Leedri külatee mustkatte alla (12)

TAHAKS TEED JA TAHAKS RALLIT, ütleb Leedri küla elanik Ain Rand.
Foto: MAANUS MASING

Saaremaa vald tahab Leedri külatee mustkatte alla viia, mis tähendab, et Saaremaa ralli üks legendaarsematest katsetest Kaugatoma ja Undva kõrval jääb tänavu kindlasti sõitmata ning selle ärajäämine ähvardab ka tulevikus.

MTÜ Saaremaa Ralli juhatuse liige Ivo Uustulnd ütles, et korraldajad on valla plaanidest teadlikud. “Otsime uusi alternatiive ja meil on mõtteid, aga kõik omal ajal,” lausus ta. “Sel aastal kindlasti seal võistlust ei toimu, sest kate on selleks liiga värske ja ralliautosid ei kannata. Vaatame siis, kui kate on korralikult maha istunud, ja äkki jääbki asfaldilõik sisse, aga võib-olla katse tulevikus võistlusprogrammi ka enam ei kuulu.”

Leedri küla elanik Ain Rand möönis, et kauaoodatud mustkatte ainuke negatiivne külg ongi Leedri kiiruskatse ärajäämine. “Tahaks teed ja tahaks rallit,” ütles Rand. Pakub ju Saaremaa tuntuim tehnikaspordiüritus külale vaatemängu ja tuntust, aga paraku toimub kiiruskatse kord aastas, teed aga kasutatakse iga päev.

Leedri elanik Indrek Tiitson rääkis, et kruusakate vajab igal aastal mingil määral kas hööveldamist või uut katet. Muret on ka tolmuga. “Sa võid sõita nagu tigu, aga auto ikkagi keerab tolmu üles ja veab seda teiste hoovi peale,” sõnas Tiitson. Paljudes peredes on kaks autot, suvel käib Leedris palju külalisi. Mõnel teelõigul on liikumist üsna palju ning igal juhul teeb mustkate sõitmise mugavamaks.

Kuivõrd ligi 500-aastane Leedri küla kuulub oma hästi säilinud ajaloolise tiheda teedevõrgu, väljade ja kiviaedade struktuuriga riikliku muinsuskaitse alla, siis tuleb külateede mustkatte alla panek muinsuskaitsega läbi arutada.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Keidi Saks ütles, et Leedri külateede mustkatte alla viimine nõuab laiemat arutelu, aga seni pole vald muinsuskaitse seisukohta veel küsinud. Ajalooliselt on külavaheteed olnud kruusatatud.

Teekattes saab kasutada heledamat sillutist, mis sobitub paremini külamiljööga, kuid üldiselt muutub mustkate külatänaval asfalditaoliseks võõrkehaks ja läheb kätte linnalikuks. Näiteks Koguva külas Muhumaal ei tule kellelegi mõttesse külatänavat mustkatte alla panna. Tõsi, mõni aasta tagasi pinnati Koguva külas sadamasse viiv tee ja kasutati katteks heledamat kiviklibu. “Ta jäi miljöösse sobilik ja praegusel juhul ta seal otseselt ei karju,” sõnas Keidi Saks.

Saaremaa abivallavanem Jüri Linde ütles, et alanud aastal tahab vald panna mustkatet kaks korda rohkem kui eelmisel aastal ehk umbes 40 km. Pindamisele minevate teede nimekiri ei ole veel paigas, kuid selle aluseks on valdade ühinemislepingus paika pandud eelistused. Sel aastal kulutab vald teede peale koos lumetõrje ja teeäärte hooldusega kokku 2,1 miljonit eurot. Summa sisaldab ka riigikogu nn katuseraha 400 000 eurot.

Saaremaa vallal on kokku 1500 km vallateid, millest mustkatte all on umbes 300 km. Hinnanguliselt vajaks mustkatet ca 400 km vallateid. 1092 kilomeetrist maakonna riigiteedest on mustkatte all 81,2% ehk 887 km.

Print Friendly, PDF & Email