Ruhnlased tahavad lennuvälja tarastamist (11)

Lennuühendus Ruhnuga sõltub praegu kohalike elanike suutlikkusest ohjeldada saarel elutsevat mägiveisekarja, kuid pikas plaanis on ruhnlaste arvates ainus lahendus lennuvälja tarastamine.

Läinud nädalal turvakaalutlustel kaheks päevaks katkestatud lennud Ruhnule toimivad täna tõrgeteta, kuna lennuväljale tikkunud veised on suudetud osaliselt kinni püüda ja kaugemale toimetada. Ruhnu vallavolikogu esimees Heiki Kukk (fotol) ütles, et 15 looma on käes, aga suurem kari oma agressiivse juhiga on hetkel siiski veel lahti. Lennuvälja nad aga ei ohustavat.

Kukk lausus, et lennujaam peaks turvalisuse eest ennekõike ise vastutama. “Ta ei saa seda panna talumehe ja valla õlgadele. Kuid on tehtud turvaanalüüs ja just selline, et võimalikult vähe raha välja käia. Aga toetumine ainult talumehe aiale on minu meelest vale,” rääkis ta. Kukk lisas, et lennuvälja ühes ääres on aed olemas. Miks ei võiks siis loomade tõkestamiseks seda terves ulatuses teha?

Kaua kestnud jama

Volikogu esimees nentis, et viie aasta eest saarele toodud mägiveisekari on oma otstarvet, rannahooldust, iseenesest hästi täitnud. “Mereääre on nad väga ilusaks teinud,” lausus ta. Paraku on probleemiks saanud veiste järele valvamine. Lennuväli pole ainus koht, kus ula peale pääsenud loomad on pahandust teinud. Veiserünnakute alla on varemalt sattunud ka elanike majapidamised.

Kuressaare lennujaama direktor Mati Tang ütles, et hädad loomaomaniku hooletuse pärast algasid juba 2013. aastal, kui kari saarele viidi. Küsimus on tema sõnul olnud lehmakookides, mida muru seest kätte ei saa. “Lennukipropelleri õhuvoolud on nii tugevad, et löövad kõik tolmuks, mistõttu lehmasõnnik sattus kõikidesse pragudesse ja piludesse lennuki all,” sõnas ta.

Heiki Kukk tõdes, et hädad tulenevad sellest, et loomadega ei tegeleta igapäevaselt ja nüüd on ligemale poolsada looma kontrolli alt väljas. “Nad jooksevad aia maha. Teeme aia korda, siis lähevad läbi mere. Paar päeva tagasi nii nad jälle läksidki, kõhtupidi vees,” rääkis ta ja kinnitas, et küsimus ei ole söögipuuduses. “Eks niidetud rohi on maitsvam, seepärast meeldib neile ka lennuväli,” lausus ta.

Ei julge loota

Kukk ütles, et loomade omanik Madis Mardu, kes viibis välismaal, on lubanud olukorra normaliseerimiseks midagi ette võtta. “Aga see ei ole esimene lubadus, seetõttu ei julge ma ka midagi väga loota,” tõdes Kukk.

Volikogu esimees oli nõus, et ula peal loomad on ka valla probleem, aga rõhutas, et Ruhnus on inimressurss piiratud ja mägiveised omakorda tõeliselt metsikud. “Neil on praegu kõva ja agressiivne juht, kellele nad ustavalt järgnevad. Ajamisel nad mitu korda isegi ründasid meid. Jooksevad julmalt peale. Nad on harjunud tegema seda, mida ise tahavad,” rääkis Heiki Kukk.

Print Friendly, PDF & Email