Andres Tinno asus piimafarmi juhtima (29)

Saaremaa suurtootjate arvestuses aastaid madala keskmise toodanguga silma paistnud Hekva OÜ osanike üldkoosolek vahetas ettevõtte juhatuse välja.

29. novembril toimunud Hekva POÜ osanike üldkoosoleku otsusega kutsuti ettevõtte juhatuse liikme kohalt tagasi Mati Mägi, Eeve Kask ja Kunnar Kuris ning valiti nende asemele Andres Tinno, Sten Janu ja Marika Alesmaa.

Ettevõtja ja omavalitsustegelase Andres Tinno sõnul esindas ta osanike üldkoosolekul ühte osanikku ning andis ühtlasi nõusoleku osaleda ettevõtte juhatuse töös oma teadmiste ja kogemustega. Ettevõttes Tinno osalust ei oma. “Küll aga on see võimalus alati olemas, kui mõni osanik soovib oma osa mulle pakkuda,” lausus ta. “Hetkel selliseid pakkumisi pole tulnud.”

6519-kilose keskmise toodanguga oli 200-pealise lüpsikarjaga Hekva 2017. aastal maakonna suurtootjate arvestuses eelviimasel kohal. Sel aastal on kari pisut vähenenud ja ka keskmine toodang on novembri seisuga mullusega võrreldes 400 kiloga lehma kohta miinuses.

Andres Tinno sõnul pole ettevõte just kõige paremas seisus ja suur mahajäämus tuleneb sama lihtsast loogikast nagu üleskeerataval kellal. “Kell tiksub küll, kuid kui mingi aeg teda uuesti üles ei keera, siis tiksumine lakkab.”

Ka uue juhatuse taktikepi all jätkab ettevõte piimakarja pidamisega, kuid parandada tuleb loomade pidamistingimusi ja tõsta sööda kvaliteeti, mis on esmaseks eelduseks väljalüpsi suurendamisel. Farmihooned on küll ajale jalgu jäänud, kuid esialgu peab nendega hakkama saama, nentis Tinno.

Karja suurendamine saaks toimuda vaid suuremahuliste investeeringute toel ning suuresti paneb karja suurusele piiri ikkagi sööda ja karjamaade olemasolu, osutas juhatuse liige. “Seega mõtlemist on.”

Hekva OÜ endise juhatuse liikme Kunnar Kurise hinnangul ettevõttel tegelikult probleeme pole, sest inimesed said tööd ja palka. “Maksud olid makstud, kõik toimis tegelikult.”

Mahukaid investeeringuid tootmisrajatiste uuendamiseks Hekva küll ei teinud, kuid traktoreid osteti ja korda tehti ka laudavalgustused. “Need, mis tarvis oli, need ikka tehti,” märkis Kuris. Tema sõnul pole aga päris õige see, et Hekva etteotsa sai endine vallavanem Tinno, kes ei tea põllumajandusest midagi.

Andres Tinno ütles, et tema põllumehekogemus piirdub koduse kanade pidamisega. “Eks nüüd tuleb endiste heade kolleegide Lääne-Saare volikogu perioodist Ülar Tänaku, Urmas Lehtsalu juurde praktikale minna,” lisas ta.

Pikka aega Hekva piimafarmi juhtinud Mati Mägi eile telefoni vastu ei võtnud.

Print Friendly, PDF & Email