Külastajad võivad end kauplustes ohutult tunda (4)

TUNDUB KORRAS OLEVAT: Inspektor Sulev Kallavus nendib Jyski klienditeenindajale Taavi Allikule, et nende kaupluses ta sedakorda mingeid suuri puudusi ei leidnud.
MAANUS MASING

Kuressaare kauplustes ja kaubanduskeskustes tehtud pühade-eelne tuleohutuskontroll andis tunnistust, et varem avastatud puudused on kõrvaldatud ning külastajatel on ostlemine ohutu.

Et jõulukuu saabumine toob kaubanduskeskustesse tavapärasest rohkem külastajaid ja seega tuleb turvalisusele erilist tähelepanu pöörata, kontrollib päästeamet sel nädalal kogu Eestis poodide tuleohutust.

Nii ka Saaremaal, kus Lääne päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo juhtivinspektor Sulev Kallavus sai oma nimekirja kümme kauplust ja keskust. Nende kontrollimiseks kulus kaks päeva ning õnneks mingit hullupööra ohtlikku rikkumist inspektor ei avastanudki.

Jyskis kõik korras

Varasematel kaupluste kontrollimisel on peamiseks probleemiks olnud evakuatsioon, seda just pühade eel, kui kaupa kiputakse evakuatsiooniteedel hoiustama. Kallavuse sõnul võis ka nüüd siin-seal rohkem kaupa märgata, mis ootas väljapanekut, kuid müüjate ja kaupluste juhatajatega vesteldes selgus, et seda hakataksegi parasjagu müügisaali välja sättima.

Teine probleem on seotud sellega, et kaubanduskeskustes toimub sagedasti ümberkorraldusi ning mõnigi kord kiputakse unustama, et kui poe planeeringut muudetakse, siis tuleb ka tuleohutuspaigaldiste lahendused üle vaadata. Näiteks et tulekustuti ei jääks uue riiuli taha peitu või laes olev signalisatsiooniandur vaheseina taha.

Jyski kodukaupade poes, kuhu inspektor oma kontrollijärjega eile pärastlõunaks jõudis, oli kõik pea eeskujulikult korras. Ta oli kauplust külastanud ka mõned kuud tagasi ning siis leitud väiksemad murekohad olid nüüdseks likvideeritud.

“Kontrolli eesmärk on jälgida, et evakuatsiooniteed oleksid läbitavad, riiulite vahelt samuti, ja need on kõik tagatud,” kinnitas Kallavus, kelle sõnul jälgivad nad nii üldkasutatavaid pindu kui ka kaupluste oma töötajate kasutuses olevaid ruume. “Sest ka oma töötajad peavad tulekahju korral kiiresti majast välja saama,” lisas ta.

Tuleohutuse seaduse järgi saab ohutu evakuatsiooni takistamise eest juriidilist isikut trahvida kuni 3200 euroga. Sellised rikkumised on näiteks evakuatsioonipääsude lukustamine või evakuatsioonipääsu ette ja evakuatsiooniteedele esemete/asjade ladustamine. Mingeid selliseid rikkumisi ei avastanud Kallavus Saaremaal aga kuskilt.

Tulekustutid hooldamata

Kõige suurem probleem, mis poodides üldse silma hakkas, oli inspektori sõnul see, et mõnel pool oli tulekustutite hooldamise aeg möödunud ning seda polnud märgatud. Neil juhtudel andis inspektor kauplustele aega puudus likvideerida tulevaks nädalaks.

“Mingit ohtu konkreetsetel juhtudel küll polnud, sest kustutada saab nendega ikka, aga hooldada tuleb kustuteid sellegi poolest,” selgitas inspektor. Seda enam, et kustutusvoolikud võivad niisama seistes rabedaks muutuda ja siis on kustutamine juba keeruline.

Selle aasta kümne kuu jooksul on Eestis kaubanduskeskustes toimunud 26 tulekahju. Neist 10 said alguse elektriseadmetest ja -paigaldistest ning kuus lahtise tule kasutamisest. 2017. aastal toimus 21, 2016. aastal 24 ning 2015. aastal 38 kaubandushoone põlengut.

Tänavu on päästeamet teinud kokku viis kontrollkäiku, neist kolm kortermajadesse, ühe haridusasutustesse ja ühe hoolekandeasutustesse.

Print Friendly, PDF & Email