Võlgades kalakasvanduses võib lämbuda 42 tonni kalu (50)

PETTUNUD: AquaMyk OÜ tegevjuhi Priit Lulla sõnul ei suuda nad võistelda odava välismaa kalaga.
MAANUS MASING

42 tonni vikerforelli lämbub loetud tundide jooksul hapnikupuudusse, kui Eesti Energia oma ähvarduse täide viib ja võlgadega kimpus olevast Kanissaare kalakasvandusest voolu välja võtab.

Elektrifirma ja kalakasvataja omavaheline arveteklaarimine jõudis reedel otsapidi Saaremaa valda, kui Eesti Energia teavitas AquaMyk OÜ kalakasvandusele terendavast võimalikust koledast lõpust vallavanem Madis Kallast.

Eesti Energia arveldus- ja võlaosakonna grupijuht Alesja Pind andis vallale teada, et Pöide kandis Kanissaares tegutsev kalakasvandus pole juba pikemat aega toime tulnud oma võrgu- ja elektrilepingust tulenevate kohustuste täitmisega. Ettevõte on Eesti Energiale võlgu ligikaudu 19 000 eurot ning klient on korduvalt rikkunud võlgnevuste likvideerimiseks sõlmitud täiendavaid kokkuleppeid.

Alesja Pind märkis, et juhul, kui läbirääkimised ebaõnnestuvad ja mõlemaid pooli rahuldav maksekokkulepe jääb sõlmimata, katkestab Eesti Energia äärmusliku abinõuna Kanissaare kalakasvanduses võrguühenduse 15. jaanuaril. Võrguühenduse katkestamise tagajärjel sureb esimeste tundide jooksul enamik kalakasvanduses olevatest vikerforellidest ehk umbes 42 tonni kala.

AquaMyk OÜ tegevjuht Priit Lulla ütles, et Eesti Energia kiri Saaremaa vallale on surve avaldamine ja oma tagala juriidiline kaitsmine. Kui tavalise ettevõte puhul oleks sellise võla tõttu vool juba välja lülitatud, siis antud juhul on asi keerulisem. Võrguühenduse katkestamisega põhjustab energiahiid kalade hukkumisega võlgnikule kahju, mis on tunduvalt suurem kui kalakasvataja tasumata arved, lausus Lulla.

AquaMyk OÜ juhatuse liige Neeme Viik ütles, et sel aastal pärssis kalakasvanduse läbimüüki kuum suvi, mille tõttu kukkus ära klientuur, kes ostab kala huvipüügiks. Huvipüüki korraldavatele ettevõtetele läheb headel aastatel isegi 50% Kanissaare kalast. Forellile on ideaalne 15-kraadine veetemperatuur, kuid sel suvel soojenes vesi 23–24 kraadini, mida forell enam ei talu. Kalakasvanduse konkurentsivõimet vähendas ka Norra päritolu väga odav forell.

Neeme Viik kinnitas, et nende 19 000 euro suurusest võlast moodustab 4000 eurot intress, mida tiksub juurde 0,2 protsenti päevas. Mis juhtub edasi, otsustavad ettevõtte omanikud. Võimalik, et tuleb valmis olla kalade hädatapuks.

Veterinaar- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna juhataja Harles Kaup ütles, et Eesti Energia pöördus Kanissaare kalakasvanduse teemaga ka VTA poole, kes on koos osapooltega otsinud olukorrale lahendusi.

Võrguühenduse katkestamine tähendab muu hulgas seda, et AquaMyk OÜ ei ole võimeline täitma loomakaitseseadusest tulenevaid kohustusi. Kaubi sõnul vastutab makseraskuste ja sellest tulenevalt loomade heaolu eest kalakasvataja.

Saaremaa vallavanem Madis Kallas ütles, et kalakasvanduse võlgnevuse teemat arutab vallavalitsus reedesel erakorralisel nõupidamisel. “Selleks ajaks soovime saada täpsemat infot, praegu on seda ka võimalike lahenduste pakkumiseks liiga vähe.”

Kunagi varem ei ole Eestis kalakasvanduses sanktsioonina elektrit välja lülitatud.

Print Friendly, PDF & Email