2019 toob uue kilekotipoliitika (18)

ERINEVAD VARIANDID: Marge Mägi näitab, et Rae poes on puu- ja juurviljade osakonnas nii biolagunevad kui ka tavalised õhukesed kilekotid kõrvuti.
Foto: RAUL VINNI

Aasta viimasel päeval, 31. detsembril jõustub pakendiseaduse muudatus, mille kohaselt ei või müügikohad anda inimestele kassadest enam tasuta õhukesi kilekotte.

Muudatus puudutab nn plastikkandekotte, mis on õhemad kui 50 mikronit. Ehk neid õhkõrnu plastikkotte, mida varem võis saada nii kassadest kui ka võtta puu- ja juurviljade juurest. Seadusemuudatus ütleb, et erandina võib kilekotte tasuta anda vaid juhul, kui see on vajalik hügieeni tagamiseks või lahtise toidukauba esmaseks pakendamiseks.

Eile olid õhukesed kilekotid Kuressaares Rae Konsumis puu- ja juurviljade letis olemas, kuid seda kõrvuti uute, biolagunevate õhukeste kottidega. Täpselt samuti on needki rullist tõmmatavad, et ostetav kaalukaup pakendamiseks sisse pista.

Biolagunevad kotid

Coop Saaremaa müügijuhi Marge Mägi sõnul on nad keskkonnasõbraliku alternatiivina pakkunud biolagunevaid kotte suve lõpust ja kliendid on neid tasapisi omaks võtmas. Tõsi, päris tasuta pole need helerohelised kotid seni olnud, makstes viimati 2 senti tükk. “Uuest aastast muudame biolagunevad väikesed kilekotid klientidele tasuta kättesaadavaks,” kinnitas Mägi.

Coop on olukorra lahendamiseks mõelnud välja teisegi variandi, kui inimestele need biolagunevad kotid ei peaks meeldima. Nõnda müüvad nad ka korduvkasutatavaid võrkkotte. Nendessegi annab pakendada puu- ja juurvilju, aga ka piimapakke, ning et võrkkott on haakuva pinnaga, saab sellele ka kaalukauba hinnakleepsu kinnitada. Võrkkotid nii suurt kasutamist veel leidnud pole, kuid harjumine võtab aega. “Kliendid on natuke ikka kilekotiusku veel,” tunnistas müügijuht.

Lagunevad seistes ära

Mägi sõnul on võrkkottide eelis, et nende materjal on tugev ja nii kestavad need kaua. Seega on tegemist ühekordse väljaminekuga. Biolagunevad kotid nii tugevad pole. Nende keskkonnasõbralikkusest annab tunnistust kasvõi see, et neile on peale märgitud säilivusaeg. Seega pole neid sarnaselt seniste õhukeste kilekottidega võimalik kodus sahtlisse koguda – pikalt seistes lagunevad need lihtsalt ära.

Samas tunnistas Marge Mägi, et kuna seadus osutus planeeritust leebemaks ning ei nõua kilekottide poest üldse ärakorjamist, siis uuest aastast jäävad esialgu alles ka väikesed plastikkotid, mis on mõeldud esmaseks pakendamiseks eelkõige puu- ja juurvilja osakonnas. “Seadusest tulenevalt ei tohi klientidele teha vabalt kättesaadavaks tasuta kilekotte, mis meie ettevõttes toimib juba enam kui aasta,” nentis Mägi.

 

Print Friendly, PDF & Email