Liviko plaanib pudelisse panna Bellingshauseni (8)

BELLINGSHAUSENI sünnikohas Lahetagusel Lahhentagge džinni tootev Tarmo Virki ütles, et kaalus isegi seda võimalust, aga tema hinnangul on mõnele tootele inimese nime panemine veidi imelik.
Maanus Masing

AS Liviko on esitanud Eesti patendiametile taotluse registreerida Saaremaal sündinud meresõitja ja Antarktise avastaja Fabian Gottlieb von Bellingshauseni nimi kaubamärgina.

Liviko suhtekorraldusbüroo PR Partner konsultant Jaanika Palm ütles Saarte Häälele, et kõik on veel idee tasandil. “Turundusosakond mõtleb välja igasuguseid nimesid nii sise- kui ka välisturule ja Bellingshauseni nimi võiks kindlasti selleks sobida. Aga kokkuvõttes ei pruugi plaanist ikkagi asja saada ja see jääbki lihtsalt patenteeritud nimeks,” rääkis Palm.

Fabian Gottlieb von Bellingshauseni teemaga tegelenud Tartu ülikooli geograafia ajaloo vanemteadur Erki Tammiksaar ütles, et Liviko plaan tundub imelik ja seepärast ta seda ei poolda. “Ma ei oskagi oma tunnet sõnadesse panna, miks ei pooldaks,” lisas ta. “Samas, kuna Bellingshausen on juba ammu surnud, siis võib tema nimega vist teha, mida keegi soovib. Teisalt, miks just polaarsõitja nime anda – kas vägijook on kangem kui 40%? Samas tean, et näiteks Mauritiusel on Prantsusmaa admirali Louis Antoine de Bougainville´i nimeline rumm ja mulle on seda sealt joomiseks toodud. Seega [on mul] kahetised tunded.”

2020. aastal möödub Bellingshauseni avastusest 200 aastat ja selle tähistamiseks plaanib Saaremaa merekultuuri selts püstitada Kuressaarde legendaarsele meresõitjale mälestussamba. Seltsi tegevust vedav Rein Sepp ütles, et ei oska konkreetselt öelda, mis Liviko plaanid enda kaasa tuua võivad, kuid tõdes, et ega kätt ette panna saa. “Aga ma loodan, et tänu sellele aitavad nad meid mälestusmärgi rajamisel ja panevad omalt poolt õla alla,” lausus ta. “Ega meil neid toetajaid praegu väga pole, aga nüüd hakkame selles suunas tööd tegema. Uurime, kas näiteks Tallinkil, Tallinna Sadamal ja Saarte Liinidel oleks võimalik meid rahaliselt aidata. Venemaa poolt pakutava 15 000 euroga on jätkuvalt segased lood ja pole teada, mis edasi saab. Aga kui see asi kisub poliitiliseks, siis me kindlasti sellest rahast loobume.”

Hea näide vastastikusest koostööst on Altia Eesti AS-i tegutsemine, kes omab kaubamärki Saaremaa Vodka ning toetab juba aastaid Saaremaa sümboliks peetavate tuulikute taastamist ja eksponeerimist turismiobjektidena.

Jaanika Palm märkis, et Liviko puhul on esialgu tegu tootearendusega, mis mõnikord läheb käima ja mõnikord ei lähe. “Kui kunagi peaks ikka konkreetse tootmiseni jõudma ja tegu on ikkagi Livikoga, siis oleks see kindlasti jook, aga kas ka alkohol, on täna raske öelda. Liviko tootearendus on väga pika ettevaatega ja see ei pruugi sündida järgmisel ega ülejärgmisel aastal, vaid võib-olla kümne aasta pärast ja siis võivad olla ka juba uued tooted.”

Print Friendly, PDF & Email