Pöide kirikule 50 000 eurot

2019. aasta riigieelarve kolmandal lugemisel arvestati rahanduskomisjoni ettepanekut, millega Pöide Maarja kirik saab regionaalsete investeeringute ja kolmanda sektori tegevuse toetuse kaudu restaureerimistöödeks 50 000 eurot.

Pöide Maarja kiriku sihtasutuse juhatuse liige Anne Untera ütles Saarte Häälele, et raha läheb kiriku läänevõlviku restaureerimistöödeks vastavalt firma Rändmeister projektile. Tööde nimistus on ajalooliste krohvide konserveerimine, pindade puhastamine rohevetikatest, ajalooliste viimistluskihtide ja maalingute puhastamine ning konserveerimine, võlvimüüritiste ja vuukide restaureerimine.

Rahataotluse menetlus toimub kultuuriministeeriumi kaudu. Untera sõnul on aga töödeks raha juurde vaja, milleks on taotlus tehtud ka muinsuskaitseametile. Sellega seoses tuleb kiriku sihtasutusel uuendada kiriku halduskava, millega praegu tegeletakse. Kirikusse elektri viimiseks on koostatud projekt ja selle esimese järgu elluviimiseks loodab sihtasutus toetust saada Saaremaa vallalt.

Kultuurimälestiste registrisse kuuluv Pöide kindluskirik on üks Eesti vanemaid kiviehitisi, mõõtmetelt suurim Lääne-Eesti ja saarestiku ühelööviline kirik. Kirikus leidub kõrggooti stiilis raiddekoori. Pühakoda on saanud mitmel korral tulekahjudes kannatada ja olnud pikka aega suletud.

Viimased olulisemad investeeringud tehti aastal 2014, kui kirik sai uue katuse, ning läinud aastal restaureeriti eraannetajate ja riigi toel aknad ja uksed.

 

Print Friendly, PDF & Email