Aastaid kestnud arutluste tulemusena on võimalik, et uut õppeaastat alustab praegu riigile kuuluv erivajadustega lastele mõeldud Kallemäe kool Saaremaa valla koolina.
Haridus- ja teadusministeerium soovib kooli kogu täiega vallale üle anda ning valla haridus- ja noorsootöö osakonna juhataja Raivo Peetersi sõnul oleks vallal seda kooli ka vaja. Peeters ütles, et teema on praegu vallavalitsuses arutusel ja seejärel läheb see volikogu komisjonidesse ning lõppotsuse teeb volikogu, kes annab ka vallavanemale volitused lepingu sõlmimiseks.
Nüüdseks on asju erinevate osapooltega arutatud ja jõutud arusaamisele, et Kallemäe kooli on vallale kindlasti vaja ning kindlasti tuleb muuta kooli vastuvõtu tingimusi. Praeguse korra järgi võib Kallemäe kool vastu võtta ainult neid lapsi, kellel on fikseeritud vähemalt kerge vaimupuue.
“Me püüame saavutada olukorda, kus Kallemäe koolis saaksid õppida ka sellised puudega lapsed, kellel on normaalintellekt,” selgitas Peeters. Ta rõhutas, et see kõik on alles ideede tasandil ja pole veel kindlust, et nii see saabki olema.
“Millises mahus leiab rakendust praegune personal või millises hoones kool oma tegevust jätkab, oleneb eelkõige õpilaste arvust koolis,” ütles Raivo Peeters. Suure tõenäosusega jätkab kool sama personaliga kindlasti veel järgmisel õppeaastal. See oleneb muidugi ka sellest, mis tingimustel ministeerium kooli vallale üle annab.
Haridusministeerium andis hiljuti Saaremaa vallavalitsusele teada, et nad on nõus koolipidamise vallale üle andma. Vald saaks kooli nii juriidilises kui ka füüsilises mõistes. Üle tuleksid kõik kinnistud ja varustus ning riik maksaks vallale ka rahalist toetust.
Milleks seda üle võtta.. see tähendab ju ka kogu kompleksi ülalpidamist.. Tavakoole on piisavalt ja varsti jäävad ka gümnaasiumid oluliselt tühjemaks.
Meie vald teeb ikka nii nagu meie süsteemis üldiselt tavaks – kõik, kes nn normidesse ei mahu kodunt ära, asumisele internaatkooli. Nad niikuinii ohmud, las kasvatajad kasvatavad. Sama mentaliteet, kui see, et esimene asi, mis puudega last sünnitanud naisele öeldakse, et anna laps riigile kasvatada. Seda nimetatakse meil humaansuseks. Kallemäe kool on vallale vajalik, et nad saaksid ise suunata mittestandartsed lapsed silme alt ära.
Vallavalitsus võiks ju ise sinna Kallemäe kooli kolida. Sealsetel õpetajatel on piisavalt kompetentsi ja oskusi vallasakstele koolihariduse andmiseks ning neile ligimisearmastuse ja töötegemise õpetamiseks.
Olles ise olnud internaadis elav laps, ei saa ma aru lapsevanematest, kes oma lapsed internaati saadavad. Loogiliselt mõeldes jah, on küll kergem nädalaega kodus oma elu elada, kui puudega last kantseldada (tavalapsegagi raske). Aga see on ju teie laps, laps, kes vajab vanemate armastust seda enam, kui ta ei ole normintellektiga. Ükski kasvataja ega õpetaja ega ükskõik kui suur bassein või mängunurk ei asenda pere ja kodu. Saan aru, et vene ajal saadeti lapsed internaati seetõttu, et vanematel oli vaja tööd teha ja ainult tööd. Aga nüüd? Arvate, et erivajadusega lapsele ei lähe sellised tunded korda? Peaasi, et kõht täis ja soe tuba? Ma kahtlen selles. Miks ma selle teema üldse ülesvõtsin – KALLID LAPSEVANEM TE EI PEA ALLUMA VALLA JA RAJALEIDJA SOOVITUSTELE. Ei ole kohustuslik laste saatmine kodunt ära nn erikoolidesse, seda saab teha vaid kohusja erandkorras. Te peate oma laste eest seisma, ei ole nii, et vallale on mugavam (mis iganes spetsialistid nje koos ja kogu muu jura) panna lapsed kusagile ära. See sama, mis saata kõik erivajadusega täiskasvanud Sõmerale (mitte, et Sõmeral miskit halb oleks, vaid see, et ka erivajadustega inimesed on meie ühiskonna osa, mida ei pea eraldama ning aedikutes ja valve all hoidma, justkui kariloomi või nakkushaigeid, keda peab inimestest eraldama). Millal selline olukord lõpeb? Vabanduste otsimine erikoolidesse (eriõppega) suunamiseks on sama, mis koonduslaagritesse inimeste saatmine nende enda ohutuse huvides (II maailmasõda).
LOE
Üle tuleksid kõik kinnistud ja varustus ning riik maksaks vallale ka rahalist toetust.
Toetuses on point saab riigilt raha lüpsta!
Puudega inimene ja nende hooldajaid
ei peeta inimesteks eestis EI väärtustata kasutud ju!
Ükski lapsevanem ei tohiks puudega lapse pärast
jääda ilma kõigest tööst,palgast,pensist unest jne…
Valla toetus on minimaalne RAHA pole on vastus reeglina.
See tähendab et mujale on aga mitte sotsiaalabile?
Eelarved kasvavad miljonites aga sotsiaal töötajate abistajate väärtus olematu?
Ajakirjanikud ESITAGE avalik arupärimine vallajuhile,
MIKS rasket ja tänuväärse töö tegijaid EI hinnata ?
Hooldaja raske töö on rahvale väga vajalik !
Vallavolikogu liikmed peaks ise sinna õppima minema. Äkki polegi see nii halb mõte?
Kodanike riigi asemel on ehitatud riigiaparaat, kes hoolib
ametnikest ja paberitest rohkem kui inimestest.
Paberid ja ametnikud – kes neid jõuaks lahuta. Pea iga ametnik õigustab oma eksistentsi uue paberi(plaani, aruande, töökava jne) sisseseadmisega, sest paber on ainus, mis nähtav, ainus, mis päriselt loeb. Inimesed oma probleemidega on kusagil paberite taga … kui on.
Huvitav arusaam, et nõukogude ajal pidid inimesed tööd tegama ja nüüd ei pea. Nüüd sajab ju igapäev kuldmune taevast. Huvitav, kes see loll sellise kommentaari küll pani?
Räägime palju erivajadustega inimestest k.a lapsed ja nende õigustest. Aga tuletaks siinkohal meelde, et ka tavalisel inimesel on omad õigused. Miks peavad 25-30 nn tavalist last kannatama ühe erivajadusega tegelase puude pärast? Eriti koolis. Kui õpetaja päevast päeva tegeleb klassis oleva erivajadusega lapsega ja ülejäänud peavad seda aastate viisi pealt vaatama? Et sellel on lubatud teha, mis pähe tuleb ja rääkida, mida tatt suhu toob? On see normaalne? Äkki ikka oleks aus enestele tunnistada, et meil on erivajadustega lapsi, keda peab erilisel viisil kohtlema? Ja äkki oleks tõepoolest seda kohtlemist lihtsam läbi viia tavalastest eraldi? Kui ühesugused koos, siis ei tundugi nn erivajadustega eriti erilised.
Seak kus Petersi käsi mängus on varsti jama majas.
Mulle tundub isiklikult ka nii. Raivol oleks viimane aeg see ametipost minu jaoks vabastada.