667-l geenidoonoriks soovinul vereproov andmata (3)

KOLM TILKA VERD: Kuressaare haiglas ootab geenidoonoreid laborant Esta Uibo.
MAANUS MASING

Kuressaare haiglas on tänavu geeniproovi andnud poolteist tuhat inimest, geenidoonoriks registreerunuid on aga ligi seitsmesaja võrra rohkem.

Geenivaramu andmeil on Kuressaare haiglas 1. detsembri seisuga andnud geeniproovi kokku 1544 inimest, kellest 187 andsid proovi Kuressaare merepäevade ajal, mil geeniproove koguti koostöös haiglaga.

“Samas on Saaremaa elanikelt laekunud 2211 digitaalset nõusolekuvormi,” tõdes TÜ Eesti geenivaramu spetsialist Ene Mölder. “Osa nõusoleku andnud Saaremaa elanikest on oma vereproovi andnud ilmselt mujal, kuid kindlasti on ka neid, kes pole veel leidnud võimalust vereproovi loovutamiseks.”

Viimane päev, mil Kuressaare haiglas saab 100 000 geenidoonori kogumise projekti raames geeniproove anda, on 18. detsember.

“Seega peaksid võimalust kasutama kõik geenidoonoriks saamisest huvitatud inimesed, eriti aga need, kel selleks saamisest on puudu vaid geeniproovi andmine,” ütles Mölder.

Kui vaadata elanike ja geenidoonorite arvu suhet, on Saaremaal nõusoleku andnute osakaal üle Eesti keskmise. Vaid Tartu-, Harju- ja Hiiumaal on geenidoonoreid suhteliselt rohkem. “Tallinnas ja Tartus on vere loovutamise võimalusi palju rohkem, Hiiumaal toimusid väga edukad kogumispäevad,” põhjendas Mölder.

Kuigi proove kogutakse logistilistel põhjustel Kuressaare haiglas vaid esmaspäeviti kell 7.30–12 ja 12.30–15 ning teisipäeviti 7.30–12, lisandub Saaremaalt igal nädalal 40–50 uut geeniproovi. “See on samaväärne tulemus selliste suurte haiglatega nagu Tartu ülikooli kliinikum, Põhja-Eesti regionaalhaigla ning Ida- ja Lääne-Tallinna keskhaiglad.


100 000 ON KÄEGA KATSUDA

• Geenidoonorite vanuseline ja sooline jaotus Saaremaal on sarnane ülejäänud Eestiga.
• Naisi on geenidoonorite hulgas meestest kaks korda rohkem ning pigem on rohkem noori kui vanu.
• 60% kõigist geenidoonoritest moodustavad inimesed vanuses 25–50 aastat.
• Praeguseks on geenivaramu laborisse saabunud 88 000 inimese vereproovid.
• Nädalas lisandub ca 5000 uut geeniproovi.

Print Friendly, PDF & Email