Aasta esimene torm võttis särtsu ja murdis puid (4)

TASKULAMBIGA TÖÖL: Aste poe müüja Ülle Soieva ütleb, et ega voolukatkestuse tõttu töö tegemata jää.
MAANUS MASING

Ligi 30 m/s puhunud tormi-iilid tekitasid kõige enam kahju elektrikatkestustega, mis päeva jooksul tähendas elektrita olemist ligikaudu 1500 kliendile.

Põhjakaare tuul näitas oma tugevamat palet Vilsandil, kus tuul sai eile varahommikul üles kiiruse üle 28 m/s. Saaremaa sisemaal oli olukord küll veidi vaiksem, kuid just varahommikul jäid mitmed pered voolukatkestuste tõttu pimedusse. Korraliku löögi sai Aste piirkond, kus polnud isegi mobiililevi. Vaiki jäid ka Saial asuvast mastist edastatavad Kadi raadio ja Retro FM.

Kella 10 paiku on Aste alevik kui välja surnud. Majade vahel tantsivad vaid tuisukeerised. Kesk alevit asuva Coopi kaupluse suletud uksel annab silt teada suletuse põhjusest: voolukatkestus.

Müüja Ülle Soieva viipab pimedast poest taskulambiga, et ajakirjanikud edasi astuksid. “Tulin kell 6 siia,” räägib ta. Tema sõnul lubati vool tagasi 12.15-ks. Kuigi kliente ei teenindata, töö kaupluses ei seisku. Seda tehakse lihtsalt taskulambi valgel. “Kaup tuleb välja panna, uued soodustusega hinnad märkida,” selgitab Ülle taskulambiga parasjagu käes olevaid pähklipakke valgustades.

Läbi tuisu ennast ettepoole pressides jõuab kaupluse uksele koputama üks meeskodanik. Lugenud silti, saab ta aru, et pole poodki muust alevikust erinev koht. “Särtsu pole,” kommenteerib ta. Mees ei varjagi, et tahtis ennelõunasel ajal poest ühe õlle võtta. Nüüd pakub ta, et vooluta töötamast keelduva kassamasina asemel võiks ta kodust tuua vana hea nuppudega arvelaua.

Aste lasteaed on samuti pime. Direktor Maarika Ellermaa ütleb, et kuna neil pole vett ega voolu, saadeti lapsed koju.

“Kümmekond last taheti tuua,” sõnab direktor. Lisab muiates, et infoväljast on nad täiesti ära lõigatud. Mobiililevi pole, internetti pole ning ka lauatelefonid on ju tänapäeval internetiühendusega.

Tööpäeva pidi hiljem alustama ka Mullutus asuv Merinvest. Esimese vahetuse töötajatel polnud voolu puudumise tõttu midagi teha. Ettevõtte juhatuse liige Kaupo Kirs ütles, et keskpäeva paiku tuli vool tagasi ning sai tööle hakata. Päästjad olid eile pärastlõunaks saanud üheksa väljakutset, kõik seotud teedele kukkunud murdunud puudega. Need ohustasid liiklejaid ja tuli seepärast kiiresti ära koristada.

Elektrilevi eile kell 15 saabunud teate kohaselt oli Saare maakonnas veel vooluta 1300 klienti. Ilmateenistuse prognoosi kohaselt vaibub tuul tänaseks märgatavalt.

Print Friendly, PDF & Email