KOMMENTAAR: “Fie-sid aina vähem” (3)

Tiia Naagel

Tiia Naagel, Saare arenduskeskuse ettevõtluskonsultant:

Põhjuseid, miks FIE-na tegutsevate inimeste arv Saare maakonnas on vähenenud, on mitmeid. Üks põhjus on kindlasti see, et FIE ettevõtlusvorm on jäänud kuidagi väga vanamoodsaks. Alustavatele ettevõtjatele soovitan samuti pigem OÜ kui FIE vormi. OÜ on juriidiline isik, täiesti iseseisev objekt. FIE on füüsiline isik, ettevõtlusega tegelev era­isik, kes on end äriregistris registreerinud.

FIE formaat sobib hästi väikesemahuliseks ettevõtluseks näiteks põhitöö kõrvalt. Samuti soovitan FIE formaati käsitöölistele, juuksuritele, maniküüri-pediküüritegijatele, massööridele ehk siis neile iluteenindajatele, kes rendivad tööpinda.

FIE-l on täielik isiklik vastutus. Kui OÜ vastutus on piiratud osakapitaliga ja juhatuse liikme vastutus antud käendustega ja otseselt pahatahtliku käitumisega, siis FIE vastutab oma tegevuse eest kogu täiega. Eriti keeruliseks läheb siis, kui on tekkinud nõuded igasugu garantiide ja kahjutasunõuete osas. Dividende maksta ei saa, mis on OÜ-ga võrreldes oluline miinus. FIE puhul on kõik “munad ühes potis” ja on oht, et lähevad segi isiklik ja ettevõtte raha. Osaühingu puhul sellist olukorda tekkida ei saa. Lisaks on osaühingu loomine tänapäeval väga lihtne, kogu aruandlus läbipaistev ja mõistlik. Seda, et FIE formaat päris ära kaob, ma siiski täna ei näe. Plussid ja miinused on nii füüsilisest isikust ettevõtjal kui ka osaühingul. Alustav ettevõtja peab oskama analüüsida, milline ettevõtlusvorm talle kõige paremini sobib.

Vajadusel saab tulla Saare arenduskeskusesse ettevõtluskonsultandi juurde, et koos plussid-miinused läbi arutada ja leida õige ettevõtlusvorm.

Print Friendly, PDF & Email