Raul Schiff hakkab Sõrves siidrit tootma (6)

Salmel tegutsev ettevõte Ösel Kaubandus OÜ rajab Sõrve siidriõunte kasvanduse ja hakkab tootma käsitöösiidrit.

Ösel Kaubandus OÜ juhatuse liige Raul Schiff ütles, et õunapuuaia rajamine algas juba mõni aeg tagasi, kui Inglismaalt toodi õunapuude pookeoksad. Nüüdseks on Prantsuse ja Inglise õunasordid juba aasta aega Saaremaal kottide sees kasvanud, kokku paar tuhat õunapuuistikut, mis pannakse Sõrves mulda järgmisel aastal.

Esimese hooga paneb Schiff maha ligi 40 erinevat õunasorti. Nende hulgast valitakse 5–7 aasta jooksul välja kümmekond sellist sorti, mis sobivad siinsesse kliimasse eriti hästi ja millest kujuneb välja õige siidriõunaaed.

“Oluline on, et puu kannaks iga aasta saaki ega pirtsutaks,” rääkis ettevõtja. “Õunapuud on ju sellised, et üks aasta kannab, järgmine aasta ei kanna.”

Nii nagu lauaviinamarjadest ei tehta veini ja veiniviinamarju ei kasvatata söögiks, on ka siidriõuna sortide maitseomadused võrreldes tavaliste lauaõuntega hoopis midagi muud. “Tegelikult ei kõlba siidriõun süüa, see maitse on hoopis teine,” rääkis Schiff.

Raul Schiffi sõnul on tal esimene partii siidrit Pöide õunakasvatajate ning Inglismaalt ostetud õuntest juba käärimas. Eelmise aasta saagist valmivast partiist tulevad esimesed pudelid mõnes restoranis müüki ehk juba järgmise aasta alguses. Kuigi naturaalse siidri nime võib kanda ka pool aastat käärinud rüübe, valmib Schiffi siider vähemalt aasta. “Minu eesmärk on teha vähe ja head, alla aasta ei näe ma üldse mingit võimalust,” sõnas ta.

Sarnaselt veinivalmistamisega jätavad ilmastikutingimused ka siidritootmises aastakäigule oma jälje.

“Sisuliselt võib öelda, et päike võrdub suhkur ja mida rohkem päikest, seda uhkem,” ütles siidritootmise käivitaja, kelle sõnul vajavad siidrisordid aga korralikku kastmist. Ilma kastmissüsteemita hakkama ei saa, ka puid kasvatatakse tavalistest õunapuudest erinevalt.

Saaremaa oludes kindlasti innovatiivne on märjukese villimine kasutatud pudelitesse. Kasutatud taara saab Schiff kätte Tallinnast Pandipakendi ringlussüsteemist. Esimesed 500 pudelit on ettevõtjal juba käes ja käsil on pudelipesumasina ostmine. “Lähen just oksjonile ja vaatan, kuhu mu pesumasinahind kukub,” sõnas ta.

Saare koostöökogu toetas Ösel Kaubandus OÜ käsitöösiidri tootmise projekti 30 214 euroga, projekti kogumaksumus on 50 357 eurot. Toetusraha läheb ettevõtja sõnul seadmete soetamiseks.

Print Friendly, PDF & Email