Vald arutas Kanissaare kalakasvataja elektrivõlga (6)

Saaremaa vallavalitsus arutas eilsel nõupidamisel Eesti Energia ähvardust jätta elektrita Kanissaares tegutsev võlgnikust kalakasvataja, mis tooks kaasa ca 42 tonni vääriskala hukkumise.

Abivallavanem Jüri Linde ütles, et kalakasvatuse omaniku AquaMyk OÜ juhi sõnul käivad läbirääkimised lahenduse leidmiseks. “Seega võtame kogu info praegu teadmiseks ja oleme palunud vallavalitsust läbirääkimiste seisuga kursis hoida,” selgitas Linde.

Nädal tagasi teavitas Eesti Energia Saaremaa vallavalitsust, et Kanissaares tegutsev kalakasvandus on Eesti Energiale võlgu ligikaudu 19 000 eurot ning klient on korduvalt rikkunud võlgnevuste likvideerimiseks sõlmitud täiendavaid kokkuleppeid. Juhul kui osapooled võlgade tasumise osas kokkuleppele ei jõua, katkestab Eesti Energia äärmusliku abinõuna Kanissaare kalakasvanduses võrguühenduse 15. jaanuaril.

Ettevõtte esindajad toovad võlgnevuste põhjuseks võimetuse võistelda odava Norra vääriskalaga, samuti kukkus kuuma suve tõttu ära huvipüük.

Eesti kala- ja vähikasvatajate liidu juhatuse esimees Martin Liiv ütles, et hoones asuvate kalakasvanduste (selline on ka Kanissaare oma) käigus hoidmiseks kulub palju elektrienergiat ja need on väga investeeringumahukad. Kui tegelik elu äriplaani natukegi ära rikub, võib ettevõte väga kergesti miinusesse sattuda, osutas Liiv.

Kalakasvatus on Eestis võrdlemisi noor sektor, kus Liivi sõnul nappis pikalt kogemusi. Paljud PRIA taotlusvoorud ebaõnnestusid paljuski seetõttu, et nii kalakasvanduste loojatel, ehitajatel kui ka toetusmeetmete koostajatel puudusid kogemused. “Ministeerium ja PRIA, kes meetmed koostas, võimaldasid läbi minna mitte just väga jätkusuutlikel ideedel.”

Paljud kalakasvandused vajavad nüüdseks remonti ja täiustamist, et end ära majandada.

“Väga palju on saatanlikku detailsust, millega vesiviljelus­ettevõtted peavad ka edaspidi rinda pistma,” lausus Liiv, kelle sõnul suurendab kulusid ka järjest suurenev bürokraatia osakaal sektoris.

Print Friendly, PDF & Email