Teadmatus viis Saaremaa ratsutaja dopingunimekirja (VIDEO) (9)

JAAGUP JA ASPIRIN: Sama hobusega võistles Jaagup Kallas ka Prantsusmaal maailmameistrivõistlustel. Elin Jalakas

Saaremaa ratsutaja Jaagup Kallas kukkus Prantsusmaal MM-il rängalt Aspirini-nimelise hobusega. Ratsule tehtud rutakas ravimisüst viis aga Kallase dopingupatuste nimekirja.

Osalemine Eesti esindajana 18.–21. oktoobril Prantsusmaal Le Lion d’Angers’is noorhobuste kolmevõistluse MM-il pidi olema 34-aastase Jaagup Kallase karjääri tipphetk. Poolesaja osaleja hulgas lootis ta tulla 20 parema hulka.

Ratsutamise kolmevõistlus koosneb kolmest alast: koolisõit, ratsakross kinniste takistustega ja takistussõit. Kõik alad läbib võistleja sama hobusega. Esimesel alal, koolisõidus, saavutasid Aspirin ja Kallas tulemuse, mis andis lootust tõusta edaspidi kõrgele kohale. Paraku kirjutati lõpp-protokolli 18. oktoobril seitsmeaastase Aspiriniga võistelnud Kallasel kirja diskvalifitseerimine, mille põhjustas kukkumine.

Aspirini omanik Heli Varik rääkis, et nii hobuse kui ka ratsaniku jaoks oli kukkumine ränk. Kallas ja Varik tunnistasid, et valude leevendamiseks pidanuks kutsuma ametliku veterinaari. Paraku nad seda ei teinud ja Heli Varik süstis loomale muu hulgas Flunixini-nimelist ravimit. “Olime ise lollid ega teadnud, et ei või seda anda, sest see on keelatud ainete nimekirjas,” selgitas Heli Varik.

“Tegelikult tuli välja, et võistlus ikkagi kestis, mis sest, et olime välja langenud ja enam ei osalenud,” ütles Jaagup Kallas. Nii tema kui ka Variku jaoks oli tegemist esmakordse osavõtuga niisuguse tasemega võistlustest ja valeotsused võib kirjutada teadmatuse arvele.

“Kindlasti ei olnud tegemist dopingujuhtumiga selle sõna otseses mõttes, kus ravimit oleks manustatud soorituse parandamiseks,” kinnitas Kallas.

Rahvusvahelise ratsaspordi föderatsiooni (FEI) jaoks ei ole aga selgitustel vahet. Reeglid on kõigile täitmiseks. Võistluste ajal keelatud aine manustamise eest määras FEI 2200-eurose trahvi. 27. novembril avalikustas FEI Kallase nime ka administratiivkaristuste leheküljel. Seal ripub see kuni trahvi äramaksmiseni. Selle tasumise üle Kallas ja Varik praegu vaidlevad.

Heli Varik ütles, et maksis niigi kinni kogu mitu tuhat eurot maksnud reisi Prantsusmaale ega soovi trahvi üksi tasuda. Varik lisas, et iseasi on, miks Jaagup Kallas kukkus.

“Tema tahtis teha tulemust, ei arvestanud hobusega,” sõnas hobuseomanik, kelle sõnul oli hobune väsinud ega saanud takistusega hakkama.

Varik filmis õnnetut kukkumist lähedalt ja ütleb, et hobune lähenes juba mäest laskudes, kõrvad lontis, ja väsimuse tundemärkidega. “Ja järsku avastas, et seal on veel mingisugune kole koht, kust peab alla minema,” kirjeldas Varik. “Ta ei jõudnud enam ja libistas ennast alla, muidugi käis üle kaela.”

Jaagup Kallase sõnul on sama hobusega ka varem sarnase ehitusega banketil probleeme olnud: “Üle künka minevad banketid on kahjuks selle, muidu väga hea ja kindla hobuse kirstunaelaks. Noortel hobustel tuleb ikka ette uusi situatsioone, mis neid kohutavad.”

Kallas lisas, et kolmevõistluses ei ole võimalik hobusele enne võistlust rada ja takistusi tutvustada. Sestap jõuavad tippu vaid vähesed hobused, kes on ühtviisi head kõigil kolmel alal ja valmis ratsanikku krossil pimesi usaldama.

Eesti ratsaspordi liidu turundus- ja kommunikatsioonijuhi Merike Udrik-Õispuu sõnul taunib liit keelatud ainete kasutamist nii hobuste kui ka inimeste puhul.

“Juhtumist saime teada, kui Jaagup Kallas teatas, et Aspirinile manustati võistluspaigas arstimeid, sealhulgas Flunixini,” sõnas Merike Udrik-Õispuu. “Tegemist polnud tõesti hobuse sportliku soorituse parandamise eesmärgil tehtud toiminguga.”

Ravimit kasutatakse tavapäraselt hobuste seedeprobleemide korral. Kuna hobune tundis end pärast krossil kukkumist silmnähtavalt halvasti ja võistluspaigas polnud sellel hetkel kohapeal arsti ning oli põhjust arvata, et hobuse seisund võib kiiresti halveneda, tegi hobuseomanik otsuse hobusele ravimeid manustada, rääkis Udrik-Õispuu.

“Antud juhtumis on tegemist ka sportlase ja hobuseomaniku puudulike teadmistega FEI võistlusmäärustikust ja dopingureeglitest. Samuti on mõlema inglise keele oskus puudulik. Kõik need aspektid viisidki sellise kahetsusväärse juhtumini,” selgitas Merike Udrik-Õispuu.

Tema sõnul plaanib ratsaspordi liit omalt poolt teha mitmeid samme, et sportlaste, treenerite ja hobuseomanike teadlikkust tõsta. Lähiajal on plaanis teha mitu koolitust, lisaks käsitletakse määrustikke ja dopingualaseid teemasid pidevalt treenerite koolitusprogrammis.


Kukkumiste eest pole keegi kaitstud

Kolmevõistlust peetakse krossi tõttu spordialadest üheks ohtlikumaks, kus kukkumisi tuleb ette pidevalt. Sportlasena olen sellest ohust teadlik ning riskin elu ja tervisega iga kord, kui starti asun. Tagasi vaadates võin öelda, et tegin rajal otsused, arvestades situatsiooni, hobuse käitumist ja sisetunnet ning leian, et kukkumist poleks olnud võimalik ära hoida. Samal võistlusel kukkus 8. takistusel ka minu konkurent, sel hetkel liidripositsioonil olnud Michael Jung, kes on kolmekordne olümpiavõitja, kahekordne maailmameister ja kuuekordne Euroopa meister, murdes rangluu.

Jaagup Kallas

Print Friendly, PDF & Email