SÜG-i õpilased voolisid vähihaigetele lastele mitusada vaprusehelmest (3)

SÜG-i 1.d klassi õpilase Trevor Klütsniku (paremal) meelest oli helmeste valmistamine vähihaigetele lastele lõbus ja jõukohane tegevus. “Helmeste valmistamine oli väga lihtne. Kõigepealt võtad kõva savi, veeretad selle palliks. Seejärel tuleb pall torgata terava pulga otsa ja panna ahju. Seal läheb ta kõvaks.”
JANNE NURMIK

Vahetult enne jõulupühi läkitas Saaremaa ühisgümnaasiumi (SÜG) koolipere Eesti helmetiimile saadetise, milles ühtekokku 16 liitrit erinevaid vaprusehelmeid. Helmed, mis mõeldud vähidiagnoosiga laste toetuseks haigusega hakkamasaamisel, sündisid pea 170 õpilase sõrmede all.

Koolis helmeste meisterdamise algatanud klassiõpetaja Irena Sink ütles, et idee selliseks ettevõtmiseks andis talle sotsiaalmeedias silma jäänud artikkel. “MTÜ Vaprusehelmed üleskutse oli ilmunud ajakirjas Naisteleht ja keegi jagas seda sotsiaalmeedias. Artikkel rääkis pere­emast, minu kursusekaaslasest Ulvi Salundost, kelle kooliteed alustanud poeg Sander pärast aastaid kestnud võitlust vähiga suri. Ulvi oligi see inimene, kes pärliprojekti Saksamaalt Eestisse tõi,” rääkis Sink.

21 aastat SÜG-is koolmeistrina töötanud Irena Sink usub oma sõnul, et lisaks sellele, et vaprusehelmed aitavad vähihaigel lapsel valulikke ja kannatlikkust nõudvaid protseduure paremini taluda, on need ka osavad abimehed haige lapse ja tema perega suhtlemisel. “Tavaliselt on ju nii, et haigega ei oskagi nagu rääkida. Vaprusehelmestest kee on aga üks võimalus, mis aitab nii lapsel kui ka tema perel haigusega leppida, üleelatut meenutada ja kui terveks saadud, ka tervenemise teekonnale tagasi vaadata.”

Igal pärlil tähendus

Vaprusehelmestest kees on igal pärlil oma tähendus. Näiteks tähistab ümmargune punane pärl vereproovi andmist sõrmeotsast, roheline ussike haiglanädalat, tigu tüvirakkude siirdamist jne.

Õpetajana, kelle tutvus- ja sugulaste ringi pole vähihaigus samuti puutumata jätnud, leidis Irena, et vaprusehelmeste meisterdamine koolis on suurepärane viis selgitada lastele, milline varandus on inimesele tervis. “Loodan küll, et kogu ettevõtmine käivitas lastes empaatiavõime, aitas neil paremini märgata enda ümber abi ja toetust vajavaid inimesi, lisas tahet teha head ja anda haigete laste toetuseks oma panus. Eelkõige kasvatas ettevõtmine lastes aga arusaamist sellest, milline õnn on elada tervena ja kui õnnelikud nad ise on.”

Peagi oma 100. sünnipäeva tähistava kooli õpetaja ei tahtnud aga pärliprojektis osaleda üksi, vaid kaasas sellesse ka teised huvilised. “Tean ju, et meil töötavad koolis hoolivad ja heasüdamlikud inimesed. Nii haarasidki minu ideest oma õpilastega kinni veel õpetajad Margit Mägi, Janne Nurmik, Marika Mets, Vilma Mägi, Marina Mäetalu, Katrin Rosin, Ruta Kelt ja Mari Ausmees. Mind rõõmustas väga, et lapsed ja ka pered tulid selle projektiga nii mõnusalt kaasa. Klassides vaadati ühiselt helmetiimi saadetud videoklippi, arutati vähihaiguse olemuse ja mastaapsuse üle. Igal lapsel oli sellel teemal oma lugu rääkida. Ehkki helmeste valmistamisel olid ka omad raskused, näiteks savi pehmeks mudimine ja mõõtude järgimine, said lapsed iga voolimiskorraga osavamaks ning pärlite tegemine pakkus neile tõelist lusti,” rääkis Sink.

Lastele on pärlitest abi

Vaprusehelmeste üks valmistajatest, SÜG-i 1.d klassi õpilane Trevor Klütsnik ütles, et tema küll usub sellesse, et rõõmsavärvilistest pärlitest on vähihaigetele lastele abi. “Äkki helmed aitavad neil vähi ära viia. Vähk on üks kuri haigus. See ronib su sisse, teeb sulle paha ja imeb verd nagu koertel puugid. Võib-olla ka tapab su. Koolis me vaatasime videot, kuidas Sander (Salundo – J. N.) suri, sest tal oli vähk.”

Küsimusele, miks on vaja abivajajaid aidata ja mida ta soovib neile peredele, kes peavad vähihaigusega n-ö rinda pistma, vastas 8-aastane koolipoiss oma elutarkusega: “Abivajajaid peab aitama, sest muidu nad surevad ära ja siis nad tuleb maha matta. Neile lastele, kellel on selline raske haigus nagu vähk, soovin head ja ohutut võitlust. Nad peaksid tegema ka savist asju. Nende laste vanematele soovin: ärge kurvastage.”

Janne Nurmik


VAPRUSEHELMESTE

valmistamiseks kulus värvilist polümeersavi Saaremaal nõnda palju, et koolipere palvel tellis kauplus Bürootaevas savi lausa mitu korda juurde. SÜG-i õpilaste sõrmede all võtsid enim kuju just värvilised ümmargused helmed. Neid saavad vähihaiged lapsed erinevate protseduuride talumise eest.

Print Friendly, PDF & Email