Ema kaotas põlengus poja ja kogu vara (12)

NUKKER VAATEPILT: Majast, kus ema ja poeg elasid, on järel vaid ahervare.
Maanus Masing

Eile varahommikul Tahula farmi tööle läinud Ilona Martinson sai pool tundi hiljem üksnes pealt vaadata, kuidas ta kodu maha põles. Tuleõnnetuses kaotas naine ainsa lapse ja kogu oma maise vara.

Lüpsjana Mereranna OÜ-le kuuluvas laudas töötav Martinson, kes elas laudast vaid paarisaja meetri kaugusel, jõudis tööle eile enne kella poolt nelja hommikul. Kella nelja paiku märkas üks lauda töölistest õues tulekuma. Saanud teada, kus põleb, tormas ta kohe Ilonale teatama.

“Esimese hooga ei saanud Ilona üldse aru, millest jutt,” kirjeldas Tahula farmi brigadir Elve Vakkum. “Teised pidid teda lausa raputama, et kuuled, su kodu põleb! Siis hakkas Ilona kodu poole jooksma ja helistas käigu pealt minule. Tormasime loomakasvatusjuhiga kohale, aga päästa ei olnud enam midagi – tuli oli juba katusest väljas.”

Häirekeskus sai teate Tahula külas põlevast majast kell 4.20. Teatati, et põlema on süttinud elumaja ning kas majas võib olla ka inimesi, pole teada. Kuue minutiga sündmuskohale jõudnud päästjad leidsid eest talumaja, mille katus oli tules hävinud, vahelaed sisse kukkunud ja kõik toad olid tuld täis.

Kohale sõitsid Kuressaare, Kihelkonna ja Orissaare päästemeeskonnad ning Pihtla vabatahtlikud päästjad, kiirabi ja politsei. Päästjad kustutasid tulekahju ning kaitsesid süttimise eest kõrvalhooneid. Tulekahju likvideeriti kell 8.48.

Elumaja hävis tules täielikult. Põlevast majast leidsid päästjad kustutustööde käigus 19-aastase noormehe surnukeha.

Elve Vakkumi sõnul oli tules hukkunud 19-aastane noormees Ilona ainus laps.

“Tristan oli Ilona jaoks ainus tõeliselt lähedane inimene,” märkis Elve. “Ta oli tark ja nutikas poiss, joonistas ilusasti ja jagas hästi arvutiasjandust.”

Tristan on oma teadmiste-oskustega pälvinud tunnustust ka vabariiklikul tasemel. Veel Kahtla põhikoolis õppides sai ta vabariiklikul mõtte­spordi online-olümpiaadil kabes individuaalse 3. koha, sudokus 2. koha ning jäi koond­arvestuses 2. kohale.

Abi on teretulnud

Lisaks pojale kaotas Ilona Martinson tules kogu vara. Naisele jäid alles vaid need rõivad, mis tal tööle minnes seljas olid.

Farmi loomakasvatusjuht võttis Ilona eile pärast õnnetust oma hoole alla, kuni naine uue elamiskoha saab.

“Kuna Ilona jäi peavarjuta, korraldasime talle elamispinna meie ettevõttele kuuluvas kahetoalises korteris,” rääkis Vakkum. “Selleks organiseerisime kaks seni eraldi korterites elanud poissmeest ühte kahetoalisesse korterisse elama.”

Oma töötajat toetab Mereranna OÜ, kolleegid on aga väga lühikese ajaga suutnud muretseda esmavajaliku mööbli ja muud kodusisustust.

“Ilona on ääretult tubli, töökas ja kohusetundlik naine,” ütles Vakkum. “Püüame talle igati toeks olla ja aidata, kuidas oskame.”

Kuna Ilona Martinson jäi tulekahjus ilma kõigest, paluvad kolleegid tema aitamiseks heade inimeste toetust. “Eeskätt on teretulnud rahaline abi,” lausus Elve Vakkum.

Ilona Martinsoni pangakonto number on: EE532200221027270647.

Põhjus pole teada

Mereranna OÜ-le kuulunud majast, kus Ilona oma pojaga elas, on järel üksnes suitsunud ahervare, mille sisselangenud katusest turritab välja tahmunud korstnajalg. Maja juurde viivale teele on päästemasinad jätnud sügavad porised roopad. Õuelt jooksevad möödujaid saba liputades uudistama kaks koera, üks valge, teine tumedat karva. “Neid pole vaja karta, nad ei hammusta,” lausub paarisaja meetri kaugusel asuva farmi brigadir Elve Vakkum. Ilona kolleeg kinnitab: “Koerad nälga ei jää – küll me hoolt kanname, et nad süüa saavad.”

Elve sõnul on nad kolleegidega arutanud, millest võis tuli alguse saada, ent ei ole suutnud selle põhjust välja mõelda.

“Kui Ilona kodust enne kella poolt nelja välja tuli, polnud veel midagi, kell neli olid juba lakast leegid väljas,” tõdeb Vakkum.

“Ilona ütles, et oli viimati pliidi alla tuld teinud eile (pühapäeva – toim) õhtul kella viie ajal. Leegid lõid välja pigem maja teisest otsast, mitte sealt, kus pliit ja korstnajalg asusid.”

Päästeameti andmeil on tulekahju põhjus seni teadmata. “Täna (eile – toim) uurivad päästeameti menetlejad hoone üle ja püüavad leida tulekahju tekkepõhjuse,” ütles Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuht Maris Moorits.

Tänavu on Eestis tulekahjudes hukkunud juba 42 inimest. “Kõige rohkem traagiliselt lõppevaid tulekahjusid saab alguse hooletust suitsetamisest või lahtise tule kasutamisest,” märkis Maris Moorits.

Print Friendly, PDF & Email