Põllumajandusfirmad on ühed edukamad Saaremaal (11)

TEE TÖÖD JA NÄE VAEVA, siis on loota ka kenakest käivet ja kasumitki, leiab Kärla põllumajandusühistu juhatuse liige Ülar Tänak.
MAANUS MASING

Maakondade põhiselt koostatud edetabelis on tippkümnes neli Saaremaa põllumajandusettevõtet.

Neist kõrgeimal, teisel kohal on Raul Maripuu juhitud Valjala Söödatehas AS. Ajalehe Äripäev andmeil, kes pani tabeli kokku ettevõtete käibe ja kasumi põhjal, oli ettevõtte viimatine käive enam kui 10 miljonit eurot ning kasumiks samal ajal ligi 1,2 miljonit eurot.

Neljandalt kohalt leiab aga Kärla põllumajandusühistu, mille käive oli ligi 2,4 miljonit eurot, kasum aga ligi 480 000 eurot.

Hinnad olid madalad

Ettevõtte juhatuse liige Ülar Tänak tõdes, et pole ise kõnealust edetabelit küll näinud, kuid jutud sellest, et Kärla mehed seal sees, on temani tõesti jõudnud.

“Kindlasti näeme vaeva selle nimel, et need käibed ja kasumid tuleksid, aga kas on olnud just hea aeg… “ arutles ta.

Üks, mis kindel, kerge pole põllumajandusühistul kindlasti olnud. “Hinnad on madalad olnud ja eks me otsi võimalusi pidevalt, kuidas ära toimetada ja asju ajada,” kõneles Tänak.

Mida tõotab tulevik, Tänak arvata ei osanud. Samas ei tahtnud ta ka üleliia kurta. “Mingit negatiivset sõnumit anda ei tahaks, aga kui vaadata, mis momendil toimub, siis sisendite hinnad on kallid, kuid piima hind neile järele tulnud ei ole,” tähendas ühistu juht. “Seega ootame, et piimahinnad tõusevad. Aga loodame muidugi kõige paremat – et kõik asjad sujuvad ja anname ikka endast parima.”

Tõnu Post

Paar kohta allpool, seitsmendal kohal on tabelis Kõljala Põllumajanduslik OÜ. Selle juhatuse liige Tõnu Post oli laias laastus Tänakuga päri. Tema hinnangul on aasta olnud üsna keeruline. “Põud avaldas oma mõju ja teisest küljest on olnud oluline sisendite kallinemine. Samas tootja- või siis kokkuostuhinnad on pigem pisut madalamad, kui eelneval aastal olid,” rääkis Post.

Samas nentis ta, et surmtõsiselt ei saa asja ka võtta. See aasta oli lihtsalt selline. “Mõni aasta on parem, mõni kehvem. Üldises mõttes ei kurda,” kinnitas Tõnu Post.

Sekka punt ehitajaid

Samas tabelis on sees, kohe järgmisel – 8. kohal, Mereranna põllumajandusühistu, mille juhatusse kuuluvad Äripäeva tabeli andmeil Lorette Kald, Gunnar Kundrats, Ivar Reinart, Maidu Ots, Heimo Näälik, Urmas Lehtsalu ja Külli Müür. Selle põllumajandusühistu käibeks kujunes viimati pisut üle 2 miljoni euro ning kasumirealt vaatas samal ajal vastu enam kui 394 000 eurot.

Ülejäänud esikümnesse paigutunud ettevõtted olid tegevusalalt ehitusfirmad. Samuti oli tabelis ka üks elektroonikatööstus – Incap Electronics Estonia OÜ, kelle päralt oli enam kui 17 miljoni eurose käibe ja ligi 500 000 euro suuruse kasumiga 6. koht.


Edukaim tegutseb hoopis mandril

Edetabeli esikohalt leiab firma nimega Deckol Nord OÜ, mis on registreeritud küll Saaremaal Püha külas, kuid tegutseb aktiivselt hoopis Tallinnas.

Ettevõtte juhatusse kuuluva Jaan Vikati sõnul on ta lihtsalt saarlane ning sestap on ka firma Saaremaal registris, registreeritud tema kodukoha aadressil. Firma tegeleb Vikati sõnul ehitusega, täpsemalt fassaaditöödega. “Teeme krohvitöid, paigaldame soojusisolatsiooni liitsüsteeme ehk soojustus koos krohviga ning tuulutatavaid fassaade, nagu soojustus ja karkassil ka erinevad fassaadiplaadid,” kirjeldas ta.

Edetabeli andmeil teenis ettevõte viimati pisut enam kui 4,4 miljonit käibena ning üle 351 000 euro kasumina. Firma on nüüdseks tegutsenud juba kuus ja pool aastat.

Mis puutub sellesse edukaima ettevõtte tiitlisse, siis sellest ei osanud Vikat eriti midagi arvata. “Usun, et Saaremaal on palju selliseid ettevõtteid, kes on vähemalt sama edukad kui meie,” arvas ta. “Samas, kui see aitab kuidagi kaasa kohalikule elu-olule, näiteks maksude näol, siis võiks lugeda meie toimetamist eesmärgipäraseks.”

Print Friendly, PDF & Email