Metsküla kutsub näärikommete töötuppa (5)

30. detsembril kl 16 toimub Metsküla seltsimajas kõigile huvilistele tasuta töötuba ja koolitus, kus folkloristid Reet Hiiemäe ja Taive Särg tutvustavad Saaremaa nääri- ja sokujooksmiskombeid ning asjakohaseid arhiiviallikaid.

Metsküla rahvas näitab oma sokkusid, aitab soovijatel katkist sokku parandada, makke ja õlenukke teha.

Enamik saarlasi teab jõulu- ja näärikommetest sokku, nääripoisse, makke. Kui paljud teavad aga sarvilist leiba? Reet Hiiemäe nimetab torniga (või kuhjaga või sarvilist) jõululeiba üheks Saaremaa erijooneks: “Just see sarv või koonus oli eriti maagilise tähendusega.”

Mõlemad folkloristid nimetavad teise Saaremaa iseärasusena võrreldes mandriga lõbusaid karvaseid külalisi, kes mandril käivad külapidi mardi- ja kadripäeval, kuid Saaremaal pigem jõulu- ja nääriajal.

Töötoas näitavad Metsküla sokujooksjad oma sokkusid ja aitavad kõigil huvilistel, kes oma vana katkise sokuga kohale tulevad, seda parandada. Tööriistu ja materjale kaasa võtma ei pea, need on kohapeal olemas. Pakutakse teed ja piparkooki, õpetatakse makke tegema ja õlenukke meisterdama.

Samal päeval näitab ETV2 kl 14.25 MTÜ Saaremaailm dokfilmi “Kuidas teha Saaremaal sokku”. Kõik huvilised – Metsküla seltsimaja mahutab ligi 70 inimest – on oodatud dokfilmis näha olevaid sokkusid ja sokujooksjaid oma silmaga kaema ja osa saama, kuidas Metsküla rahvas aastavahetuseks valmistub. Koolituse korraldab MTÜ Metsküla Küla Selts, toetab rahvakultuurikeskus.

Merit Karise

 

Print Friendly, PDF & Email