Saarlase tilluke IT-firma, mis teeb üksnes keerulisi asju (3)

TÖÖTAB KUS TAHAB: Annes Lõbusa töö on selline, mida annab teha kus tahes. Nõnda ongi ta tööasju ajanud ka Rüütli veekeskuses ajal, mil ta lapsed kõrval basseinis lustisid. Ja kõik sai tehtud, mis vaja.
MAANUS MASING

Start-up´ist välja kasvanud Saaremaa tarkvarafirma FuncSys OÜ on mõne aastaga jalad sedavõrd tugevalt alla saanud, et ta tööd on märgatud üleriigiliselt.

Ettevõte on üks tänavustest Muuseumiroti auhindade aasta arendaja tiitli kandidaatidest. Kui mõelda, mida on ühist tarkvarafirmal ja muuseumidel, siis antud juhul on seda küll ja veel. Nimelt lõi oma kodukontorist töötava Annes Lõbusa firma tehnoloogilise lahenduse suvel pärast põhjalikku remonti taas uksed avanud okupatsioonide muuseumile, kuhu on n-ö ära peidetud kuni poolsada Bluetooth-majakat.

Sisuliselt on tegemist väikeste seadmetega, mis on ühenduses külaliste telefonidega, ja selle järgi aktiveerub siseruumis orienteerudes telefonis vastava eksponaadi info ehk tegu on umbes nagu audiogiidiga. Kõlab geniaalselt ja idees tundub asi lihtne, ent Annese enda sõnul tegeleb FuncSys eranditult vaid raskete ja väljakutset pakkuvate töödega.

Aeg sai lihtsalt küpseks

Ettevõte alustas tegevust nelja aasta eest. “Aeg oli küps, et leida oma nišš ja nurgake, aga eks see on üks suur otsimine olnud. Nüüd lõpuks tundub, et see on leitud,” kõneles IT-ettevõtja.

Ka järgmine pool aastat kujuneb ääretult põnevaks. Miks täpsemalt, ta veel avaldada ei saanud, sest läbirääkimised uute vägevate tööotste ja projektide asjus on käimas.

Nelja aastaga on FuncSys’il välja kujunenud väike, ent andekas meeskond ning töötajate leidmine ei ole Lõbusa sõnul sugugi kergete killast ülesanne olnud. Õigupoolest on see olnud seni keerulisim ülesanne – leida need õiged inimesed, kellega saab teha suuri asju.

“Sisuliselt on tulnud iga aastaga üks inimene ja nii kaua võtabki aega otsimine, et leida pühendunud inimesed, kes suhtuvad asja samamoodi kui mina,” rääkis Lõbus. “Lahe on ka see, et nad kõik on saarlased. Ei olnud eesmärk leida inimesed just Saaremaalt, aga välja kukkus nii ja selle üle on mul väga hea meel.”

Kõik töötavad küll oma kodust, kuid korra päevas saadakse kokku ja mõeldakse koos suuri mõtteid. Nii mitmedki suured mõtted on õnnestunud teoks teha, nagu näiteks seesama okupatsioonidemuuseumi Vabamu ekspo. Kusjuures see projekt leidis Annese ja tema ettevõtte ise, mitte tema ei otsinud endale tööd.

“Oli tarvis tegijat, kes teeks ära keerulisema asja, mida seni väga turul polnud, ja läbi selle mind leiti,” tõdes ta. “Meie nišš ongi teha hästi keerulisi asju ja mida keerulisem, seda põnevam,” naeris Lõbus, kes leiab, et kui väljakutset pole, siis on töö igav.

Tööd on väiksel firmal isegi parasjagu ees. Lõbus naljatabki, et lootis saabuval pühadeajal natuke puhata ka, aga ju see paistab, kas õnnestub. Patt oleks muidugi nuriseda, et tööd jagub.

Sild teeks asja lihtsamaks

Mis puutub kodust töötamisse, siis sel on Annes Lõbusa sõnul oma plussid ja miinused. Üks asi on töö- ja eraelu lahus hoidmine, teine kasvõi see, et suudaks hommikul kindlal kellaajal üles ärgata, une silmist saada ja tööd alustada. Viimane oligi Annese jaoks eriti raske, kuid nüüd on seegi tal selge. Samas leiab ta, et ega see kodust töötamine päris õige asi pole. “Kui, siis peab olema eraldi kontoriruum kodus,” märkis ta.

Enne oma ettevõtte loomist oli Annes Lõbus riigitööl – siseministeeriumi infotehnoloogia arenduskeskuses. Ka seda tööd õnnestus tal teha Saaremaalt, ehkki siis tuli töö tegemiseks kodust välja astuda ja kontorisse minna. “On kuidagi läinud nii, et pole pidanud Saaremaalt päris ära minema,” tõdes ta.

Iseenesest on Saaremaal väga hea tööd teha, kinnitas ta. Ka sellist tööd, mida tema teeb. Kui on vaja Tallinnas käia, saab käidud. Ainus probleem, kui probleemi otsida, on see, et pole mandriga ühendavat silda. Ehkki laevaühendus toimib, seab see Lõbusa sõnul omad piirid ning oma aja peremees pole saarlastest nõnda tegelikult keegi.


FuncSys OÜ

Tegemist on ettevõttega, mis sai alguse start-up´ist ning on kujunenud projekte teostavaks ettevõtteks. Neljane tegus tiim nõustab ja teeb teoks klientide keerukad erilahendused. Samuti aidatakse vormida keerukatest ideedest kaasaegsed ja mugavad infosüsteemid.

Print Friendly, PDF & Email