TERVIS: Kuningate haigust pikalt kannatada pole võimalik

Ammustest aegadest “kuningate haiguseks” nimetatud podagra tekitab sellist valu, et arsti poole pöördutakse abisaamiseks päris kiiresti.

Teaduslikult on podagra kusihappe ainevahetuse häire, mille tulemusel veres sisalduv liigne kusihape hakkab moodustama soolasid ja kristallidena verest välja sadenema. See omakorda põhjustab turset ja tugevat valu.

Podagrat esineb meestel mitu korda sagedamini kui naistel. Tavaliselt on podagrahaige viiekümnendates aastates turskem mees, kellele meeldib alkoholi juua ja hästi süüa. “Podagra on päris sage haigus, sest inimesed pöörduvad selle hädaga arsti poole üsna tihti. Peamiselt esineb podagrat meestel ja üldjuhul sageneb selle esinemine vanuse kasvuga, sest päris väikestel lastel seda häda ei ole,” räägib perearst Tiina Tarkin.

Valu suures varbas

Podagra peamiseks tunnuseks on valu suures varbas ning paistes koht võib olla punane ja soe. Tiina Tarkini sõnul on podagra puhul probleeme liigestega ja kõik see on seotud kusihappega. “Kõige tüüpilisem on, et pärast kena õhtusööki ja jooki läheb öösel suur varvas punaseks ja hakkab nii valutama, et ei saa puutudagi. See on kõige tüüpilisem,” märgib ta.

Podagra kahtluse korral tuleb ühendust võtta oma perearstiga, kes tellib vajalikud analüüsid, et määrata veres täpne kusihappesisaldus, ja kirjutab patsiendile vajadusel välja vere kusihappesisaldust langetava ravimi.

Dr Tarkin räägib, et kuigi podagra lööb välja periooditi, on haige koht siiski nii hell, et valu ajab kiiresti arsti juurde. Rahvasuus peetakse “kuningate haiguse” peamiseks tekkepõhjuseks liigset õllejoomist, kuid oma osa võivad anda ka puriinirikas toit, stressisituatsioonid, külmetumine ja ülekaalulisus. Väga sageli tekib podagrahoog pärast rikkalikku õhtusööki, kus on tarbitud ka alkoholi.

“Ega täpselt kindlaks ei tee, mis selle haigushoo põhjuseks konkreetselt on – kas jook või söök, aga mõnel on ka soodumus podagrasse haigestuda,” ütleb Tiina Tarkin, lisades, et kõikidel inimestel seda haigust ei teki, mõni mees võib õlut juua niipalju, kui soovib ja midagi ei juhtu.

Esmane podagraatakk lööb meestel suure varba põhiliigesesse. Kui edaspidi ravile ei keskenduta, hakkavad haigushood korduma ja atakid sagenevad, haarates üha uusi liigeseid. Peagi tekib krooniline põletik, kusihappe soolad ladestuvad kudedesse ja tekivad podagrasõlmed. Podagrahaigetel on sageli ka teisi ainevahetuse häireid, mis avalduvad rasvumises, diabeedi, ateroskleroosi ja südame isheemiatõve tekkes.

“Ühe aasta lõpus pärast jõule lõi mul suure varba äkki paiste ja oli väga hell, isegi lina oli raske,” kirjeldab oma haigestumist üks üle viiekümnene meesterahvas, kes oma sõnul kaua seda valu ei kannatanud ja läks arsti juurde kohe esimesel võimalusel. Perearst ütles ära, millega tegu, ja kirjutas ravimi välja.

Nüüd võtab ta pärast sööki ühe tableti päevas ja pärast ravi algust on asi olnud kontrolli all. Aga lisaks ravimite tarbimisele on tulnud endale kehtestada ka mitmeid piiranguid. Kindlasti on tulnud vähendada alkoholi tarbimist, punase liha ja kala söömist ning ka muid mereande peaks söögisedelis vähem olema.

Langeta kehakaalu

Ega üks Saaremaa mees päris kõige selleta hakkama saa, aga kõike tuleb tarbida mõõdukalt. “Õige toitumisega saab valu täiesti vältida,” tõdeb mees, lisades, et ei tohi end lihtsalt unustada iga päev krevette sööma, vaid korra kuus maitsed mõnda n-ö keelatud vilja.

Dr Tarkin räägib, et podagra muutub tavaliselt krooniliseks tõveks ning edaspidi saab ravimisel keskenduda vere kõrgenenud kusihappesisalduse langetamisele ja madalal hoidmisele või teha ägeda hoo korral valuravi.

Lisaks on oluline kehakaalu langetamine ja kusihappe teket mittesoodustava dieedi pidamine. Lisaks alkoholi tarbimise vähendamisele või üldse sellest loobumisele tuleks vähendada ka kõrge puriinisisaldusega punase liha, maksa, mereandide ja kõrge fruktoosisisaldusega puuviljade söömist. Menüüst tuleks välja jätta ka suhkrustatud karastusjoogid. Seevastu piimatooted, muna, pähklid ning kõrge C-vitamiini sisaldusega puu- ja köögiviljad, nagu paprika või kirsid, võivad vere kusihappesisalduse langust soodustada.

Print Friendly, PDF & Email