need eksperdid.
Täiesti nõustun. Eilne olukord, lapsed koolist ära saata omal käel hakkama saama, on näide et nn kriisiplaan ei tööta. Nagu Kallas kirjutab, et esmane eesmärk on, et koolides/lasteaedades on küte ja toit, siis see ei vasta tõele. Nagu KG näide, kes ei teinud sööklat lahtigi. Siit peaks kindlasti midagi õppust võtma. Kui katkestus kestaks külmemal ajal ja kauem kas siis saadetakse ka lapsed ära, et vaadake ise kus saate sooja ja süüa. Mõni ei pääse nt kojugi, maalesõitmisest rääkimata. Mujal maailmas inimesed sellistes olukordades just kogutakse kokku koolidesse ja suurematesse asutustesse, kus on lihtsam olukorda koordineerida, meil saadetakse linna peale hulkuma. Häbi
Kriisikomisjon… Naljanumber. Vett ei ole, osta ei saa, linna pealt on ära kaotatud käsipumbaga kaevud, kust inimesed hädapärast saaksid vett. WC-d kasutada ei saa, aga linnas pole eriti neid kohti, kuhu hädaga minna. Autokütust ei saa – ja varu ei ole kusagil ilma elektrita kättesaadav. Lapsed lastakse vanemate teadmata linna laiali (osad ei jõudnudki vanematele enne teatada, kui siis, kui elekter tagasi). Normaalne oleks olnud, et koolid on ikka töös, õpetaja peaks oskama ilma nutiseadmeteta töötama???? Kauplusel peaks olemas võimalus hädatarvilikke asju müüa ka ilma kassaaparaadita või patareidel või akutoimel variandiga (läpaka kaudu nt). Kuhu ja kuidas saata infot inimestele, kui maas on telefoni, raadio ja tv-side???? Kus kurat on kriisikomisjoni mõistus? Saaremaa vallavalitsuse kabinettides? Järelikult puudub täiesti. Ma ise maal elav inimene ja tollane Eesti Energia on meid hästi kasvatanud, kriisiolukord oli meil viimati kolm aastat tagasi igakuine ja tuulise ilmaga nähtus ja mitmepäevane sügiseti ning talviti. Liin vahetati välja ja juba me olime nõus paigaldama õhsoojuspumba, jumalale tänu selle eilse katkestuse eest, see tõi maa peale tagasi – ahi ja pliit ja saun on ainsad, mida elekter ei puuduta. Kuivkäimla ja sahtkaevu jätsime teadlikult alles. Vajadusel oma suguvõsa saab nädalaks varju alla ja enda kasvatatud ja purki pandud asjad ka olemas. Aga kas kõigil on selline variant olemas? On kusagile linnast minna? Vallavalitsusel toiduvaru on?
Kaks talve tagasi oli vool paar päeva ära. Terve alev oli pime ja vooluta. Ei tulnud vett ja kortermaju ei köetud ka. Ei saand süüa ka teha,rääkimata et istud külmas.
Polnud mingit kriisikomisjoni kuskil. Nüüd neli tundi ja juba mingi komisjon koguneb. Ei aita nad kedagi.
Kummaline on tõesti, et lapsed koolidest ja lasteaedadest koju kamandati. Igal lapsevanemal ei ole võimalik töölt ära tulla, et laps lasteaiast koju viia ja kus sa ta asiis paned kui ise tööle tagasi pead minema. Ja kodus ka ju pole elektrit. Koolis ja alsteaias saab ilma elektrita ka igasuguseid tegevusi teha, samuti võileiba. Valla kriisiplaan lonkab, kuna kriisiolukorras peakski lapsed kokku koondama, mitte ilma mööda laiali saatma, et vaadake ise kuidas hakkama saate. Kindlasti on lastel parem ja turvalisem olla järelvalve all koolis ja lasteaias mitte üksi kodus või linna peal.
