Sporrongi tehases oli keemiareostus (1)

LIIV ABIKS: Happe koristamiseks läks käiku tavaline liiv. Sadade kilode kaupa.
MAANUS MASING

Kolmapäeval kell 10.19 sai häirekeskus teate keemiareostusest Kuressaares Pikal tänaval asuvas Sporrong Eesti OÜ tehases, kus mõranenud vaadist oli hakanud 35-protsendilist väävelhapet maha nirisema.

Lekke avastasid ettevõtte töötajad, kes hakkasid iseseisvalt ja gaasimaskides hapet liivaga katma ning kutsusid appi päästjad. Saaremaa päästepiirkonna juhataja Margus Lindmäe ütles, et tegu ei olnud väga suure õnnetusega, aga keemiareostus eeldab paljude üksuste väljasõitu. “Ümbruskonna inimestele ei kujutanud see reostus mingit ohtu,” kinnitas Lindmäe. “Ühte inimest, kes seal juures käis, kiirabitöötajad kontrollisid ja tema tervisega oli kõik korras.”

Küll aga kutsuti keemiareostust likvideerima keemiakaitse võimekusega komando Pärnust. Margus Lindmäe selgitas, et keemilise reostusega õnnetuste korral tegutsemiseks on igal päästekomandol olemas hindamise ja elupääste võimekus.

“See on võimekus inimesed ohukoldest ära tuua ja vajadusel mingi oluline kraan kinni keerata, aga mitte näppida seda ainet, kui see on juba maas,” rääkis ta. “Kemikaali korjamise võimekusega komandosid on Eestis neli ja Saaremaa piirkonna oma on Pärnus. See eeldab väga spetsiifilist varustust ja vastavat koolitust. Kohalikud komandod on selleks, et sündmust piirata. Kemikaali maast äravõtmiseks on aega küll.”

Tehases sai tööd jätkata pärast reostuse lõplikku likvideerimist.

Print Friendly, PDF & Email