Omatehtuga kauplejad pakkusid laadalistele head-paremat (GALERII) (8)

Puuetega inimeste traditsiooniliselt detsembrikuiselt omatoodete laadalt võis leida kõikvõimalikku isetehtud kraami maitsvatest küpsetistest villaste sokkide ja Muhu tikandiga rõivasteni.

OMATEHTUD – HÄSTI TEHTUD: Lija Klein pakkus laadalistele suurt valikut soolaseid ja magusaid hoidiseid.
MAANUS MASING

Saare maakonna invaühing ja reumaühing olid katnud ühise leti – kui mõlemad ühingud niikuinii ühes majas toimetavad, miks mitte laadalgi koos kaubelda. Valik oli kirev. Laua ühele otsale olid laotud puutööesemed – nende seas mullune menuk – mahlapakihoidja, mille abiga väike lapski mahla pakist hõlpsasti tassi saab.

Kirevate kinnaste, hoidiste ja küpsetiste kõrval lebas laual kaks pätsi piparkoogitainast – üks traditsiooniline, teisel juures kirjake “laktoosivaba”.

“Selles ei ole kasutatud piimatooteid, mis laktoosi ehk piimasuhkrut sisaldavad,” selgitas Ene Tool, kinnitades, et mõlemad tainad on omatehtud – ja ikka oma retsepti järgi.

“Kalbud” võis lugeda pikkade tikulaadsete pulkade pakkide juurde sätitud sildilt. “See on tulehakatis,” selgitas Ingrid Põldemaa. “Need on vaigusest puust tehtud, hea kaminas või ahjus tuld süüdata.”

Kauplejate seas olid esindatud ka külalised naabersaarelt – MTÜ Õnneonn külalised Hiiumaalt. “Ostjaid on käinud palju,” rõõmustas Kärdla erivajadustega noorte klubi ehk Oma Klubi juhendaja Leili Liit, kelle ees letil värvilised kassikujulised sildid kõnekäändude ja tarkuseteradega. Naise sõnul oli “kiisudest” kõige popim selline, millele maalitud kiri teatas: “Kui tahad sööki voodisse, siis maga köögis.”

Lija Klein oli laadale toonud mitu kastitäit pirukaid ja sadakond purki hoidiseid. Hoidiseid leidus letil koguni 19 sorti vanast heast klassikast – näiteks kurgid, letšo ning mustsõstra-vaarikamoos ja rabarberi-vaarikamoos – katsetuste käigus sündinud hõrgutisteni.

“Maitske seda porpiini,” soovitas Klein, selgitades, et hoidis sai nii ilusa nime koostisosade järgi ning porgandist, pihlamarjadest ja ingverist keedetud vürtsikas porpiin sobib eriti hästi verivorstiga.

Lija Klein on puuetega inimeste omatoodete laadal osalenud juba päris mitu korda. “Saab teisi inimesi näha ja juttu rääkida,” selgitas naine, mis teda ikka ja jälle laadale meelitab.

Mitmes oli tänavune omatoodete laat, ei osanud korraldajad, Saaremaa puuetega inimeste koja juhataja Veronika Allas ja projektijuht Marju Saar korrapealt pakkudagi. “Üle kümne on neid kokku olnud kindlasti,” arutles Allas.

“Alustasime oma maja õues Pikal tänaval, siis kolisime kultuurikeskuse fuajeesse ja sealt omakorda siia saali,” loetles Marju Saar. “Tundub, et varsti jääb ka see saal kitsaks.”

Veronika Allase sõnul on kauplejate arv aasta-aastalt kasvanud – tänavu osales laadal oma toodanguga kokku 29 asutust ja eraisikut, lisaks suur hulk abilisi.

Laadalistele võimlesid, tantsisid ja laulsid Kuressaare Vanalinna kooli õpilased Tiiu Haaviku ja Malle Veske juhendamisel.

Print Friendly, PDF & Email