Teoorias peab maal pikalt vastu, aga kui linnades algavad rahutused, siis röövitakse need “maamajapidamised” kiiresti tühjaks. Vaadake, mis juhtus Donbassis kui Putin alustas oma (nas tam njet!) hübriidsõjaga … kõik kohad rööviti paljaks.
Mulle valmistas eriti suurt mure, et kui mind Nasvalt töölt ära saadeti, siis ei saanudki ma oma igapäevast töörutiini korrata. Selleks on Nasva kauplusest kesvamärjukese ost tee peale, et sõit koju vähekene lustlikum oleks.
Isver nüüd jäi elu seisma. Tahaks väga teada kuidas meie esivanemad küll hakkama said?Mõni tund saime seda tunda ja oligi elul kriips peal.Me oleme haavatavad, sest me lubame seda olla tuues vabanduseks,et “ma ei saa voolu pole”.Suurte probleemidega hoiti vanasti kokku nüüd jooksevad kui kitsed pead laiali otsas.Lapsekesed saadeti koju,kodu külm ja süüa pole.(kuudis elate ve? Mõni tund pole elektrit ja kohe on kodu jube külm.Lastel pole kodus süüa? Nu tore tore..jh vb ei saa teha sooha toitu aga mõni võisai või midagi ikka kodus teha võimalik on.Laps pidi üksi kodus olema..appppppiiii paanika… Kasvatage palun lapsed oma lastest mitte MULLIBEEBID kelle ajud arvutist kaugemale ei ulatu ja ise kh usaldage rohkem oma mudilasi.Ma elasin lapsena maal,kooli oli 7km,madal talumaja mis hommikuti oli ikka väga jahe(eriti talvel). Koolist ei toonud mind ära soe buss või auto(tulin jala läbi pimeda metsa), Talvel oli paks lumi ja tihti ka tuiskas(oh ei mul polnud uhket Lennet, Huppat, five seljas vaid vanaema kootud karupüksid mis olid lumest nii rasked et kippusid jalast kukkuma). Mind ei oodanud emme/issi kodus soojas toas, pann parimat pliidil praksumas.Koju jõudes ootas mind ees koer Murjam kes elas ketiahelikus maja nurgas. Tuba oli väga külm. Vahetasin riided ja läksin puid puudekuurist tooma, et sooja saada. Pliidi alla tegin tule, tegin ise endale natuke süüa. Siis õppima, koristama, et kui ema koju tuleb oleks tal kergem.Mul polnud mobiili,et helistada, arvutit aga näete elus olen ja palju tugevam kui linnaprouad kes tea kuidas raskel ajal hakkama saada. Ja nüüd kindlasti loete”nu loogiline, et vanasti nii elati, aga teate see vanasti oli 27a tagasi.
Koolist tulid lapsed tühjade kõhtudega koju. Kas tõesti ei oleks saanud võileibugi neile teha?
ma ei olnud siis ainus selline :) Jumal tänatud! Kui praegu oma lapsepõlvest kellelegi räägin, ahhetatakse ja ohhetatakse, aga nii see elu oli. Ja meiega ei juhtunud midagi, oskame süüa teha, pliidi alla tuld ja saunas pesemas käia. Luud on tänu jalgsi käimisele tugevad, tervis karastatud ja nutiseadmed ei paku huvi.
…järjekordne emme, kes ei oska oma lapsi õpetada ja kasvatada ning elutarkusi jagada.. kurb
Olen 3 lapse ema 4klass,2 klass ja 3 aastane.Mu 3a oskab võtta ise kapist saia, oskab määrida võid saia peale ja leida kapist ka midagi maitsvat sinna peale(vorst, pasteet jne)..Tavaliselt lähevad 1 klassi 7aastased ja tahate nüüd väita et need ei oska kodus hakkama saada?
Ärge süüdistage vallavanemat, et teeil kodus süüa ei ole! Lolli kari!
