Tuhanded kliendid jäid enam kui kolmeks tunniks elektrita (GALERII) (34)

Rike Sikassaare alajaamas.

Täna hommikul kella 10 paiku tabas Saaremaad suur elektrikatkestus. Katkestus puudutas esimese hooga Elektrilevi katkestuste kaardi andmeil ligi 14 000 klienti.

Esialgsetel andmetel lubatu, et elekter naaseb kella 14 ajal. Rike tabas Saarte Hääle andmeil Sikassaare alajaama, kus hooldustööde ajal käis äkki väike “pauk”.

Rikke likvideerimisega tegeletakse aktiivselt ning veidi enne kella 11 seisuga oli vool osaliselt juba taastunud. Näiteks poolel Nasva alevikul on vool tagasi. Ka Kärla kandis vilkus vool vaid korra, kuid jäi siiski alles.

Linnakoolides on Saarte Häälele teadaolevalt koolipäev siiski praegustel andmetel ära jäetud, vähemalt Vanalinna kooli lapsed saadeti ennelõunal koju. Kuressaare gümnaasiumi õpilaste jaoks lõppes kool tänaseks kella 12-st.

Ehkki voolu polnud, teatasid Kuressaare toitlustusasutused sotsiaalmeedia vahendusel, et pakuvad siiski tööinimestele päevapraade. Tõsi, maksta sai selle eest vaid sularahas ja süüa tuli romantilises küünlavalguses.

Elektrilevi teatel toimus kell 9.51 Kuressaare külje all Sikassaare ja Nasva vahelisel 35kV õhuliinil rike, mis põhjustas omakorda Sikassaare ja Nasva alajaama väljalülitamise. 

Rikke tõttu jäi algselt vooluta 13 800 klienti. Kella 12.30 seisuga oli vool taastatud ligikaudu 4000 kliendile. Elektrita oli veel 9800 klienti.

Kui algselt oli lootust kõigile elekter taastada kuni kahe tunni jooksul, siis kella 13 ajal oli teada, et kõikidele klientidele voolu taastamine võib aega võtta kuni kella 15.30-ni.

„Sikassaare alajaamas tegelevad rikke lahendamisega nii meie kui ka Eleringi eksperdid. Tõsine rike on alajaama 35kv jaotlas ja sekundaarseadmetes, mille lahendamiseks peame 35kV jaotla lahti ühendama, et alajaam taaspingestada. Sellest tulenevalt võtab ka voolu taastamine oodatust kauem aega,“ ütles Elektrilevi juhtivspetsialist Sten Laurit.

Saaremaa vallavanem Madis Kallas oli Kuressaaret tabanud suure elektrikatkestuse tõttu valmis käivitama kriisiplaani, kui lähema paari tunni jooksul ei suudeta riket kõrvaldada.

“Praegune sõnum on, et kui kella üheks ei hakka täiendavat infot tulema, et kella ühest-kahest on vool tagasi, siis me peame hakkama vaatama ka neid plaane, kuidas kõik see, mis puudutab küttesüsteeme, kanalisatsiooni – kõiki neid asju (korraldada – BNS),” rääkis Kallas kolmapäeval lõunal BNS-ile.

“Minu kui Saaremaa vallavanema ja kriisikomisjoni esimehe ülesanne ongi koos vastava ala spetsialistidega – kriisreguleerija ja järelvalve spetsialistiga – hinnata ära, kas me peame millekski hakkama valmistuma,” ütles Kallas, kes enda sõnul on juba olukorda ka spetsialistidega arutanud.

Kella 13 paiku selgus, et Sikassaare alajaama automaatika on purunenud ning Tallinnast peavad erilennuga automaatikud kohale tulema. Lahtede vahel purunes liin omakorda Sikassaares juhtunu pärast. Samuti oli rivist väljas Läätsa suur alajaam.

Kella 13.32-ks said peaaegu kõik piirkonna inimesed voolu tagasi. Vooluta oli siis veel kaheksa klienti Nasva piirkonnas, kellele Elektrilevi lubas ühenduse taastada kahe tunni jooksul.

Edasi uurib tehniline komisjon, miks tekkis rike õhuliinil ning miks katkes nii ulatuslikult Siksassaare alajaama töö. Elektrilevi vabandab tekkinud ebamugavuste pärast.

Print Friendly, PDF & Email