Jan Važinski: Premium-liiga oli kindlasti õige samm

Kuigi FC Kuressaare lõpetas eelmisel sügisel jalgpallimeistrivõistluste esiliiga alles viienda kohaga ja meeskonna otsus liituda Premium-liigaga tekitas paljudes skeptitsismi, ei kahelnud peatreener Jan Važinski hetkegi tehtud sammu õigsuses.

“Hoidsin end toimuvaga kogu aeg kursis ja vaatasin, et kuigi võistkond oli esiliigas viies, oli mängijates potentsiaali kõrgemal tasemel mängimiseks olemas. Kui kuulsin, et Flora annab ka kolm-neli mängijat, siis olin kindel, et suudame pakkuda konkurentsi Vaprusele, Kalevile ja Tulevikule. Ja mida aeg edasi, seda kindlam tunne tekkis,” rääkis Jan Važinski.

Ründavam mäng

“Nägin, kuidas poisid on sellele pühendunud ning hakkasid kohe esimesest päevast tõsisemalt harjutama ja koormust tõstma, mis oli varasemaga võrreldes kolme-neljakordne. Kokkuvõttes kandis positiivne tiimitunne ja pühendumine ühise eesmärgi saavutamiseks. Aga kindlasti on liiga tase selle ajaga, kui Kuret pole seal olnud, professionaalsemaks saanud. Kõik klubid on siin juurde pannud.”

Kohe esimestes mängudes rivistas Jan Važinski meeskonna üles viiese kaitseliiniga, mida oli juba aasta eest Gotlandil toimunud Saarte mängudel katsetatud. Peatreener ütles, et esiliiga mänge vaadates oli näha, et probleemiks on keskkaitsepaari mitu korda toimunud vahetused ja mured tekkisid tsenderdustest. Saarte mängudel mudel toimis ja ta nägi, et meeskonnale see sobib.

Esimeses ringis toimis kõik ja Alari Saare lisandumisega kaitsesse sai Sander Laht ründaja positsioonile, tulid võidud ja enne suvepuhkust kogutud 14 punkti oli enam, kui keegi julgenuks loota.

Paraku hakkas juulis mängumootor tõrkuma, vastased hammustasid taktika läbi ja sisse tuli pikk punktideta seeria. “Muret tegi mänguline tasakaal, sest mäng ei olnud liiga lahtine ja kaitses oli suhteliselt turvaline, aga rünnakus andis aeg-ajalt tunda, et lõime vähe teravust,” selgitas peatreener olukorda.

Nii kamandas Jan Važinski mehed neljase kaitseliini peale tagasi. “Viie kaitsjaga on võimalik mängida agressiivset ja ründavat jalgpalli, aga meil kahjuks väga palju valikut ei ole ning tunda andis see, et me ei saanud kogu aeg koos trenni teha,” tõdes peatreener. “Kui enesekindlus kasvas, siis oli näha, et võime ka neljasega mängida ja lõpuks õnnestus kõik, nagu oli plaanitud. Meie mängu tuli agressiivsem pressing, mäng muutus ründavamaks ja balansi, mida püüdsime leida viie kaitsjaga, saime lõpuks kätte ka neljase liiniga. Ja ei saa öelda, et pärast muudatust oleksid vastased meile rohkem väravaid löönud.”

Julgevad võtta vastutust

Jan Važinski hinnangul on igal meeskonnal vaja mängijaid, kes võtavad suurema vastutuse, ning sel aastal toetus Kure mäng kolmele Sandrile ja Ingmar Krister Paplavskisele. Publikule torkas muidugi kõige enam silma Sander Lahe resultatiivne mäng.

Važinski sõnul tõstis Laht kõvasti oma realiseerimise protsenti. “Laht ei mänginud nii, et tõmbas teki enda peale,” lausus ta. “See on hea võistkonna liidri iseloom, kui oskad olla varjus ja oled õigel ajal tipus, kui on vaja värav lüüa. Kõige rohkem näitas ta end esimeses võõrsil mängus Viljandi Tulevikuga, kus ta koos Mario Sterniga täielikult domineeris.”

Samas piirdus esiliigas igast asendist väravaid kõmmutanud Maarek Suursaar vaid ühe väravaga. “Kindlasti ei ole ei Maarek ise, teised mängijad ega ka treener rahul,” märkis Jan Važinski. “Põhjuseid on palju. Esimesel hooajal võib nii juhtuda, aga eriti hooaja esimeses pooles oli ta tegelikult hästi kasulik. Võitles hästi, tegi palju musta tööd ja toetas rünnakutel. Oli satsile tähtis lüli.”

Liidrina tõi Važinski välja veel keskvälja mehe Sander Seemani, kaitsja ja kapteni Sander Viira ning väravavaht Ingmar Krister Paplavskise.

“Kristeri nii hea mäng oli ootamatu,” tunnistas peatreener. “See tema kindlus oli ikka üllatus ja mulle ei olnud teada, et ta nii aktiivselt mängu sekkub ja juhendab. Sander Viira oli see, kes tõstis vaimu ja näitas eeskuju. Sander Seeman tegi küll palju vigu, kuid ühtegi penaltit ei teeninud ja ei olnud ühtegi karistuslööki. Kõik vead olid tehtud 40 meetrit väravast kaugemal. Ta kas võttis palli või oli siis viga.”

Print Friendly, PDF & Email