Õige Volli!Ei saa mingi sähmaka pärast ära surra!
Kõik inimesed ei ela paneelides ja oskavad kodus endale ise vähemalt võikusid teha. Vaevalt et sina küsid, kellel kodus süüa on, kui elekter olemas? Kui ise veel ei oska, on paljudel suuremad õed, vennad, vanavanemad, kes neid abistavad. Need suured koolid lähevad palju kiiremini külmaks, kui korterid. Kool ei saanud ju enivei midagi pakkuda, seega oli täiesti mõistlik lapsed koju saata. Kui oleks olnud -20 ja päevade küsimus, siis oleks ka ilmselt teised jutud olnud. Spetsialistidelt saadi pidevalt infot, et see on tundide küsimus, mitte päevade. Mis puutub leivaküpsetamisse, siis kodus sa võid teha homme kibedamat leiba, kui tahad, aga tootmises on omad standardid ja reeglid, et just sinusugune hiljem vinguma ei tuleks.
Septembris hakkame tõeliselt alles aru saama, kui kasulik antud katkestus oli.
sa kriisiplaan oled ullike!
mida sa pasandad , oli küll selliseid aegu! Muidigi sa ei mäleta tatikas!
õigus volli!
kui sõda tuleb ,mis siis saab ullikesed?linnavurled!
No mis “koolid töös” – aru ikka said, et voolu polnud? Seega ka valgust(hämarad ilmad praegu ju), suht sadistlik lapsi kinni pidada külmas ja söömata, (kuivkäimlat ka pole)….
kohe näha jah, et peldiku kasvatuse ja laudasõnavaraga, nii need kultuursed eestlased kasvavadki, kes elektriliine parandada ei oska, vaid soomes sibidena pappi kokku ajavad.
Muidugi oli nõukogude ajal isegi suuremamahulisi elektrikatkestusi. Mäletan aega , kus Sõrves oli 4 (neli!) ööpäeva järjest vool ära, aga kogu elu pidi toimima – lehmad lüpstud, joodetud-söödetud, sõnnik lautadest välja ja kõik muu ,etelu edasi kestaks. Nüüd on 4 tundi juba katastroof!
Kuhu laste tasuta puuvili ja piimaports jäid?
See pole esimene kord säärase ulatusega katkestus, küll aga viimase aja kohta üks pikemaid sellises ulatuses (et osa kesklinna 6 tundi ilma on, seda juhtub siiani iga aasta). Alles paar aastat tagasi lasti Sõrves puu liinile kukkuda ja välja lülitumine toimus Sikassaares. Tookord õnnestus see parasjagu pooleli oleva Sikassaare alajaama renoveerimise süüks lükata. Tänaseks on see töö valmis, pidulikult lindid läbi lõigatud ja joodud šampusest pole ammu lõhnagi enam.
öigus, hädaldavad helbekesed!
No kuulge, koolis läksid ju ruumid külmaks. Poleks uskunudki, et 3 tundi kaugkütteta nii hullusti mojub… olin ise riietega 2 teki all. Voi siis saab hoopis väljas jalutada. Ja voileibu oskavad koolilapsed ikka teha.
Eriline tohmakas ema, 3 aastane teeb ise omale võileibu. Nii ongi? Nii väike inimene ei peaks küll ise tegelema endale võileibade tegemisega, milleks siis ema on? et nutis istuda?
Ei ema ei istu nutis vaid on koos lapsega ja aitab vajadusel.. Puidust võinuga nüüd küll lapsel tükki küljest ei hammusta.. Las ta proovib ja katsetab.. Muidugi on pärast koristamist natuke sest võid on ka igal pool mujal kui saia peal aga ma tahan et mu lapsed saaksid elus ise hakkama ja mida varem iseseisvust õpetama hakata seda parem just lapsele.
