Noored abiarstid hindavad Kuressaarest saadud kogemusi (6)

RAHULOLEVAD: Abiarstidel Ashwath Venkatasubramanianil ja Priit Väljal tööd Kuressaare haiglas jagub.
Maanus Masing

Kuressaare haiglas praktikat tegevad Tartu ülikooli arstitudengid on Saaremaal saadud kogemustega rahul.

Kuressaare haiglas tegutseb praegu abiarstina viis praktikanti Tartu ülikooli arstiteaduskonna kuuendalt kursuselt. Tudengitel tuleb siin teha kahekuune praktikatsükkel nii erakorralise meditsiini osakonnas kui ka kirurgia- ja sisehaiguste kliinikus.

“Tööd siin Kuressaare haiglas jätkub, töötingimused on väga head ja tehnika samuti,” ütles Tartust pärit tudeng Priit Välja.

“Juhendajad on ülihead!” kiitis Ashwath Venkatasubramanian. “Kõik siinsed töötajad on väga sõbralikud ja toetavad.”

Kui noormeestel oli valida, kus oma praktikat teha, otsustasid nad Kuressaare kasuks, ehkki kumbki polnud siin varem käinud.

“Olen praktikal olnud ka Tallinnas, aga tahtsin tulla Kuressaarde, kuna see on väike linn ja siin on hoopis teine keskkond,” lisas Ashwath ehk Ash, nagu teda Kuressaare haiglas kutsutakse. “Mulle meeldib, kuidas arstid siin patsientidega suhtlevad, neil on inimestega rääkimiseks ja tegelemiseks rohkem aega.”

“Hea on ka see, et siin saab praktika ajal väga erinevaid asju õppida ja teha,” lausus Välja.

Nii Priit Väljal kui ka Ashwathil jätkub saarlaste kohta vaid häid sõnu. “Rahulikud ja sõbralikud,” iseloomustas Ashwath.

“Stressi on saarlastel ka vähem kui mandril suuremates linnades elavatel inimestel,” lisas Välja.

“Kõik meie praktikandid on tublid noored inimesed, kellest meil on olnud palju abi,” kiitis tulevasi tohtreid SA Kuressaare Haigla juhatuse esimees Märt Kõlli. Sama kinnitas ka haigla personalijuht Lea Kalaus.

“Noored on asjalikud,” leidis tudengite juhendaja, kirurg Andres Sarjas. “Nad on siia tulnud ju selleks, et õppida, ja meie ülesanne on neid õpetada. Laseme neil vaadata, kuidas erinevaid protseduure tehakse, laseme neil endal teatud protseduure teha. Selle, kuidas haava korralikult kinni õmmelda, on nad oma praktika jooksul loomulikult selgeks saanud.”

Priit Välja pooleaastane praktika Kuressaare haiglas – mille sisse jääb ka Saaremaad külastanud arstiüliõpilaste juhendamine haiglas toimunud töötubades – hakkab läbi saama. Oma perearstipraktika teeb ta uuel aastal juba Tartus.

Ashwath on Kuressaare haiglas praktikal olnud pea neli kuud, uuel aastal jääb tal siin teha veel kahekuuline “sisepraktika” ehk praktika sisehaiguste kliinikus.

Kui Priit Välja on kogu oma elu veetnud Tartus, siis Ashwath on pärit hoopis Indiast Mumbaist. Eestisse saabus ta lapsena 16 aastat tagasi, kui ta vanemad siia kolisid. Ashwathi vanemad elavad Tallinnas ning tal on ka õde, kes on sündinud juba Eestis ja elab Lääne-Virumaal.

Kuigi Ashwath õppis Tallinnas rahvusvahelises inglise õppekeelega koolis nimega International School of Estonia, räägib ta sulaselget eesti keelt. “Vahel mõni patsient imestab mu eesti keele oskuse üle,” lausus ta.

Mõlemal tudengil seisab spetsialiseerumine alles ees. Millist eriala valida, pole Priit Välja praegu veel kindel. “Õnneks on veel aega mõelda, ja endas selgusele jõuda,” lausus ta.

“Olen mõelnud, et võiksin anestesioloogiks õppida, aga eks aeg näita,” lisas Ashwath. “Kui kool läbi ja amet olemas, võiksin algul töötada kusagil suures haiglas, nagu seda on Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Ida-Tallinna keskhaigla. Kuna olen noor, meeldib mulle kiire elutempo. Aga kes teab, võib-olla kunagi eelistan just väikest haiglat väikeses kohas.”

Kuna Ashwathi pere jõule ei tähista, otsustas ta saabuvate pühade ajal tööd teha, olles 25. detsembril Kuressaare haiglas valves.

Eestlaste traditsioonilised jõulutoidud maitsevad Ashwathile aga küll, iseäranis seapraad – see on noormehe kinnitusel üks tema lemmiktoite. “Hapukapsal pole ka väga viga, aga verivorst mulle ei maitse,” tunnistas ta.

Print Friendly, PDF & Email