Saaremaa võib tagasi saada sajanditaguse orhideeliigi (7)

Orhideehuvilised tahavad riigi 100. juubeliaasta puhul taasasustada Norrast Saaremaale siin viimati möödunud sajandi algul kasvanud orhideeliigi.

Ettevõtmise üks eestvedajaid Rainar Kurbel ütles, et Eesti Vabariigi sajanda juubeliaasta puhul võiks umbes 100 aastat tagasi hävinud liigi tagasitoomiseks jõupingutuse teha. Sünnipäevakingiks Eesti loodusele on valitud leeder-sõrmkäpp, mille teadaolevalt kaks viimast taime õitsesid Saaremaal 1901. aastal.

Geograafiliste kirjelduste ja ajalooliste kaartide alusel väidavad asjatundjad, et leeder-sõrmkäpa kollaseõieline vorm kasvas Austla lehtmetsas. Leeder-sõrmkäppa üritati tagasi tuua ka 1989. aastal. Paraku polnud mahapandud 27 taime populatsiooni taastamiseks piisav ja alt mindi ka kohavalikuga, mis ei asunud ajaloolises kasvukohas. Taimed õitsesid kolm-neli aastat, mets kasvas ja valgust jäi väheks. 2003. aastal tunnistati katse ebaõnnestunuks.

Rainar Kurbeli sõnul seekord taimi istutama ei hakata, vaid plaanis on tuua Norrast seemneid, millega kaasneb ka vähem bürokraatiat. Vahetuskaubana võiks norralastele pakkuda näiteks soohiilakat ja muguljuurt, mida napib sealmail. Seemned proovitakse maha panna ajaloolisse kasvukohta. Eesti ametnikud on liigi taasasustamisega nõus ja plaanivad selle kirjutada ka käpaliste kaitse tegevuskavasse.

Kurbeli sõnul ei pruugi orhidee taasasustamine 100 protsenti õnnestuda, kuid õnnestumise korral saaks Eesti tagasi ühe väga huvitava orhideeliigi. Praegu võib omal ajal Saaremaalt korjatud isendeid näha Peterburi, Riia, Eesti herbaariumides.

Print Friendly, PDF & Email