Ka suuremad lapsed saavad ise hakkama.. Oskavad teha kergemaid toite, oskavad enda järel koristada(teavad mis on tolmuimeja ja milleks seda kasutatakse), oskavad suvel muruniita ja muid majapidamistöid teha… See ei tähenda et ma nendest ei hooli või ma nendega koos asju ei tee… See tähendab et nendest saavad iseseisvad mehed kes ei oota oma vanematelt 18a raha hunniku et uus auto osta vaid näevad ka ise selleks vaeva.
Üli poputades läheb päris ellu minemine päris raskeks.. Või oled sina lapsevanem kes käib 30a võisaia tegemas, koristamas ja tema lapsi kasvatamas?
Vähemalt ei tee ma selliseid kirjavigu nagu sa, mine kooli ja õpi komade asukohta ja kokku-lahku kirjutamist :)
16:17 tohmakale.
Pigem tundub, et sa oled ema, kes läheks poisuga sõjaväkke ka kaasa….
Aga 3-lapse emal suhtumine jumala õige. Las tegutsevad. Mida varem alustavad seda parem. Meie noored emmed saadavad lihtsalt lapsed telerisse või nutti, peaasi, et ise rahus muid tegevusi toimetada. Paraku lastega tuleb TEGELEDA, nendega suhelda ja suunata. Sellest jääb kodus vajaka. Las kool tegeleb, eks……
Kuulu järgi hakatakse veebruaris peatrafot vahetama ja siis võetakse elekter taas ära kaheks päevaks.
Jutu järgi kõik täiskasvanud olid nii hädas nagu kanad takus,ainsad, kes kõigi arvates hakkama pidid saama, olid lapsed.Seda enam,et polnud teada,millal elekteri tagasi saab.Muide,Saarte Postihäält ja MM ka sellel ajal vaadata ei saanud,et mingeid uudiseid oleks.Operatiivsus jätab soovida.
Tehke siis mitu alajaama. Mingi jama korral lõhutakse alajaam ära ja terve Kuressaare ja selle ümbrus on elektrita. Tubli küll.
Noh, mõni aasta tagasi oli mul iga teine õhtu ja öö elekter ära ja ka pidin elama. Muide, mitmeski kohas on ju meitel elekter akust. Näiteks mobiilimastides. Ja generaatorid on võimalik soetada. Tulebki selgeks teha, kumb tuleb odavam – 10 katlatäit raisus juustu või võid või siiski generaator koos mõne vaadi kütusega sellele. Vähemalt käsiliolev kraam ei lähe raisku.
Vanasti kooriti piim kohapeal ära. Nüüd seatakse igasuguseid mõttetuid tingimusi ja loksutatakse piima mitmekümne kilomeetri taha. Andke siis minna.
Olgu.
Meenuvad sõjaväe õppused, kus raadiojaamal puudus aku siderühma ülema lollitamise tõttu polgukolonn ujus nagu udus, laskevälja põleng, kus polguülema tasemega mees pidi kustutamiseks sõjaväeringkonna ülema luba küsima, aga seda ei julgenud teha ja garnisoni ohvitseride majad olid põlema minemas, praegune Kaitseliidu lammutamine, kus tsentraliseerimise tulemusena võivad maakonna malevad juhtimiseta jääda, volikogu dokumendid , mis on laekumata, aga IT on koondatud ainult elektritarbimisele pistikust, mitte aga ka akust või generaatorist, kasvõi paariks ööpäevaks, sest lisakütust ei saa ju tuua bensiinijaamadest, sest need ei tööta. Muide, endiste valdade olemasolu korral oleks jama pudutanud ainult linnas paiknevaid arvuteid. Tubli tegevus see tsentraliseerimine???!!!
