Loomaarst peab vajalikuks öist valvetelefoni (3)

FOTO: Maanus Masing

Kaks kuud tagasi Salmel vetpunkti avanud Gaili Tiitma hinnangul oleks Saaremaal vaja veterinaaride valvetelefoni, kust saaks kutsuda poegimisabi või arsti avariis kannatada saanud loomadele.

Gaili Tiitma sõnul ei julge inimesed loomaarsti tööpäevaväliselt eriti tülitada, ehkki sageli oleks põhjust seda teha. Et loomaomanik leiaks praegu öötunnil lehmale poegimisabi, peab ta teinekord läbi helistama viis-kuus veterinaari, enne kui keegi abi andma soostub. Kui inimene töölt koju jõudes avastab, et tema loom on haige, siis on üks variant oodata hommikuni, aga muretum on, kui loom saab ravi kohe samal õhtul. Juhtub ka, et näiteks koer saab hilisel tunnil autolt löögi, kuid looma omanik kõhkleb, kas pöörduda arsti poole või mitte. Öö otsa piinelnud loom võib aga hommikuks olla nii halvas seisus, et polegi enam võimalik teda päästa.

Väljakutse öösel

Siinkohal võiks abi olla loomatohtrite valvetelefoni sisseseadmisest, kus arstid vastavalt kokkuleppele kordamööda hädaabi pakuvad. Gaili ei julge veel öelda, milliseks osutub kolleegide valmisolek ideega kaasa tulla, kuid ta ise käib vajadusel öötundidel abiks juba praegu.

“Ma olen startinud kell 3 öösel lauta looma juurde või kell 5 hommikul koerakutsikaid vastu võtma,” rääkis veterinaar. “Hädaolukorras võite mulle julgelt südaöösel helistada,” lisas ta.

Gaili sõnul võib ta hädaolukorras sõltuvalt vajadusest tulla loomaomanikule koju või võtta kasse-koeri vastu ka Salme vetpunktis. Ei maksa karta, et valvetelefoni sisseseadmine arsti eraelule kriipsu peale tõmbaks, sest öised väljakutsed on ikkagi haruldased. Loomaomanik helistab tavaliselt viimases hädas, kui loomal on väga halb olla või kui laudas läheb vaja poegimisabi. Suurloomadega seotud hädakõned jäävad suurelt jaolt kevadhooaega.

Rääkides septembri lõpus Salmel tegevust alustanud vetpunkti tegevusest, ütles Gaili Tiitma, et klientide tagasiside on seni olnud igati julgustav ja positiivne. “Paljud ütlevad, et väga tore, et sa avasid.”

Jagab abi iga päev

Gaili sõnul töötab tema vetpunkt küllaltki paindliku ajagraafiku alusel ning nii mõnigi hädajuhtumiga seotud visiit jääb töövälisesse aega. Plaaniliselt on arst vetpunktis kohapeal esmaspäeval ja reedel, teistel päevadel tuleb ta kohale kokkuleppel. “Näiteks õhtul kell üheksa jääb loom haigeks, siis ruttan Salme vetpunkti ning inimesed tulevad oma koerte ja kassidega ja saavad abi,” rääkis Gaili, kes loodab endises Salme vallamajas asuvale väikesele vastuvõtupunktile ruumi juurde saada.

Põhilised abivajajad on seni olnud koerad ja kassid, keda põhiliselt vaevavad nahaprobleemid või kes tuuakse steriliseerimisele või kastreerimisele. Lisaks on Gaili eemaldanud kasvajaid ja mõistagi loomi vaktsineerinud. Kenasti tuli noor tohter toime ka vetpunkti toodud kitsega, kes sai haavaravi.

Salme vetpunktis käivad oma lemmikutega abi saamas inimesed Salmelt, Torgust,

Lümandast ja Kihelkonnalt. Õhtusel ajal, kui Kuressaare kliinikud on suletud, astub sisse näiteks loomapidaja Pihtlast.

“Üldiselt on ikka iga päev mõni klient olnud,” kinnitas Gaili Tiitma.

Print Friendly, PDF & Email