Vee- ja kanalisatsiooni hind võib tõusta viiendiku võrra (25)

Kuressaare Veevärk esitas läinud aasta lõpul konkurentsiametile taotluse veeteenuste hinna tõstmiseks Kuressaare teeninduspiirkonnas.

Praegu on tarbevee 1 m3 hind eratarbijale Kuressaares 86 senti ja kanalisatsiooni 1 m3 hind 1,65 eurot. Mõlemale lisandub käibemaks. Tinglikult on 1 m3 veeteenuse maksumus Kuressaare Veevärgi juhatuse liikme Aivar Sõrme sõnul kokku seega 2,51 eurot, lisaks käibemaks, mis on maakonnakeskuste võrdluses suhteliselt keskmine tase.

“Hinnataotluse projekt näeb ette vee kallinemist 16 ja kanalisatsiooni kantmeetri kallinemist 33 sendi võrra,” selgitas Sõrm. “Ehk siis tavatarbija vaatevinklist käib jutt veeteenuse kulude suurenemisest 1 euro võrra inimese kohta kuus. Keskmiselt tarbib inimene kuus kaks kanti vett.”

Uus hind rakendub aga alles pärast kooskõlastamisprotsessi läbimist piisava etteteatamisega, Sõrme hinnangul arvatavalt mõnel tänavusel kvartalivahetusel.

Eelmine veeteenuse hinnatõus toimus aastaid tagasi, 2012. aastal. “Kohe nagu kiuste tuli selga elektri ja kütuse, mis on veeteenuse osutamisel kõrge osakaaluga asjad, suhteliselt hüppeline hinnatõus,” kõneles Sõrm. Need asjad neelas veefirma tema sõnul alla tänu ettevõtte “õhemaks hööveldamisele”. Nimelt on on ettevõttes praegu tööl kümme inimest vähem kui toona ja ka tehnoloogilisi protsesse on õnnestunud veidi säästlikumaks ratsionaliseerida.

“Paraku on ka siin mingi piir, kust kaugemale ei kannata minna,” nentis Sõrm.

Seni on veeteenuste hinda väga suurel määral mõjutanud Euroopa Liidu abi veemajanduse infrastruktuuri kaasajastamiseks, mis ei väljendu kuidagi teenuse reaalmajanduslikus maksumuses.

“Toetuste aeg on möödas ja tänased vajalikud asendusinvesteeringud peab vee-ettevõtja tegema juba oma rahakoti pealt,” kõneles Sõrm. Praktikas tähendab see aga ettevõtte jaoks suurte laenude võtmist.

Perioodil 2018/2019 moodustab Kuressaare Veevärgi investeeringute maht Kuressaares pea 3 miljonit eurot, millest lõviosa moodustab torustike väljavahetamine umbes 10 km ulatuses. “Võetavad laenud tuleb tagasi maksta ja siit koorub nii hinnatõusu paratamatus kui ka mastaap,” põhjendas Aivar Sõrm.

 

Print Friendly, PDF & Email