Ouman Estonia tähistab stabiilset 20 aastat (4)

20 AASTAT: Elektroonikamonteerija Ene Tees on üks nendest, kes on ettevõttes töötanud algusest saadik. Tema taga seisab ettevõtte juht Erik Keerberg ja kõrvallauas on Aile Liias.
Foto: RAUL VINNI

Hooneautomaatikat tootev ja täna 20. sünnipäeva tähistav Kuressaares tegutsev ettevõte pinnal püsimiseks rapsima ei pea.

“Alati võiks ju paremini minna, aga kurta ei tohi,” naerab Ouman Estonia juht Erik Keerberg paar päeva enne sünnipäeva.

Pole päris täpselt teada, et kas see oli just 7. detsember, mil 1998. aastal Kuressaares soomlaste Enerpointi-nimeline tööstus avati, kuid nii on seda tähistatud. Aastal 2011 otsustas Enerpoint laieneda ja ostis endast palju väiksema Soome ettevõtte Ouman. “Siis oli selline pretsedenditu juhtum, et laienemisel võeti väiksema osapoole nimi. Seda põhjusel, et Oumani kaubamärk oli lihtsalt tuntum,” räägib Keerberg, kes ise liitus ettevõttega 2001. aastal. 180 töötajaga ettevõttes töötab tänaseni kuus inimest, kes on kogu selle teekonna kaasa teinud.

Oumani on ikka nimetatud elektroonikatööstuseks, kuid Keerberg nendib, et see ei ole päris tõsi. Ouman on hooneautomaatika projekteerija ja tootja. Elektroonika on sellest vaid osa. Firma juht selgitab, et nemad toodavad tehnikat, millega saab reguleerida hoonete kütet ja ventilatsiooni. Toode tehakse vastavalt kliendi soovile ning arendatakse valmis algusest lõpuni. Tehasest läheb välja pakendis kasutusvalmis toode.

Oma koht turul

Erik Keerberg selgitab, et selline spetsialiseerumine ja täistoote valmistamine ongi aidanud Oumanil stabiilselt toimetada. Pole ju aastate jooksul kuulda olnud, et selles Kalevi tänava majas oleks suuremaid koondamisi ette tulnud. Keerberg ütleb, et koondamisi on ettevõttes aja jooksul tõesti üsna vähe olnud. 2009. aastal tuli veidi kokku tõmmata.

Keerbergi sõnul on elektroonika tootmise teenust pakkuvate ettevõtete murekoht see, et kui toodetakse projektipõhiselt mingeid tootekomponente, siis see töö ongi ebastabiilsem. Tuleb üks tellimus, tehakse ära ja hakatakse uut otsima. Kuid kui klient on tellinud kogu tootearenduse ja tootmise samast tehasest, siis ta seda teisest kohast enam niisama lihtsalt uuesti tellima ei lähe. Pigem tellitakse vajadusel juurde uue põlvkonna toodete arendamist.

Oumanis on mõned tooted, mida on tehtud sisuliselt 20 aastat. “Need müüvad ja väga hästi,” märgib Keerberg, viidates, et inimesed ei võta alati muudatusi kohe ja kiiresti vastu. “Kütet reguleeritakse ikka samamoodi,” nendib ta, et toodete põhimõtted on laias laastus ikkagi samaks jäänud, toimunud on vaid paljuski pilvepõhiseks muutumine.

Kui küsida mõnda Oumani toodet, mida inimesed võiksid igapäevaelus kohata, toob Keerberg näiteks Orase kontaktivabade segistite automaatika, mis reguleerib vee voolamist.

Töökäsi alati vaja

Oumani töökuulutusi võib üleval näha pea alati. Keerberg möönab, et töötajaid tuleb sageli juurde otsida. Nii suure ettevõtte juures on see normaalne asjade kulg.

“Inimeste igapäevaelu muutub – kes kolib kuskile ära, kes läheb lapsepuhkusele,” selgitab ta ja lisab muiates, et neil on 6 protsenti töötajatest lapsepuhkusel. “See on ju tegelikult väga positiivne, ent samas on töökäsi vajaka.” Töötajaid mõneprotsendilise tööpuuduse juures aga ülemäära lihtne leida ei ole.

Erik Keerberg arvab, et samas on stabiilne ettevõte töötajale juba väärtus omaette. “Sa vähemalt ei pea muretsema, kas palgapäeval ikka palka saab,” sõnab ta.


Kuressaare versus Hiina

Oumani eelkäija Enerpoint jõudis Kuressaarde 1998. aastal. Selle juht Heimo Virolainen otsis sobivat tööstuspinda ka Tartu teaduspargist, kuid jõudis otsaga ikkagi Saaremaale. Seni oli Enerpoint tootnud Hiinas, kuid mahud olid liiga väikesed ning Soome ja Rootsi koduturgudena hirmus kaugel. Nii osutus Saaremaal tootmine kasulikumaks.

Erik Keerberg nendib, et kuigi tootmismahud on mitmeid kordi kasvanud, ei oleks ka praegu veel mõistlik Hiinas toota. Seal tootmine läheb mõistlikuks siis, kui tellimusi on laevatäite kaupa. Samas on tänapäeval kombeks, et ladu ei osteta komponente täis, vaid soovitaksegi just väiksemaid koguseid vastavalt vajadusele.

Tänapäeval on Oumani suurtootmine Kuressaares. Väike tehas on ka Soomes ning peamine insenertehniline osa on samuti seal. Võib-olla jõuab ka see ühel päeval saarele. Soomes on kontserni juhtimine, müügiesindusi on aga nii Soomes, Rootsis kui ka Peterburis. Seda viimast esindust juhib samuti Erik Keerberg, kes sõidab igas kuus liinibussiga nädalaks Peterburi. Tema sõnul on Venemaal konkurents karm ja hinnad all. Ei maksa arvata, et keegi ei taha Venemaale tulla, pigem on suures riigis kõik kohal. Keerberg tunnistab, et sealt ostes saab mõne Oumani toote hulga odavamalt kui siit.

Print Friendly, PDF & Email