JUHTKIRI: Teadmine on valgus

“See on tal ju geenidest!” Nii tavatsetakse öelda mitmel puhul, olgu siis jutt kellegi iseloomust, välimusest või tervisest.

See, millised on meie geenid, mängib me elus tõepoolest tähtsat rolli. Määravad ju geenid selle, millised on meie haigusriskid – kas meil on soodumus näiteks diabeedi või südame-veresoonkonna haiguste tekkeks.

Tänapäeval on geenidest võimalik välja lugeda tohutult palju informatsiooni, mis on vajalik nii personaalmeditsiini arendamiseks, tervishoiupoliitika kujundamiseks kui ka kasulik teave inimestele endile. Tehakse ju geenidoonoritele geenikaart, mille alusel saab edaspidi hinnata personaalseid haigusriske ja ravimite sobivust.

Ehk aitab teadmine oma haigusriskidest neid haigusi ennetada, kui muuta oma elustiili – lõpetada suitsetamine, pidada napsitamisega piiri, mitte liialdada toiduga, puhata ja liikuda rohkem, lasta sagedamini oma tervist kontrollida.

Kuidas geenidoonoriks saada? Tuleb vaid täita sooviavavaldus geenivaramu kodulehel ja anda vereproov lähimas verevõtukohas. Ei midagi keerulist.

Print Friendly, PDF & Email