Saare naistel on NIPTIFY testi vastu suur huvi

Proportsionaalselt sündide arvuga tehti kromosoomhaiguste riski hindavat NIPTIFY testi mullu kõige rohkem Saaremaal, kus lapseootel naistest lasi end testida 11 protsenti.

Möödunud aasta teises pooles tehti Eestis üle 200 sünnieelse kromosoomanalüüsi ehk NIPTIFY testi. 3–5% kõikidest sünnitajatest testiti Hiiu-, Võru-, Tartu- ja Pärnumaal. Järva-, Valga-, Põlva- ning Harjumaa koos Tallinnaga jäid 1% piiridesse.

“Arvan, et meie poolt edastatud teave langes viljakale pinnasele,” kommenteeris saarlaste suurt huvi testi vastu Kuressaare haigla naistearst Goar Kuldsaar. “Oluline on, et beebiootel naised omavad teaduspõhist informatsiooni. Valik on nende endi käes.”

“Saaremaa lapseootel naiste jaoks on täppismeditsiinilise sünnieelse sõeluuringu teenuse jõudmine saarele ja testimisvõimaluse kasutamine hea näide ravikvaliteedi paranemisest maakonnas,” ütles Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse täppismeditsiinilabori juhataja Kaarel Krjutškov. “Kui varem pidid naised loote kromosoomhaiguste testimiseks mandrile sõitma, siis nüüd saavad nad kindlustunde lapse tervise kohta oma koduhaiglast.”

Krjutškovi sõnul kehtib sama muster igas maakonnas. “See on ka üks põhjustest, miks NIPTIFY test on maapiirkondades populaarne,” leidis ta.

Kaarel Krjutškov tõdes, et käesoleval aastal sünnib Eestis sadu lapsi, kelle kromosoomid on juba lootena analüüsitud kõrgtehnoloogilise DNA-meetodiga. “Meie kogemus näitab, et inimesed väärtustavad terve lapse sündi ning on valmis tegema täiendavaid tasulisi uuringuid lisaks riiklikule sõeluuringule,” lausus labori juhataja. Kuigi NIPTIFY täppismeditsiini test täiendaks oluliselt riiklikku rasedate sõeluuringut, ei ole uuring Eesti haigekassa poolt seni veel toetatud. Lapse­ootel perede huvi testimise vastu näitab aga, et kindlustunne loote tervise osas on äärmiselt tähtis.”

Lootele ohutu ja äärmiselt täpne sünnieelne kromosoomuuring analüüsib loote platsenta päritolu DNA-d, mida leidub raseda vereproovis.

Print Friendly, PDF & Email