Sõjaväes endise keskmise taseme ohvitseri ülesandeid täitnuna, Eesti Kodukaitses olnuna , Kaitseliidus olnuna, IT vallas tegelikkuses mõnda aega isegi kahes kohas samaaegselt arvutivõrgu administraatoriks olnuna tahaksin teada, mis õppetunnid tegi Kaitseliit sellest katkestusest, kas side katkes, sest sidekatkemise korral pole juhtimist ja juhtimiseta pole sõdimist. Samuti tahaksin nn.volikogu liikmena hiljemalt volikogu koosolekul teada, millised õppetunnid on tehtud, et nn.vallavalitsuses ja volikogus kogu töö kõigil arvutitel ei katkeks ja oleks side välisilmaga vähemalt paari arvuti abil elektrivarustusest hoolimata terves maakonnas , isegi Eestis tervikuna.
Hr. Olev Ait. Sina kui volikogu esindaja oled ju VÕIMU ESINDAJA kohalikus kogukonnas ja sul on tõesti õigus saada vallavalitsuselt kui võimu TÄIDESAATVALT INSTITUTSIOONILT aru selle kohta kuidas nad kavatsevad seda tekkinud (möödunud) olukorda lahendada. Olgu se siis kasvõi ringtoite võimalus. Nüüd kus kõik voolumõõtjad süsteemis on distantslugemise ja ka tegelikult distantslülitamisega pole vist võrkudel ka mingit probleemi sellises olukorras piirata energia kasutamist võrgus. Seda selleks, et ei tekiks ülekoormust ja oleks tagatud esmase vajadusega tarbijate varustamine elektrienergiaga. Kõige hullemad elektrivõrgus on just need suured lülitused sisse ja välja mida tehti 2. jaanuaril . Sellised lülitused “tapavad” elektroonikaseadmeid ja juhtimissüsteeme. Kõike ei saa ka UPS-ide peale ehitada ja ega olegi mõtet. Loodan, et vallavolikogu paneb vallavalitsuse tööle selliseid olukordi ennetama aga mitte valimispropagandaga oma tegevust promoma.
Igal tõsiseltvõetavalt ettevõttel on avariigeneraator mis toidab elektriga hädavajalikud seadmed.
Üldjuhul meil saavad ja tulevadki koolilapsed üksi koju ja kodus oskavad vähemalt võileiva ikka teha. Miks peab alati kõige kallal õiendama? Koolis on ka mõistusega täiskasvanud inimesed, pealegi õpetajad! Lasteaialapsed viidi ära võimalusel, soovituslikult ja keegi lasteaialast ukse taha ei tõstnud! Vene ajal oli küll ja küll elektrikatkestusi, mõni lihtsalt ei mäleta! Eks muidugi takkajärgi targutada on nii kena! Mõni aeg tagasi elekter kõikus, nähtavasti oli see märk, mida ei ole osatud lugeda! ka see oli märk või hoiatus ja õnneks lühiajaline! Ehk ikka, kui tõesti elu nii hulluks läheb, et elekter ei ole ja ei tulegi, et ehk siis ka kriisikomisjon kokku tuleb ja vaatab kuidas inimesed vett saavad ja teatud kohtades ka generaatoritega edasi hädavajalikku saab jne. Eks iga inimene peab ise ka mõtlema ja enda eest seisma, kahjuks ei saa kohe ahju ehitama hakata ja sauna ja pliiti ja mingit maaalust koobast toiduvarudega. See oleks ikka “pull” küll kui igaüks hakkaks nüüd selliseid asju tegema või siis iga ühistu. eks elu läheb ikka edasi kuni järgmise korrani ja kui kuidagi ei saa siis kuidagi ju ikka saab või siis viskame lihtsalt varbad püsti! Tuleb see mis tulema peab ja ette nähtud, õnneks me seda ei tea! Öeldakse ka ju, et eks igal “Oinal” oma Mihklipäev! Või ütleks vastupidi! Usku, lootust, armastust aga ikka ise peab ka midagi ära tegema, kasvõi püüda olla parem inimene, hoolida ka teistest jne, jne!